Keď si dieťa udrie hlavu, spadne a my sa obávame, či by nemohlo mať otras mozgu, je dobré vedieť niekoľko informácií. Mnohé z nich sú zle interpretované a rodičia často urobia chybu.
Ktoré mýty teda najčastejšie súvisia s otrasom mozgu a prečo sú to naozaj mýty?
1. mýtus: Po úraze hlavy nesmiete dieťa nechať zaspať.
Skutočnosť: toto tvrdenie sa môže týkať bábätiek a batoliat, ktoré vám nevedia povedať, ako sa cítia. Ale staršie deti a tínedžerov naozaj nemusíte nasilu držať bdelé.
Ak naozaj máte podozrenie na otras mozgu, vezmite dieťa k lekárovi. Ten vám dá odporúčania, čo robiť ďalej a tie obvykle zahŕňajú aj mnoho oddychu. Lekár Mark Halstead hovorí, že spánok je pri rekonvalescencii po úraze nesmierne liečivý a jeho odopieranie by mohlo liečbu zhoršiť.
2. mýtus: Ak vaše dieťa nebolo v bezvedomí, pravdepodobne nemá otras mozgu.
Skutočnosť: Len malé percento otrasov mozgu spôsobí zároveň aj stratu vedomia. Každý úraz je iný, preto treba sledovať aj iné príznaky otrasu mozgu, ako sú zmätenosť, závrate, či bolesť hlavy.
3. mýtus: Helma zabráni otrasu mozgu.
Skutočnosť: To, že si dieťa dá helmu pri jazde na bicykli, či korčuliach, je vždy dobrý nápad. Americká pediatrická akadémia však upozorňuje, že helma žiadnej značky nezabráni otrasu mozgu.
Mozog v lebke „pláva“ v tekutine a helma nemôže zabrániť tomu, aby sa triasol vo vnútri lebky – to je to, čo sa deje pri otrase mozgu. Helma zabraňuje takým následkom úrazu, ako je napr. nalomenie lebky, či krvácanie do mozgu.
4. mýtus: Čím ťažší úraz, tým horší otras mozgu to bude.
Skutočnosť: To, ako a na ktorom mieste si dieťa udrie hlavu, nie vždy priamo korešponduje s vážnosťou otrasu mozgu a dĺžkou liečby. Dr. Halstead pripomína, že aj dieťa, ktoré dostalo na telesnej výchove loptou do hlavy, sa môže z otrasu mozgu spamätávať aj rok.
5. mýtus: Zvracanie je jasným znakom otrasu mozgu.
Skutočnosť: Ak rodič vidí po úraze zvracať svoje dieťa, obvykle sa preľakne. Ale niektoré deti zvracajú proste preto, lebo sú v šoku. Preto jedno zvracanie nemusí znamenať nič iné, len reakciu dieťaťa na stresovú situáciu.
Opakujúce sa zvracanie, spolu s ďalšími príznakmi, ako sú zmätenosť, závrat, silné bolesti hlavy, môžu znamenať vážnejší stav, ktorý si vyžaduje bezodkladnú návštevu lekára.
6. mýtus: Chlapci majú otras mozgu častejšie než dievčatá.
Skutočnosť: Čo sa samotného počtu týka, ten sa javí ako vyrovnaný, rozdiely môžu byť v príznakoch a ich intenzite. Chlapci častejšie hlásia pocit zmätenosti a silné bolesti hlavy, dievčatá zase skôr ospalosť a zvýšenú citlivosť na hluk/zvuky.
Čo robiť, keby vaše dieťa ochutnalo pudrenku a zapilo ju avivážou?