Detské chorobyZdravotníctvo

Výber pediatra pre vaše dieťa

 Mária Kopčíková   03.05.2017   0

Myslím, že je dobré dobre si vybrať pediatra, ktorý má mať v starostlivosti vaše dieťa. Mal by to byť človek, ktorému budete dôverovať, s ktorého liečebnými postupmi a názormi sa stotožníte, na koho sa budete môcť obrátiť aj v prípade pochybností, ktoré ako čerství rodičia môžete mať veľmi často.

Shutterstock

 

Kedy vyberať?

Pediatra musíte mať vybratého ešte pre pôrodom, pretože v pôrodnici budú od vás chcieť meno, adresu a telefónne číslo pediatra. Deťom sa na 4. deň robí vyšetrenie z krvi (suchá kvapka) a výsledky tohto vyšetrenia musia z nemocnice oznámiť pediatrovi. Preto je potrebné vybratého pediatra osloviť vopred a spýtať sa, či vaše dieťa vezme do starostlivosti.

Stále platí rajonizácia, teda rajóny pediater vaše dieťa zobrať musí, každý iný môže. Mali by ste lekárovi oznámiť predpokladaný termín pôrodu a dohovoriť sa s ním na ďalšom postupe –

prvej návšteve novorodenca.

Ideálne je, pokiaľ pediater chodí na domáce návštevy novorodenca. Nie je to povinnosťou lekárov, je to v rovine dobrých mravov. Rátajte preto s tým, že pediater si môže za túto domácu návštevu pýtať poplatok.

Osobne si myslím, že to stojí za to, že je dobré, pokiaľ pediater príde ku vám domov, zvyčajne má na vás viacej času než u seba v poradni. Máte šancu popýtať sa ho na všetky otázky, ktoré vám vyplynú od návratu z pôrodnice.

Pamätajte, že:

  • Pri prepúšťaní z pôrodnice obdržíte prepúšťaciu správu o novorodencovi, ktorú by ste mali prvý pracovný deň po prepustení odovzdať zvolenému pediatrovi,
Shutterstock
  • Ak sa s lekárom dohovoríte, že príde na návštevu ku vám domov, tak si túto správu zvyčajne preberie až pri tejto návšteve.
  • Ak váš termín pôrodu spadá do obdobia dovoleniek, sviatkov (leto, Vianoce), pýtajte si informáciu, kto v prípade dovolenky vami zvoleného pediatra zastupuje. Je dôležité, aby v prvých dňoch vaše dieťa lekár videl, skontroloval prípadnú žltačku, dojčenie, prospievanie dieťatka.
  • Pediatrovi pri prvom kontakte odovzdávate aj kópiu rodného listu dieťaťa, takže ju majte pripravenú (len xeroxovú kópiu, nie overenú).
  • Pokúste sa čo najskôr vybaviť preukaz poistenca pre vaše dieťa. Pediater nemá z vášho (matkinho) verejného zdravotného poistenia hradené preventívne prehliadky novorodenca.

Prečítajte si: Ako vybaviť rodný list dieťaťa?

Čo by vás ešte pri výbere pediatra mohlo zaujímať

Spôsob práce: každý z nás uprednostňuje niečo iné, niekomu vyhovuje klasická medicína, inému homeopatia alebo iné alternatívne spôsoby. Je dobré vedieť, akým spôsobom prevažne pracuje ten „váš“ lekár.

Vybavenie ambulancie: aké prístrojové vybavenie má lekár k dispozícii (CRP prístroj, základné vyšetrenie uší), ako vyzerá čakáreň (bielo-zelené kachličky a tri letáky o umelom mlieku alebo prostredie farebné a deťom priateľské s hračkami a farbičkami),

Oddelený čas pre poradňu a ambulanciu: toto by malo byť automatické, aby sa v čakárni nestretávali choré a zdravé deti (poradňa je čas výlučne pre zdravé detičky).

Shutterstock

 

Spolupráca s laktačnými poradkyňami: zaujímavé je vedieť, ako lekár pristupuje k podpore dojčenia, či vás pri prvých problémoch odpošle s receptom na umelé mlieko, alebo vie odporučiť postupy na zlepšenie stavu, ideálne ak spolupracuje s laktačnou poradkyňou, na ktorú vám v prípade potreby dá kontakt.

Nadštandardné služby: zvyčajne sú tieto info zverejnené na nástenke v čakárni, alebo na webe pediatra. Pre niektorých rodičov je zaujímavé poskytnutie mobilného telefónneho čísla za paušálny ročný poplatok, to že je lekár ochotný prísť napr. cez víkend ku vám domov a pod.

Celková komunikácia s lekárom a jeho prístup k deťom: je iné pokiaľ vaše dieťa plače pred vstupom do ambulancie, pretože má strach z bieleho plášťa a iné, ak ho víta usmievavá osoba v pomaľovanom tričku s „ušatým“ fonendoskopom. Je tiež dôležité vedieť (ideálne zažiť ešte pred uzavretím dohody s lekárom), ako bude reagovať na vaše rôzne otázky.

Je fajn, pokiaľ pediater odpovedá aj na naše „naivné“ alebo niekedy zmätené otázky tak, že mu porozumiete, že vám proste v pokoji vysvetlí veci tak, aby ste rozumeli a aby ste zase vedeli podľa jeho odporúčaní dodržiavať liečebný postup.

Veľa zdaru pri hľadaní toho vášho lekára, ku ktorému budú vaše deti chodiť tak radi, ako tie moje ku našej pani doktorke.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised