Detské chorobyBrucho

Ako odobrať malému dieťaťu moč

 Klára Grafová   14.07.2020   0

Každý, kto má dieťa, sa raz dopracuje k tomu, že mu má odobrať moč.

Povie vám to pediater, za účelom nejakého konkrétneho vyšetrenia alebo proste dostaneme informáciu, že hoci idete k pediatrovi s dieťaťom s horúčkou a máte podozrenie na virózu, vždy je dobré so sebou priniesť vzorku moču, aby sa vylúčili ochorenia vylučovacieho traktu.

Shutterstock

 

Načo je dobré vyšetrenie moču

Pomôže lekárovi odhaliť rôzne choroby, v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast ide najmä o zachytenie infekcie močových ciest, ktoré u detí môže prebiehať takmer bezpríznakovo – často je prítomná už vyššie spomenutá horúčka.

Pre lekára na vyšetrenie je optimálny ranný moč, a to stredná časť prúdu. V preklade – dieťa začne cikať a vy nezachytávate moč hneď, ale až po pár sekundách. Moč nesmie stáť viac ako 1,5-2 hodiny, inak môžu byť výsledky skreslené. Pri vyšetrení moču si lekár všíma farbu, zápach, priezračnosť.

Ako dieťaťu odobrať moč?

U väčších detí, ktoré už sedia, chodia je to jednoduchšie. Náročnejšie u bábätiek a úplne najviac u bábätkovských dievčatiek.

V zásade sa odporúčajú dva spôsoby – do sterilnej skúmavky (kúpite v lekárni alebo vám dá pediater) alebo do vrecúška na zachytávanie moču (kúpite v lekárni).

Shuttestock

 

Ako na to – oficiálne:

Skúmavka je jednoduchá – u chlapcov počkáte kým začnú cikať, priložíte skúmavku a zachytíte trochu moču. Ak aj bábätko len leží, necháte ho položené na prebaľovacej podložke a čakáte a čakáte.

U dievčatiek je to náročnejšie, keď len ležkajú. Keď začne dievčatko – ležiac rozbalené na podložke – cikať, rýchlo mierne nadvihnite nožičky a podložte skúmavku.

K vrecúškam na zachytenie moču je takéto odporúčanie:

Otvorte sterilný obal a vyberte vrecko na moč. Odstráňte ochrannú fóliu na okraji oválneho otvoru, kde je lepiaca plocha. Vrecko nalepte na vopred očistenú pokožku (najlepšie umytú vodou) tak, aby predpokladaný prúd moču smeroval do vnútra vrecka.

Po získaní vzorky moču vrecko opatrne odlepte a ihneď zlepte oválnu plochu preložením k sebe. Vrecko s močom vezmite k pediatrovi alebo rovno do laboratória. Vrecko je univerzálne pre chlapcov aj dievčatá.

Shutterstock

 

Ako na to neoficiálne – čo si radia mamy

Skúste dať dieťatku veľa napiť, rozbaľte ho alebo nechajte behať „na holo“, pustite vodu a čakajte so skúmavkou.

Ak viete, o koľkej sa dieťa ráno budí, skúste vstať cca o 30 minút skôr, nachystajte si potrebné veci, vyzlečte dieťa do pása a položte ho na prebaľovaciu podložku. Dieťa sa zrejme nezobudí úplne, takže ak pri ňom, spiacom budete trpezlivo čakať, vyciká sa po zobudení a mali by ste mať úspech.

Ak máte malé dievčatko – bábätko, skúste ju poumývať, položiť na prebaľovaciu podložku a pod zadoček a geniatálie dajte hlboký tanier (ktorý ste predtým umyli vriacou vodou). Ak sa dievča vyciká, z taniera prelejte moč hneď do skúmavky.

Keď je vaše dieťa väčšie, ale ešte stále nosí plienky, môžete skúsiť kúpiť jednorazové plienky s igelitovým povrchom. Vyberte vnútro a vyumývajte igelit – vzniknú vám také igelitové nohavičky. Tie dieťaťu zapnite a čakajte, kým sa vyciká. Potom dieťa postavte do vane a opatrne plienku rozopnite. Moč prelejte hneď sú skúmavky.

Osvedčilo sa dieťa pri odoberaní moču kojiť bez plienky – vtedy by malo byť pokojné a príliš sa nehmýriť. Zároveň chlad na zadočku by mohol stimulovať močenie (pod dieťa si dajte podložku, aby neocikalo vás a podlahu ...). Jednou rukou držte dieťa, druhou skúmavku, aby ste mohli zachytiť moč.  

Ak vaše dieťa ciká do nočníka, môžete na dno nočníka položiť malý kelímok (vysterilizovaný horúcou vodou), dieťa sa obvykle „trafí“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised