Detské chorobyZdravotníctvo

Odstávajúce ušká

 Mária Halajová   13.01.2021   0

Odstávajúce uši sú jedným z najčastejších spúšťačov komplexov. Sú terčom rôznych posmeškov a rovnako trápia dievčatá aj chlapcov, dokonca i dospelých.

Vďaka neustálemu napredovaniu medicínskej vedy a techniky sa však dá tento problém ľahko a bezbolestne vyriešiť. Stačí, ak poznáte svoje dieťa a na zákrok sa tak dobre pripravíte.

Shutterstock

 

Prečo uši odstávajú?

Mnohí pripisujú túto chybičku krásy zalamovaniu ušnice počas spánku. Pravda je však taká, že ide o dedičnú záležitosť:

„Tvar ucha je vrodený, s viac-menej definitívnou formou uší sa už rodíme. Neskôr sa ucho mení už len vo svojej veľkosti, rastie“, vysvetľuje plastický chirurg MUDr. Zdenko Zamboj.

Niektoré štúdie uvádzajú, že jedinou z možných príčin deformácie ušnice mimo genetiky môže byť nie úplne ideálna poloha dieťaťa v maternici. Ale aj táto príčina býva v konečnom dôsledku vylučovaná, pretože to by znamenalo, že bude ostávať len jedno.

V drvivej väčšine prípadov odstávajú uši obidve. „Určitá asymetria je prirodzená, preto sa objavujú prípady, kedy jedno uško odstáva viac ako druhé, no určitý odklon alebo deformácia je väčšinou badateľná u oboch ušníc“, potvrdzuje chirurg z trnavského centra.

Dá sa pomôcť odstávajúcim uškám aj bez plastickej chirurgie?

Na babské rady tipu – lepenie ušiek leukoplastom, nasadzovanie tesných čeleniek či polohovanie dieťatka v spánku zabudnite. Ako ubezpečuje plastický lekár, ide skôr o akési ľudové tradovanie a definitívna korekcia sa takýmto spôsobom dosiahnuť nedá:

Shutterstock

„Viac pre svoje dieťa urobíte, ak ho nebudete zbytočne stresovať, istý čas počkáte, aby ste neskôr, keď sa uško dovyvíja, mohli riešiť problém efektívne. Korekcia ušníc je jedna z mála operácií estetickej chirurgie, ktorú je možné urobiť už aj u detí v školskom alebo dokonca aj predškolskom veku.

Približne v piatich až šiestich rokoch je vývoj uška dokončený. Jeho veľkosť je síce narastená na 80%, no tvar a forma je už v tomto veku finálna. Preto sa dá táto operácia hravo zvládnuť.

Tento vek odporúčam aj z toho dôvodu, že dieťa čaká prechod do väčšieho, respektíve nového kolektívu a viditeľne odstávajúce ušká bývajú často veľkým spúšťačom posmeškov a komplexov zároveň“, pokračuje vo vysvetľovaní MUDr. Zamboj.

Na čo sa treba pripraviť, ak uvažujete o zákroku

Zákrok je efektný a podľa slov odborníka nie je ani náročný. Väčšinou sa vykonáva v miestnom znecitlivení, teda bez toho, žeby bolo potrebné pacienta uspať a hospitalizovať v nemocnici. 

„Jediným citlivým momentom je podanie injekcie, ďalej už dieťa nič necíti. Malý pacient musí vydržať na lôžku hodinu až hodinu a pol. A to vie jeho rodič najadekvátnejšie posúdiť či je takéto niečo schopný vydržať. Podobne ako pri ďalších bežných operáciách, veľmi často sa používajú  aj premedikácie, ktoré pomôžu odbúrať počiatočný stres a pacienta na zákrok pripraviť“

Určite sa zíde: 13 dôležitých informácii k operácii odstávajúcich uší

Samotný zákrok korekcie ucha

Princípom korekcie ucha je zmodelovať jeho vonkajšiu časť - chrupavku do žiadúceho tvaru. Po podaní injekcie sa vedie ranka na zadnej strane uška, takže po operácii a zhojení nie je nič viditeľné. 

„Po operácii je ucho približne týždeň bandážované, ide o obväz vo forme akejsi čelenky, ktorý sa dá prekryť čiapkou alebo klasickou čelenkou. Päť až sedem dní je obyčajne dostatočný čas na to, aby sa dieťa mohlo vrátiť do školy, odporúča lekár v prípade, že by sa rodič obával významnejšieho dopadu na bežné povinnosti.

Možné komplikácie

Aj keď je to veľmi bežná a efektná operácia aj v tomto prípade môžu nastať určité komplikácie: „Jedna z takých komplikácií môže nastať pri hojení, keď sa rana zhojí takzvanou keloidnou formou. Ide o nepríjemnú komplikáciu, ale opäť riešiteľnú. Častokrát sa pri takejto jazve dá pomôcť podaním dávky kortikoidov alebo chirurgicky“, ubezpečuje MUDr. Zamboj.

Shutterstock

 

Operácia v dospelosti

Pokiaľ vám podobný problém znepríjemňuje život aj v dospelosti, máte tri možnosti. Prvou je väčší odklon ušníc od hlavy šikovne zamaskovať štýlovým účesom alebo čelenkou.

Druhá možnosť je jednoducho „trable“ hodiť za hlavu a inšpirovať sa napríklad krásnou herečkou Kate Hudson alebo mladučkou Kristen Stewart, ktorá je od svojho účinkovania v ságe Twilight považovaná za jednu z najkrajších žien na svete.

Objavujte svoju výnimočnosť a naučte sa s tým žiť. Ak je to ale pre vás skutočne zožierajúci problém, môžete korekciu ušníc podstúpiť hoci aj v dospelosti.

„Dnes je táto operácia veľmi častá práve u detí, avšak nie vždy tomu tak bolo aj niekoľko rokov dozadu. Taktiež máme veľké množstvo pacientov, ktorí sú už v dospelom veku.

Prakticky, operujeme dospelých pacientov od osemnástich rokov až do neohraničeného veku. Ako aj pri každej inej operácii, základnou podmienkou je dobrý zdravotný stav pacienta a jeho pevné rozhodnutie“, dodáva plastický chirurg Zdenko Zamboj na záver.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised