ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Viac o očkovaníPrečo sa očkovať

9 rád, ako sa starať o dieťa po očkovaní

 Mária Kopčíková   22.06.2018   0

Každé očkovanie môže so sebou priniesť aj nejakú nežiaducu reakciu, či už je to zvýšená teplota alebo opuch v mieste vpichu. Ako sa o dieťatko po očkovaní postarať, aby ste tieto reakcie minimalizovali, prípadne čo robiť, ak sa objaví závažnejšia celková reakcia?

Zdroj: ingimage.com

 

V prvom rade dbajte na to, aby vaše dieťa bolo dôkladne vyšetrené pred očkovaním. Malo by byť celkom zdravé.

Prečítajte si aj: Kedy je vhodné očkovanie odložiť? Ako dieťa na očkovanie pripraviť?

Po očkovaní

Polhodinka v čakárni - vo výnimočných prípadoch sa môže objaviť anafylaktický šok. Preto je vhodné cca 30 minút po očkovaní ostať v dosahu lekára.

Chlaďte miesto vpichu – niekedy si rodičia, najmä najmenších detí, nosia so sebou gélové chladiace vankúšiky, či látkové vreckovky, aby hneď po očkovaní mohli chladiť miesto vpichu. Najmä ak už zaznamenali reakciu opuchom po predošlom očkovaní, je to dobrá voľba. Ak a objaví opuch, či začervenanie, chladenie ho zmierňuje a zároveň zmenšuje prípadnú bolestivosť. Niekedy je dobrou alternatívou i použitie octanovej masti.

Lieky na teplotu – podajte, ak sa objaví zvýšená teplota. Teplotu zároveň zrážajte aj fyzikálne, teda ochladzovaním a nezabudnite na dostatočný príjem tekutín.

Dieťa so sklonom k febrilným kŕčom – zvážte a konzultujte s pediatrom podanie liekov na zníženie teploty ešte pred očkovaním.

Niekoľkodňový time-out – hoci to tak možno nevyzerá, očkovanie je pomerne slušnou záťažou organizmu a i keď vášmu dieťaťu zjavne „nič nie je“, malo by mať niekoľkodňový kľudový režim – nebehať, neskákať.

Dieťa sledujte – a všetky zmeny či už v správaní alebo reakciách, spánku, chuti do jedla, kožných prejavoch konzultujte s pediatrom.

Zdroj: ingimage.com

Lekára bezodkladne vyhľadajte – ak pretrváva začervenanie či opuch miesta vpichu, ak s dieťa sťažuje na bolesť celej ruky či nohy, kam ho pichali, ak sa objavia ťažkosti pri chôdzi, ak sa objaví horúčka nad 40 °C, krátkodobé stavy bezvedomia alebo neutíšiteľný plač dieťaťa.

Sledujte, či sa neobjavia neurologické komplikácie – sú to všetky nežiaduce prejavy postihnutia nervového systému, ktoré sa prejavia behom 28 dní po očkovaní. Patria sem poruchy vedomia krátko po očkovaní, encefalopatie alebo febrilné kŕče. Tieto reakcie sa ale vyskytujú len zriedka.

Prečítajte si aj: Aké reakcie na očkovanie sa môžu u detí objaviť?

Prečítajte si príbalový leták – vyžiadajte si ho od lekára alebo pozrite priamo na internete. V ňom zistíte, aké reakcie po konkrétnom očkovaní môžete očakávať.

Spracované s použitím: is.muni.cz, pediatriapreprax.sk, uvzsr.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised