11 mýtov o otrase mozgu

Andrea Biela 0

Keď si dieťa udrie hlavu, spadne a my sa obávame, či by nemohlo mať otras mozgu, je dobré vedieť niekoľko informácií. Mnohé z nich sú zle interpretované a rodičia často urobia chybu.

Ktoré mýty teda najčastejšie súvisia s otrasom mozgu a prečo sú to naozaj mýty?

 1. mýtus: Po úraze hlavy nesmiete dieťa nechať zaspať.

Skutočnosť: toto tvrdenie sa môže týkať bábätiek a batoliat, ktoré vám nevedia povedať, ako sa cítia. Ale staršie deti a tínedžerov naozaj nemusíte nasilu držať bdelé.

Ak naozaj máte podozrenie na otras mozgu, vezmite dieťa k lekárovi. Ten vám dá odporúčania, čo robiť ďalej a tie obvykle zahŕňajú aj mnoho oddychu. Lekár Mark Halstead hovorí, že spánok je pri rekonvalescencii po úraze nesmierne liečivý a jeho odopieranie by mohlo liečbu zhoršiť.

 2. mýtus: Ak vaše dieťa nebolo v bezvedomí, pravdepodobne nemá otras mozgu. 

Skutočnosť: Len malé percento otrasov mozgu spôsobí zároveň aj stratu vedomia. Každý úraz je iný, preto treba sledovať aj iné príznaky otrasu mozgu, ako sú zmätenosť, závrate, či bolesť hlavy.

  3. mýtus: Helma zabráni otrasu mozgu.

Skutočnosť: To, že si dieťa dá helmu pri jazde na bicykli, či korčuliach, je vždy dobrý nápad. Americká pediatrická akadémia však upozorňuje, že helma žiadnej značky nezabráni otrasu mozgu.

Mozog v lebke „pláva“ v tekutine a helma nemôže zabrániť tomu, aby sa triasol vo vnútri lebky – to je to, čo sa deje pri otrase mozgu. Helma zabraňuje takým následkom úrazu, ako je napr. nalomenie lebky, či krvácanie do mozgu.

 4. mýtus: Čím ťažší úraz, tým horší otras mozgu to bude.

Skutočnosť: To, ako a na ktorom mieste si dieťa udrie hlavu, nie vždy priamo korešponduje s vážnosťou otrasu mozgu a dĺžkou liečby. Dr. Halstead pripomína, že aj dieťa, ktoré dostalo na telesnej výchove loptou do hlavy, sa môže z otrasu mozgu spamätávať aj rok.

 5. mýtus: Zvracanie je jasným znakom otrasu mozgu.

Skutočnosť: Ak rodič vidí po úraze zvracať svoje dieťa, obvykle sa preľakne. Ale niektoré deti zvracajú proste preto, lebo sú v šoku. Preto jedno zvracanie nemusí znamenať nič iné, len reakciu dieťaťa na stresovú situáciu.

Opakujúce sa zvracanie, spolu s ďalšími príznakmi, ako sú zmätenosť, závrat, silné bolesti hlavy, môžu znamenať vážnejší stav, ktorý si vyžaduje bezodkladnú návštevu lekára.

 6. mýtus: Chlapci majú otras mozgu častejšie než dievčatá.

Skutočnosť: Čo sa samotného počtu týka, ten sa javí ako vyrovnaný, rozdiely môžu byť v príznakoch a ich intenzite. Chlapci častejšie hlásia pocit zmätenosti a silné bolesti hlavy, dievčatá zase skôr ospalosť a zvýšenú citlivosť na hluk/zvuky. 

Čo robiť, keby vaše dieťa ochutnalo pudrenku a zapilo ju avivážou?

  7. mýtus:  Všetky otrasy mozgu majú rovnaké, veľmi jasné príznaky.

Skutočnosť: Bolesť hlavy, zmätenosť a dočasná strata pamäte sú najčastejšie príznaky otrasu mozgu, ale príznakov je ešte oveľa viac.

Príznaky môžu byť nespočetné a zdanlivo nesúvisiace, vrátane podráždenosti a problémov so spánkom alebo čítaním. Ak vaše dieťa utrpelo ranu do hlavy, pozorne si všímajte akékoľvek nezvyčajné správanie a príznaky, ktoré prežíva, a potom prípadne kontaktujte pediatra.

 8. mýtus: Len MR alebo CT môžu vylúčiť otras mozgu.

Skutočnosť: Ani jedno z týchto vyšetrení nedokáže odhaliť väčšinu otrasov mozgu. Môžu potvrdiť iba štrukturálne poškodenie mozgu a krvácanie. (Lekár, ktorý vyšetruje vaše dieťa, môže mať podozrenie na niečo z toho, ak sú príznaky závažné,  preto CT vyšetrenie je zvyčajne diagnostickým nástrojom na pohotovosti.)

Najlepší spôsob, ako zistiť, či má dieťa otras mozgu, je pýtať sa otázky o zranení a príznakoch, ktoré môžu byť prítomné.

 9. mýtus: Otras mozgu môže spôsobiť len úder do hlavy.

Skutočnosť: Úder do hlavy je obvykle mechanizmom, ktorý otras mozgu spôsobí. Môže to však byť aj iné, ťažké zranenie, napr. pri autonehode, pád, pri ktorom sa otrasie celé telo – aj keď hlava ako taká náraz neutrpela.

 10. Najviac otrasov mozgu vzniká  pri futbale.

Skutočnosť: Výskumy ukazujú, že na prvom mieste v rebríčku príčin otrasu mozgu u detí akéhokoľvek veku je bicyklovanie. Futbal sa však tiež drží na popredných priečkach v rebríčku organizovaných športov. V USA sa na druhom a treťom mieste športov, pri ktorých najčastejšie dochádza k otrasu mozgu, umiestnil wrestling a roztlieskavačky.

 11. Nie je problém, aby dieťa po otrase mozgu začalo čoskoro chodiť do školy.

Skutočnosť: Príliš skorý návrat k normálnym školským povinnostiam môže brzdiť uzdravovanie dieťaťa. Mozog po otrase nefunguje úplne normálne. Preto nové „vstupy“, informácie, napr. z matematiky, či čítania, alebo intenzívne jasné svetlo a hluk v triede, môžu u dieťaťa spôsobovať značný stres a neprimerané reakcie.

Bežne sa deti po otrase mozgu zregenerujú do 3 týždňov po úraze. Ale ako sme už zmienili, každý otras mozgu je iný, prejavmi i dôsledkami. Preto sa aj do školy každé dieťa vracia v sebe primeranom čase. A malo by byť stále pod kontrolou lekára.

Ak aj u dieťaťa boli len mierne príznaky otrasu mozgu, možno bude jeho návrat do školy vyžadovať určité úľavy, ako napr. žiadny telocvik, či minimalizovať čítanie. V každom prípade, príznaky, ktoré dieťa prináša – bolesť hlavy, zvýšená senzitivita – by rodičia, ani učitelia nemali brať na ľahkú váhu.

S použitím: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár