Aby som uviedla veci na pravú mieru, najprv prezradím, že som farmaceutka. Pred týždňom ku nám domov prišla choroba. Poznáte to: dieťa vám zaspí v nezvyčajnom čase, zmeriate teplotu, a je to tu…
Mama, rozmýšľaj, čo teraz. Nádcha, kašeľ, zvýšená teplota, klasické nachladnutie. Ale ja som predsa v pohode, pretože mám doma „domácu lekárničku“ a v nej lieky. No a tu je ten problém.
Ako som lieky odložila na jar, keď sa skončili všetky choroby, tak tam aj ostali. Otvorené čakali na ďalšie využitie. Expiračná doba v poriadku (doba, ktorá nám udáva, do kedy sú vlastnosti lieku pri dodržaní predpísaného spôsobu skladovania garantované výrobcom a môže sa používať v liečebnej starostlivosti). Aj podmienky skladovania boli v poriadku.
Ale keď som ochutnala sirup na kašeľ, hmm… nebolo to už ono. Keď si prečítate príbalový leták k nosným kvapkám a aj sprejom, zistíte, že majú obmedzenú dobu použiteľnosti.
Výrobca odporúča spotrebovať po otvorení do… A tak som prevetrala svoju domácu lekárničku a všetky načaté lieky, ktoré poctivo čakali na naše nachladnutie, išli do zberu starých liekov a nahradili ich nové.
5 rád, ako narábať s domácou lekárničkou
Aj keď sú lieky drahé, odporúčam podobnú aktivitu i vám. Leto býva veľmi teplé a nie všetky lieky sú schopné vydržať teploty nad 25 °C a nie všetky lieky môžete skladovať v chladničke.
Kupujte vždy len to, čo naozaj potrebujete a kupujte toľko, koľko spotrebujete.
Ak chcete mať niečo v zásobe, pýtajte si radšej kvapky a najlepšie tuhú formu (tabletky alebo granule). Odkladajte si príbalové letáky a aj papierové obaly, aby ste si vždy mohli znova prečítať ako a kedy liek použiť.
Lieky sú drahé, ale naše zdravie je drahšie. Tu sa neoplatí šetriť!
Keď idete do lekárne pre lieky, pripravte sa, že sa vás budú vypytovať na chorobu, priebeh a všetky príznaky a spoločne môžete vybrať vhodnú kombináciu liekov tak, aby ste pokryli všetky príznaky a pritom toho nebolo veľa.
Prevetranie lekárničky máme za sebou. Dúfam, že ju nebudem musieť dopĺňať často a to isté prajem i vám.