Zlatý stafylokok – sme jeho častými nosičmi

Andrea Biela 1

Zlatý stafylokok je baktéria, ktorá sa skladá z buniek guľovitého tvaru. Veľa ľudí nosí túto baktériu na koži alebo v nose bez toho, že by boli chorí. Pokiaľ sa vak kože poškodí, baktéria prenikne do rany a môže spôsobiť aj pomerne vážnu infekciu.

Shutterstock

Zlatý stafylokok. Kde sa nachádza?

Zlatého stafylokoka môžeme u človeka nájsť na veľkej ploche tela – v podpazuší, lone, v nose, v ústach, v hrdle, v tráviacom trakte, v konečníku.

Stafylokokové baktérie sa šíria najčastejšie kontaminovanými povrchmi a z človeka na človeka. Najľahšie sa dostanú do organizmu prostredníctvom rúk. Deti si navyše pomerne často prenesú túto baktériu z jednej časti tela na druhú. Po získaní stafylokoka sa z jedinca stáva nosič.

Miestom pre šírenie a získanie infekcie sú aj nemocničné zariadenia, kde sa stretáva veľa pacientov s rôznymi ochoreniami, ktorí majú odlišné hygienické návyky. Pacienti si potom odovzdávajú baktérie pri bežných činnostiach, ako napr. kašeľ, dotyk, neudržiavanie čistoty na toalete, či v okolí umývadla. Okrem toho, baktérie v zdravotníckych zariadeniach môžu byť odolnejšie voči antibiotikám, keďže sú im vystavované pravidelne.

Ďalšia možnosť, ako získať zlatého stafylokoka, je jesť nevhodnú stravu. V kontaminovanej,  neuvarenej alebo nedostatočne spracovanej potrave sa nahromadia baktérie, ktoré môžu vyvolať otravu jedlom. Hoci tieto baktérie zlikviduje teplota nad 50 °C, ich toxíny zničíme až po 20 minútach varu.

K rizikovým potravinám patria nevhodne spracované a skladované: mäso, údeniny, mliečne výrobky,  zmrzlina, vajcia, krémové zákusky, varené jedlo ponechané v teplom prostredí namiesto uskladnenia v chladničke.

Shutterstock

Zlatý stafylokok neškodí, ak sa imunita neoslabuje

Nosičstvo zvyšuje riziko vzniku infekcie. Nosičmi sú hlavne deti. Baktérie potom v tichosti čakajú na „svojich 5 minút slávy“ prevažne v nosovej dutine. Čo sa teda môže udiať? Baktéria vyvolá infekciu alebo sa aj neprejaví, prípadne ju odstráni náš imunitný systém.

K  infekcii potom môže dôjsť napríklad:

  • pri prechladnutí či chrípke, 
  • narušení kože bez následnej dezinfekcie – rany, poranenia, popáleniny, uhryznutia od zvierat;
  • vkladaní predmetu do tela – hadičky, implantáty;
  • pri lekárskych zákrokoch;
  • pri poskytovaní prvej pomoci nakazenej osobe.

Malé bábätká môžu byť infikované aj krátko po pôrode, lebo nemajú dobrú imunitu. Vtedy sa zlatý stafylokok prejavuje veľmi častou formou tzv. sladkých chrást.

Ako sa prejaví infekcia stafylokokom

Zlatý stafylokok je pôvodcom širokého spektra infekcií kože, tkanív. Môže infikovať aj orgány – obličky, pečeň, oči, nervy, srdce, pľúca (spôsobí zápal pľúc).

Najčastejšie je stafylokokom postihnutá koža. Kožné infekcie sa prejavujú vyrážkami, až pľuzgiermi, ktoré sú červené, bolestivé a svrbia. Môžu byť zanesené hnisom. Vyrážky sa môžu premeniť na rany, ktoré sa nehoja chrastou (zjazvujú). Pri vážnejších stavoch infekciu sprevádza aj horúčka.

Zápal pľúc sa najčastejšie vyskytuje u malých detí, dlhodobo ležiacich, chronických alebo závislých pacientov. 

Prečítajte si aj:

https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/hrudnik/dychanie/bakterialny-zapal-pluc

Otrava kontaminovaným jedlom sa ľahko spletie s inými bolesťami brucha. Prejavuje sa zvracaním a vodnatou hnačkou, a to 2 – 6 hodín po jedle. Preto je dôležité, aby ste sledovali, čo všetko zjedlo vaše dieťa.

Stafylokoková infekcia v nose

Je snáď najčastejšou stafylokokovou infekciou. Táto infekcia sa prejavujú lokálnymi zmenami. Symptómy zahŕňajú: 

  • zápal v nosných dierkach,
  • žltý alebo zelený hlien,
  • výtok z nosa,
  • zápal nosa,
  • bolesť hrdla,
  • horúčku,
  • kašeľ
  • a bolesť v nosných membránach.
  • Keď sa infekcia zhorší, symptómy môžu zahŕňať aj horúčku, zimnicu a sínusové bolesti hlavy (bolesti v sínusoch – dutinách).

Stafylokoková infekcia v nose môže mať aj iné, nepriame príznaky. Sú to najmä:

Na tvári, krku, hrudníku, hornej časti chrbta a vo vnútri nosa sa môžu objaviť vyrážky, ktoré sa postupne zhlukujú a môžu spôsobiť až odumretie kožných buniek.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto príznakov, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Neliečené symptómy môžu spôsobiť vznik závažných ochorení – endokarditídu, zápal stredného ucha, meningitídu, osteomyelitídu, syndróm toxického šoku, či sepsu.

Ako sa lieči stafylokoková infekcia

Na liečbu tohto ochorenia má medicína zaužívané postupy.

Pri kožných ochoreniach sa najprv používajú povrchové lieky (krémy alebo masti) s obsahom antibiotika, najčastejšie mupirocín a retapamulín. Ak táto liečba úspešná nie je, je potrebné pokračovať ústne podanými antibiotikami.  Liečba kožných infekcií môže trvať 7 až 14 dní. V prípade napadnutia kože stafylokokom môže lekár rozhodnúť aj o čistení rany, resp. odstránení poškodenej časti kože.

Pri ostatných stafylokokových ochoreniach sa lekári rozhodujú podľa stavu pacienta. Vždy by mali byť urobené výtery (z nosa, hrdla), aby bolo jasné, o aké ochorenie skutočne ide a aj antibiotická liečba sa nastavovala podľa citlivosti baktérií. 

V prípade komplikácií liečby, napríklad, ak sa váš stav nezlepší po použití prvého antibiotika, to bude váš lekár riešiť použitím ďalšieho – silnejšieho – antibiotika.

Prečítajte si aj:

https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/infekcie-deti/10-tipov-na-prevenciu-a-liecbu-stafylokokovej-infekcie-v-nose

Ako predchádzať stafylokokovej infekcii

Najlepšo prevenciou je správne umývanie rúk a udržiavanie rán čistých. Platí zásada – šetko s mierou, pretože ani prehnaná hygiena nevedie k úplnému zastaveniu šírenia infekcie – baktérie sa môžu stať odolnými aj na dezinfekčné prostriedky.

Zaujímavosťou je, že v štatistických meraniach sa zaznamenal ochranný účinok pitia teplého čaju, čo môžeme vysvetliť tak, že teplé nápoje rozprúdia vylučovaciu funkciu riasinkovej sliznice, čím sa usadený hlien ľahšie vylučuje z dýchacej sústavy. 

Ak už lekár dieťaťu predpísal antibiotiká, zabzepečte, aby užilo celú predpísanú dávku, inak by ste poskytli dobré podmienky na premnoženie tohto „zlatíčka“.

Prečítajte si aj:

https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/alergie/imunita/preco-si-mame-umyvat-ruky

Spracované s použitím: webmd.com, kidshealth.org, just-health.net, homeremediesbox.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár