Detské chorobyZdravotníctvo

Antibiotiká a CRP

 MUDr. Denisa Martanovičová   05.11.2015   0

Ako rodičia sme často v situácii, keď máme choré dieťa a je prirodzené, že chceme, aby sa čo najskôr vyliečilo. Pri návšteve ambulancie detského lekára však máme niekedy pocit, že lekár zvolil príliš konzervatívny postup pri liečbe nášho drobca, ktorý má horúčky a podľa nás by už bolo načase nasadiť antibiotiká.

Zdroj: istockphoto.com

No ochorenie, pri ktorom má dieťa vysoké teploty, môže byť zapríčinené nielen baktériami, ale aj vírusmi  a všetkým je nám známe, že podávať antibiotiká pri vírusovom ochorení je zbytočné a ani nie je vhodné pre zbytočné zaťažovanie detského organizmu možnými nežiadúcimi účinkami lieku. Taktiež nadmerné a zbytočné predpisovanie antibiotík vedie k vzniku odolnosti baktérií na antibiotiká, ktoré potom v závažných prípadoch neúčinkujú.

Čo a načo je CRP ?

Jednou z možností, ktorá pomáha detskému lekárovi pri rozlíšení bakteriálnej alebo vírusovej infekcie a pri rozhodnutí o potrebe nasadenia antibiotika, je stanovenie C-reaktívneho proteínu (CRP)CRP je bielkovina, ktorú vytvára náš organizmus o. i. pri akútnom zápale a jej koncentrácia najvýraznejšie stúpa pri zápale bakteriálnom (pri vírusových zápaloch je nárast menší). Hodnoty CRP u zdravých sú v koncentrácii pod 5 mg/l.

Na základe stanovenia tejto bielkoviny sa môže lekár pri infekcii (samozrejme po zvážení výsledkov aj ďalších vyšetrení a klinického stavu dieťaťa) rýchlo rozhodnúť v prospech či neprospech antibiotika. Každý lekár musí mať u seba v ambulancii prístroj na zistenie CRP.

Čo znamenajú hodnoty CRP? >> >>

Výhodné nielen pre lekára, ale najmä pre malého pacienta, je  okamžité vyšetrenie CRP priamo pri návšteve ambulancie. V takomto prípade sa robí odber na stanovenie CRP z malej kvapky krvi odobratej z prsta ruky a výsledok je za pár minút.

Aj podľa Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR o štandardnom diagnostickom postupe pri indikácii antibiotík u detského lekára je odber na stanovenie CRP (podľa lokalizácie predpokladanej infekcie) súčasťou štandardného postupu pri podozrení na infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu a antibiotická liečba je indikovaná pri koncentrácii CRP viac ako 40 mg/l.

Toto vyšetrenie je všetkými tromi zdravotnými poisťovňami hradené z verejného zdravotného poistenia. No veľa rodičov má skúsenosť, že pediatri od nich pýtajú doplatok. Samotní lekári hovoria, že poisťovňa uhradí vyšetrenie, no nie materiál na jeho realizáciu - preto na materiál pýtajú doplatok od rodiča. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised