Detské chorobyHlava

13 dôležitých info k operácii odstávajúcich uší

 Mária Kopčíková   18.03.2016   0

Odstávajúce ušká si niekedy na dieťatku, ale aj na dospelákovi všimnete, inokedy nie, pretože tento problém nie je až taký výrazný. Naše telo nie ej úplne symetrické, takže je bežné, že máme polovice tváre trošku inú, prípadne jedno ucho troška odstáva a vlasmi to v pohode zakryjeme.

Veľmi odstávajúce ušnice však môžu v celkovej harmónii tváre pôsobiť rušivo. Deti, ktorým odstávajú ušká, sú asi najviac zraniteľné, nakoľko niekedy bývajú terčom posmeškov zo strany rovesníkov. Môžu spôsobiť frustráciu dieťaťa, zvýšený záujem okolia o jeho osobu v negatívnom zmysle slova. To potom často vedie k zakomplexovanosti, zhoršeniu prospechu v škole, k získaniu hanlivých prezývok. Niekedy rodičia práve tomuto chcú predísť a ušká dajú dieťaťu operovať v nižšom veku.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo je to vlastne korekcia ušníc?

Múdro odborne povedané, je to úprava tvaru, veľkosti alebo ich pozície. Najčastejšie sa prevádza korekčná operácia odstávajúcich uší. Operáciou sa predovšetkým  zlepší ich proporcia vzhľadom k tvári. Korigovať – opravovať sa ale môžu aj prípadné deformity ušníc, teda prirodzene  neprirodzený tvar ušníc alebo deformácie spôsobené úrazom.

Operáciu odstávajúcich alebo deformovaných ušníc je možné robiť najskôr od veku 4 rokov. Lekári uvádzajú, že najčastejšie sa však tieto operácie robia vo veku 9 rokov, nakoľko vtedy je už chrupavka dostatočne vyvinutá a stabilná. Samozrejme – operácia sa dá robiť aj v neskoršom veku, v dospelosti.

Zároveň iný pohľad na vec naznačuje, že vhodný vek na operačnú úpravu je medzi 6. - 7. rokom, kedy si dieťa uvedomuje samo seba ako člena určitej sociálnej skupiny, v ktorej sa za tento svoj „hendikep“ môže začať hanbiť. Lekári upozorňujú, že lepšie pooperačné výsledky sa dosahujú správnym načasovaním operácie, ideálne ak sa dieťa dožaduje úpravy ušníc samo. Vtedy je aj konečný efekt operácie a spokojnosť s výsledkom vyššia, ako keď je dieťa donútené k operácii "násilím".

Čo je dobré vedieť o operácií odstávajúcich uší u detí

 

Dieťa musí byť zdravé, bez život ohrozujúceho ochorenia alebo neliečených chronických ušných infekcií. Musí byť zdravé – minimálne 14 dní od predošlého infektu, či od posledného užívania antibiotík.

Malo by byť pozitívne motivované a dobre spolupracujúce, schopné poslúchnuť pokyny a nemalo by mať strach z operácie.

Ako pracovať s dieťaťom, ktoré má strach z lekárov? >> >>

Takmer všetky operácie odstávajúcich uší sa robia v miestnom znecitlivení. Narkóza (celková anestézia) je teda vhodná skôr u malých alebo nespolupracujúcich detí. Vo veku od 9 rokov je lokálna anestézia možná takmer vždy, u menších detí je rozhodovanie o voľbe anestézie individuálne.

Večer pred operáciou umyte dieťaťu vlasy. Pri dlhých vláskoch ich dieťatku vypnite alebo prineste so sebou gumičky a sponky.

Ak náhodou vaše dieťa užívalo lieky od bolesti, Ibalgin, Ibuprofen, mali by ste dohliadnuť, aby lieky nedostávalo minimálne 10 dní pred plánovanou operáciou.

Operácia oboch odstávajúcich ušníc trvá väčšinou 1-1,5 hodiny.

Zdroj: istock.com

 

Po operácii sa odporúča relatívne fyzické šetrenie. Návrat k ľahkým bežným aktivitám denného života je možný ihneď za predpokladu, že sú ušnice chránené pred poranením. Deti by sa nemali hrať hry, pri ktorých by mohlo dôjsť k poraneniu operovaných uší, a to až pokiaľ nie sú ranky úplne zahojené.

Obväz zostáva na hlave po dobu 10 dní a potom sú odstránené modelačné stehy. Následne sa odporúča nosenie čelenky 24 hodín denne po dobu 2-3 týždňov a potom ešte aj 2-3 týždne na noc. Počas tejto doby je vhodné taktiež chrániť ušnice pred extrémnym počasím, napr. chladom a slnkom.

Ušká a ich okolie môžu byť opuchnuté, no tento opuch väčšinou úplne odznie do 2-3 mesiacov. Jazvy postupne dozrievajú a zjemnia sa. Po sňatí bandáže je vhodné používať repíkové obklady a premasťovať jazvy mastnými krémami typu Indulona či Nivea. Tiež je vhodné robiť tlakové masáže jaziev.

V priebehu 1 roka môže pretrvávať znížená citlivosť ušníc a náchylnosť ku zmenám farby a premŕzaniu, prípadne aj miernym opuchom v chladnom počasí.

Ak by sa dieťa sťažovalo na bolesti po zákroku, môžete podať obvyklé lieky proti bolesti. V prípade teplôt, bolestí, prekrvácania krytia je potrebné spojiť sa ihneď s operatérom.

Návrat do školy u detí je obvykle  možný po 5 - 7ich dňoch od operácie. Neodporúča sa cvičiť na hodinách TV aspoň jeden mesiac.

Úhrada operácie odstávajúcich uší

Operácia odstávajúcich uší sa vždy považuje za kozmetickú úpravu. To znamená, že odstávajúceho ucho nás v podstate nelimituje a nespôsobuje nám, či deťom žiadne zdravotné problémy, nemá priamy dosah na funkciu sluchu.

Ako na bolesť uší bez liekov >> >>

Okrem problémov so zdravým duševným, teda so spomínaným negatívnym prežívaním, ktoré u detí z dôvodu odstávania uší môžeme zaznamenať. Ak sa u dieťaťa prejavia nejaké problémy toho druhu, potom – na základe odporúčania psychológa alebo psychiatra poisťovňa túto operáciu uhradí (Zdroj: Matej Štepiansky, poisťovňa Dôvera).

V opačnom prípade je potrebné uhradiť zákrok ako samoplatca.

Spracované s použitím: kidshealth.org, web stránky pracovísk plastickej chirurgie, poisťovňa Dôvera.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised