Deti a Bolesť

MUDr. Zuzana Pitoňáková 1

Dieťa reaguje na bolestivé podnety ešte skôr, ako sa narodí. Novorodenec samozrejme bolesť cíti, ale inak, ako staršie deti. Ak napr. pichnete novorodenca do chodidla, bolestne sa zatvári, pokúsi sa stiahnuť všetky štyri končatiny a skrútiť sa do klbka, a tak sa ochrániť pred prípadnou ďalšou bolesťou.

Očividne cíti bolesť, ale mozog ešte nemá dozreté dráhy, ktoré by vedeli presne určiť jej zdroj. Približne v jednom roku je mozog dieťaťa vyvinutý natoľko, že dokáže rozoznať, odkiaľ bolesť prichádza. To znamená, že ak dieťa pichneme do nohy, pokúsi sa ňou myknúť a pravdepodobne zakričí od bolesti.

Rodičia sa rýchlo naučia rozlišovať krik signalizujúci bolesť od kriku z hladu, špinavej plienky, únavy alebo z nudy. Lenže kým sa dieťa naučí hovoriť, musia rodičia aj lekári, hľadať iné prejavy, ktoré im pomôžu určiť, čo dieťa bolí a ako veľmi. Veľa sa dá vyčítať aj z výrazu tváre, nepokoja dieťaťa, straty chuti do jedla, zmien v správaní, ako aj z telesných príznakov, napr. horúčky, hnačky a pod.

Príčiny detskej bolesti

Najčastejšou príčinou bolesti v detstve sú:

V období dospievania patria k bolestivým hlavne:

Ako vzniká bolesť

Bolesť môže byť definovaná ako spektrum vnemov vysoko rozdielneho charakteru a intenzity v rozsahu od nepríjemných po neznesiteľné. Bolestivé podnety príjmajú voľné nervové zakončenia (tzv. receptory bolesti – nociceptory) rozmiestnené po celom tele.

Receptory bolesti reagujú na:

  • intenzívny tlak,
  • vysokú teplotu,
  • nedostatok kyslíka v okolitých bunkách,
  • chemické látky vylučované z poškodených buniek,
  • chemické látky, ktoré sa vylučujú pri zápale,
  • nadmerné roztiahnutie vnútorných orgánov,
  • prudké sťahy (kŕče) hladkých svalov vnútorných orgánov.

Nezávisle od toho, či bolesť vyvolali podnety chemické, mechanické alebo termické, všetky pôsobia výrazne silnejšie za prítomnosti PROSTAGLANDÍNOV ( viac – AKO FUNGUJÚ LIEKY PROTI BOLESTI).

Cesta bolesti

Receptory príjmajú signál o bolesti vedú ho prvým neurónom do miechy. Tu predáva prvý neurón informáciu druhému neurónu, ktorý vedie informáciu do mozgu do centier pre bolesť. Informácia môže ísť dvomi cestami:

  • fylogeneticky staršou – tá prináša bolesť, ktorú interpretujeme ako tupú, svrbivú alebo pálivú, bolesť, ktorú nevieme presne lokalizovať,
  • fylogeneticky mladšou – podnet vedený touto cestou vnímame ako bolesť ostrú, dobre lokalizovateľnú.

Ako možno tlmiť bolesť

  1. odstránením príčiny bolesti (toto prvé miesto jej patrí právom)
  2. znížením citlivosti nociceptorov (LIEKMI – ANTIPYRETICKÝMI ANALGETIKAMI, lokálnymi anestetikami, obkladmi)
  3. prerušením vedenia nociceptívnych podnetov nervom (liekmi – lokálnymi anestetikami, chirurgicky – prerušením nervu)
  4. útlmom prenosu nociceptívnych podnetov v mieche (liekmi – opioidmi)
  5. znížením vnímania bolesti (lieky – opioidy, celkové anestetiká)
  6. zmenou emočných reakcií na bolesť, tj. bolestivého chovania (liekmi – antidepresívami)
  7. Z praktických dôvodov (v zmysle voľnopredajných liekov proti bolesti pre deti) sa v ďalšom materiáli budeme zaoberať spôsobom znižovania resp. odstraňovania bolesti č. 2. znížením citlivosti nociceptorov (viac v kapitolách LIEKY PROTI HORÚČKE A BOLESTI AKO FUNGUJÚ LIEKY PROTI BOLESTI). 

    Pričom zastávame názor, že najdôležitejšie (ak je to možné) je odstránenie príčiny bolesti a nie iba jej tlmenie.

    Postoj k bolesti

    Pri prekonávaní bolesti je v prvom rade dôležitý pocit, že človek má veci pod kontrolou. Ľudia, ktorí si zachovajú pokojný, pozitívny a optimistický životný postoj, prekonávajú bolesť omnoho lepšie ako tí, ktorí sa cítia bezmocní a beznádejní.

    Opísať charakter bolesti je problémom i pre dospelého, nieto pre dieťa. A práve pochopiť druh bolesti je častokrát kľúčové na určenie diagnózy. Rodič je častokrát hlavným zdrojom informácií pre terapeuta. A preto by mohlo byť užitočné vedieť, aké veci si všímať, keď dieťa niečo bolí, a tak výrazne napomôcť pri správnom určení diagnózy. Viac v kapitole BOLESTI U DETÍ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár