Trpí vaše dieťa migrénou?

Doc. MUDr. Pavol Sýkora, PhD. 2

Migréna je častým ochorením detského veku. Vyskytuje sa asi u 4 % detí v porovnaním so 6 % u mužov a 18 % u žien. Na Slovensku je asi 60 000 detí trpiacich občasnými záchvatmi migrény.

V predškolskom a mladšom školskom veku je výskyt migrény rovnako častý u chlapcov ako u dievčat, v puberte však dievčatá majú migrénu 2x častejšie ako chlapci. Migréna často začína v detskom veku. Polovica dospelých pacientov s migrénou udáva, že ochorenie začalo pre 20. rokom života, 25 % udáva prvé záchvaty migrény pred 10. rokom života.

Ako sa prejavuje migréna?

Migréna je ochorenie charakterizované opakovanými záchvatmi bolestí hlavy, spojenými so zrakovými, vegetatívnymi, zriedkavejšie vnemovými a pohybovými príznakmi. V procese vzniku záchvatu sa podieľajú mechanizmy cievne- najskôr zúženie ciev s poruchou prekrvenia a neskôr rozšírenie ciev, nervové- útlm funkcie buniek v mozgovej kôre a látkové- bielkoviny pôsobiace na cievy, kde významnú úlohu hrajú špeciálne receptory (v prípade migrény sú to serotonínové receptory).

Vlastnému záchvatu často predchádzajú určité signály – zvýšená aktivita, predráždenosť, unavenosť. Prvým príznakom záchvatu býva takzvaná aura (predzvesť), zvyčajne zraková vo forme zábleskov, výpadov zorného poľa, tŕpnutie končatín a závraty. Následná bolesť sa spravidla prejavuje v jednej polovici hlavy, je veľmi silná, pulzujúca s pocitom zvracania. Ďalej sa prejavuje zvracaním a bolesťami brucha, s precitlivenosťou na svetlo a zvuk a zvýrazňuje sa otrasmi pri chôdzi. Bolesť trvá 2-12 hodín a po spánku ustúpi.

U malých detí je ťažko odlíšiť prvé dve formy migrény, lebo nevedia príznaky popísať.

Špecifiká migrény u detí

U detí, na rozdiel od dospelých, nie je bolesť lokalizovaná na jednu polovicu hlavy, ale je lokalizovaná obojstranne na čele alebo v spánkoch

 • bolesť trvá kratšie a záchvaty migrény sú menej časté ( 1-2x do mesiaca)
 • zvyčajne chýba precitlivenosť na zvuk
 • u detí sú zriedkavejšie provokujúce príčiny (u dospelých- stres, únava, menštruácia)
 • po spánku bolesť hlavy ustúpi
 • vyskytujú sa špecifické formy migrény u detí – stavy zmätenosti, dezorientácie
 • (syndróm Alice v krajine zázrakov), opakované zvracanie bez zjavnej príčiny
 • cyklické vracanie
 • pocity závratov s poruchami rovnováhy

Liečba záchvatu migrény

 • ak sú záchvaty zriedkavé a nie veľmi intenzívne, nedoporučuje sa liečba – dieťa treba uložiť do postele, po spánku bolesť ustúpi
 • ak sú príznaky intenzívne, odporúčajú sa ľahké lieky proti bolesti (paracetamol, ibuprofén) a lieky proti zvracaniu
 • ak liečba nie je účinná, po neurologickom vyšetrení na základe doporučenia lekára sa používajú silnejšie analgetiká a špecifická liečba agonistami 5-HT-1D receptorov – sumatriptan. Sumantriptan je dostupný ako tablety, nosový sprej a injekcie. Pre liečbu detskej migrény sa odporúča nosový sprej.

V prípadoch, ak sa záchvaty opakujú častejšie ako 4x do mesiaca a výrazne ovplyvňujú kvalitu života, je vhodná preventívna liečba .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ako dieťa som trpela migrénou. a to myslím doslovne. nejde len o fyzickú bolesť. od 9 do 11 rokov som musela svojej matke aj detskému lekárovi dokazovať že tie bolesti sú skutočné. až po 2 rokoch ma poslal neurológovi, ten psychiatrovi a potom si ma posúvali až som skončila na očnom a ten v mojich 17 rokoch to ukončil a moje trápenie sa skončilo. kvôli bolesti som bola separovaná zo spoločenského života – telesná, zle som sa učila / niekoľkodňové migrény, takže som sa nemala kedy učiť / nemohla som byť v kontakte s kamarátkami. veľa som premeškala.

  najhoršie bolo že mi nikto neveril. mala som zvukové aj zrakové halucinácie, kvôli bolesti som nič nejedla. až raz napadlo očnú lekárku prekontrolovať vnútroočný tlak….také jednoduché. toľko bolesti som si mohla ušetriť.

   

  Verte svojim deťom, len tak pre nič si nevymýšľajú veľké bolesti. a niktoré halucinácie a odpadnutia sa nedajú simulovať.

 2. tak u mojej kamosky som bola so synom a mala tam akurat dievcatko od susedy a ako sa deti hrali, to dievcatko nejak spadlo na roh policky a to ste nevideli kolko krvi! My sme jej to hned zalepili a dali jej Nurofen a volali mamu, ale museli do nempocnice a zasili jej to dvomi stehmi. hruuza

Pridaj komentár