Bolesť končatín

MUDr. Zuzana Pitoňáková 2

„Poď, poď, lebo už aj tak ideme neskoro!!!“ nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky…“ Asi mnohí z vás poznáte podobné situácie z vlastných životov.Niekedy bolia nožičky účelovo, keď treba šľapať turistickým tempom. Niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa vnoci zobudí a plače kvôli bolestiam nôžok. A čo na to my?: Vymýšľa si? Je to kvôli plochým nohám? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?

Tak ako pri iných bolestiach u detí, i bolesti končatín sú väčšinou krátkodobého charakteru a ako prišli tak aj odídu. Väčšinou, ale nie vždy! A preto je dobré vedieť, čo si všímať pri bolestiach, kedy sa zmobilizovať a navštíviť lekára.

A ešte skôr než sa do článku pustíte: ak vám váš rodičovský inštinkt hovorí, že niečo s vašim dieťaťom nieje v poriadku, nech je v odborných článkoch a knihách napísané čokoľvek, riaďte sa sebou a bez váhania navštívte svojho pediatra. My od počítača vaše dieťa nevidíme!
Ďakujem.

Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:

♥ Vznikla bolesť následkom poranenia alebo pádu?

Ak dieťa dokáže pohybovať postihnutou končatinou, najskôr došlo k natiahnutiu, či presileniu väzov alebo svalov končatiny.

Riešenie: pokoj, chlad, kompresia a zvýšená poloha. Na niekoľko minút na postihnuté miesto priložte studený obklad. Potom elastickým obväzom previažte. Snažte sa, aby bolo dieťa v kľude a malo končatinu vo zvýšenej polohe. Ak je to nevyhnutné, podajte dieťaťu odporúčanú dávku analgetika.

Ak sa zranenie do 24 hodín nezlepší, kontaktujte lekára.

♥ Ranné bolesti a stuhnutosť kĺbov?

Riešenie: Konzultujte s lekárom. Môže ísť o artritídu.

♥ Bolesti a únava nôh počas dňa, väčšinou po námahe – dlhšia chôdza, beh, skákanie.

Ploché nohy? Veľmi častý defekt detí.

Riešenie: Pediater vám spoľahlivo odpovie, či dieťa ploché nohy má. Ortopéd na základe vyšetrenia môže odporučiť špeciálne cviky a predpíše vložky do topánok, resp. ortopedickú obuv (pozn. dané pomôcky sú hradené poisťovňou len čiastočne). Prevencia: kvalitná obuv s tvarovanou vložkou, chôdza na boso po tráve, či nerovnom teréne (nie po rovnej podlahe).

♥ Bolesti počas dlhotrvajúcej chôdze.

Ide najskôr o únavu a vyčerpanosť dieťaťa. Dolné končatiny bolia difúzne.

Riešenie: Dajte si malú prestávku a skúste váš pochod spestriť okolitými zaujímavosťami a hrami. Bolesti zvyknú zázračne zmiznúť.

♥ Nočné bolesti dolných končatín?

Zvyknú dieťa zobudiť, môžu byť dosť silné. Pravdepodobne ide o rastové bolesti – objavujú sa vždy neskoro večer alebo vnoci. Postihujú najčastejšie dlhé kosti – a teda sú lokalizované do oblasti lýtok a stehien. Dieťa vám nevie ukázať presné miesto bolesti, lebo bolia tak difúzne.

Dôvody nočných bolestí môžu byť i omnoho vážnejšie. Ak ide o opakovanú bolesť tej istej končatiny na tom istom mieste, ktorá sa objavuje i v inej dennej dobe, poprípade ak je nad danou oblasťou prítomný tuhý opuch, navštívte čím skôr odborného lekára.

Riešenie: Rastové bolesti nevyžadujú lekársku starostlivosť. Ak je to nevyhnutné, podajte dieťaťu odporúčanú dávku analgetika. Váš pediater vám môže odporučiť krátkodobé užívanie Vigantolu – vitamínu D.

♥ Má dieťa zvýšenú teplotu a bolia ho horné i dolné končatiny ?

Celkové bolesti sprevádzané zvýšenou teplotou až horúčkou spôsobuje najčastejšie vírusová infekcia, napríklad chrípka.

Riešenie: Opatera chorého dieťaťa: kľud, posteľ… Ak uznáte za potrebné, navštívte lekára.

Sústreďuje sa bolesť okolo kĺbu?

Riešenie: Príčin môže byť veľa, preto ak sa stav nelepší do 24 hodín, resp. ak sa objavia iné príznaky ako napr. horúčka, opuch, začervenanie, či vyrážky po tele, navštívte lekára.

♥ Na končatine citlivé, červené alebo zdurené miesto?

Môže ísť o banalitu – udretie, pištípanie hmyzom…

Ale tiež môže ísť o zápal kosti alebo o iné vážne ochorenie.

Riešenie: Ak sa stav nezlepší do 24 hodín, kontaktujte lekára.

Ak sa dieťa opakovane sťažuje na bolesti končatiny , ale i brucha, je možné, že ide o telesné príznaky emočného problému, napríklad úzkosti či strachu.

 

Čo nepodceniť?

  • Krívanie, iné šetrenie končatiny pri pohybe – pričom údaje o zranení nám niesú známe, a dieťa to nerobí účelovo, t.z. len keď vie, že je pozorované.
  • Bolesť sa zhoršuje.
  • Akékoľvek pretrvávajúce bolesti, ktoré nemajú zrejmú príčinu.

Čo môžte očakávať u lekára?

Váš detský lekár sa vás asi najprv bude pýtať podrobnosti o bolestiach (je to jedna z najdôležitejších častí vyšetrenia, preto je dobré ak sa na ňu dobre pripravíte), potom dieťa vyšetrí – poprezerá, prehmatá. Môže odoslať dieťa na odber krvi . Pokiaľ usúdi, že je to potrebné, odporučí vám vyšetrenie u odborného lekára – detského ortopéda.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, naša takmer 5r.dcerka máva večerné a nočné bolesti noziciek v oblasti predkolenia. Niekedy ju bolia obe nožičky, niekedy len jedna. Na oboch nohách ma približne rok v oblasti kosti malé hrbolčeky, na jednej nozke jeden, na druhej dva. Boli sme s tým u detského ortopéda ale jedine vyšetrenie dotetaz bol ultrazvuk a len vizuálna kontrola. Ja mam pochopiteľne obavy,či to nemôže byť niečo závažnejšie a chcel by som dôkladnejšie vyšetrenie aby sa zistilo, čo presne tie hrbolčeky znamenajú. Ultrazvuk sme absolvovali 2x s rozostupom približne pol roka a podla lekárov sa jej to nezvacsuje a netreba panikarit. Nechcú jej to otvárať, takže zatiaľ čakáme ako sa to bude vyvíjať ďalej. Dnes v noci prišla dcérka druhý krát v priebehu týždňa v noci k nám s plačom, že ju boli ľavá nozka, ukazuje nám na celé predkolenie a ja mam obrovský strach aby to nebolo niečo vážne. Co nám prosím poradíte, mame čakať ako nám odporúčajú ortopéd a pediater alebo je potrebne absolvovať ďalšie vyšetrenia kým sa nevylúči závažnejši problém?

Pridaj komentár