Pediater ako sa patrí
Priekopníkom a zakladateľom modernej slovenskej pediatrie je lekár prof. MUDr. Alojz Ján Chura (1899 Bytča -Hliník – 1979 Trenčín), ktorý sa zasadil o vybudovanie komplexnej pediatrickej starostlivosti na Slovensku.
Na zníženie dojčenskej chorobnosti a úmrtnosti zriadil v Bratislave (1932) Stanicu ženského mlieka s ročným odbytom 10-12 hektolitrov materského mlieka. Bol dekanom a rektorom Lekárskej fakulty v Bratislave a zakladateľom Slovenského pediatrického spolku a jemu vďačíme aj za prvé poradne pre matky s deťmi u nás! Vyškolil mnoho študentov a lekárov. Od r. 1945 pôsobil v Trenčíne ako primár detského oddelenia.
Bol žiakom známeho prof. J. Brdlíka na Detskej klinike a prof. Zd. Frankerbergera na Histologickom ústave LF UK v Bratislave. Absolvoval študijné pobyty v detských nemocniciach v krajinách západnej Európy (Londýn, Manchester, Utrecht a Berlín). V Amsterdame navštívil detskú kliniku, ktorá mala ako prvá v Európe riaditeľku ženu – prof. Corneliu de Lange! Vo svojej vedeckovýskumnej práci a klinickej praxi sa zameriaval na výskum a profylaxiu detských chorôb na Slovensku – psoriázu (lupienku), záškrt, cystitídu v detskom veku, skoliotické úchylky detí a pod. Analyzoval príčiny klesajúcej pôrodnosti na Slovensku, pričom poukázal na jej negatívne dôsledky pre budúcnosť. Pod jeho vedením v spolupráci s pražskou detskou klinikou sa vypracoval postup pri liečbe krivice jednorázovými dávkami vitamínu D, ktorý sa neskôr zaviedol ako prevencia proti tejto chorobe na území celej republiky (vtedajšej) ČSR. (Teraz už teda vieme, že vitamín D, ktorý deťom u nás pediatri predpisujú má svoje hlboké korene práve tu! Možno ste sa stretli s tým, že v zahraničí sa na tomto vitamíne až tak nebazíruje. Mimochodom, dávate ho deťom naozaj do 3 rokov?) Podľa jeho návrhu bol vybudovaný liečebný ústav detskej tuberkulózy v Lučivnej a ústavy pre mentálne zaostalé a telesne chybné deti pri Červenom moste v Bratislave.
Svedectvo o prof. MUDr. Churovi
Pani Veronika Plachá (Bratislava) vydala o ňom a jeho veľkej lekárskej kompetencii toto svedectvo: „Keď som mala štyri roky (1941), dostala som vysoké horúčky a začala som blúzniť. Keď sa môj stav nezlepšoval, otec požiadal ochotného lekára Imricha Moleca, ktorý býval vo vedľajšom dome, aby sa prišiel na mňa pozrieť. Prezrel ma a povedal, že by to mohla byť detská obrna. Keď ma otec neskôr prekladal zo svojej postele do matkinej, začala som zamdlievať a z úst mi vychádzala biela pena. Vďaka tomu, že som bola opretá o otcovo plece, som záchvat prežila. Rodičia znovu zavolali lekára, ktorý ich poučil, čo treba pri záchvate robiť. Okolo polnoci sa to zopakovalo. Otec ma zobral do náručia, a keďže nemal nič iné poruke, dal mi do úst svoje prsty, aby som sa nezadusila. Potom opäť zavolal lekára a ten konštatoval, že ma musia hospitalizovať. Ešte v noci ma previezli na detskú kliniku na Lazaretskej ulici, ktorej prednostom bol vtedy profesor Alojz Chura. Po dôkladnom vyšetrení rodičom povedal, že skutočne ide o obrnu a že urobia všetko, aby ma zachránili. Na klinike som nakoniec zostala dva týždne. Otec sa chcel profesorovi zavďačiť, ten mu však odvetil: Povedzte mi len Pán Boh zaplať! Matka bola veľmi zničená. Vedela, že po obrne zväčša zostanú trvalé následky. Ja som sa však úplne uzdravila a akoby zázrakom mi choroba nič nezanechala.“
Publikácie a aktivity
V priebehu plodnej a činorodej práce publikoval päť kníh, stovky významných prác na Slovensku i v zahraničí, veľa odborných článkov týkajúcich sa prevencie infekčných chorôb u detí. Bol aktívnym členom v týchto vedeckých spoločnostiach a odborných komisiách (pred týmto sa naozaj skláňam, ako sa to všetko dá vôbec stihnúť a obsiahnuť!):
Predseda: Slovenskej odbočky Pediatrickej spoločnosti J.E. Purkyňu, Spolku pre postavenie a vydržiavanie univerzitnej koleje a akademickej menzy, Pediatrického spolku na Slovensku, Pečlivosti o zdravie vidieka.
Miestopredseda: Ústredia starostlivosti o mládež, Československého Červeného kríža na Slovensku.
Prednosta: Pedopsychologického ústavu pre Slovensko, Poradní starostlivosti o matky a kojencov v Bratislave.
Člen: Učenej spoločnosti Šafárikovej. Národného výboru zdravotníckej Malej dohody. Štátnej zdravotnej rady, hospodárskej komisie SU. Nemeckej inštitúcie pediatrie detského lekárstva. Inštitúcie látkovej výmeny zažívacích chorôb v Berlíne.
Portrét Vášho pediatra
Poznáte aj vy úžasného pediatra? Aký je ten Váš? Zvládne poradňu Vášho dieťatka za päť minút a odbaví Vás rýchlym odmeraním hlavičky a odvážením na váhe alebo je Vám naozaj pomocou, podporou a vie aj odborne poradiť? Ako by ste si dnes predstavovali takú ideálnu poradňu pre mamičky s deťmi? Myslíte si, že v čase internetu, online detských poradní, DVDčiek a kvalitných knihách z pediatrie treba ešte poradne?
Navštívte našu Poradňu pediatra, tu ste vždy vítaný!