ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 20.02.2018 | meniny má Lívia  
Detské chorobyPsychika

Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby

 Mária Kopčíková   13.10.2017   0

Trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Predškolské deti pociťujú smútok zväčša v konkrétnych okamihoch, potom sa vracajú k svojim hrám (preto rodičia či príbuzní myslia, že dieťa stratu blízkeho ani nevníma, veď sa pekne hrá. OMYL!)

Shutterstock

U detí trúchlenie prebieha podobne ako u dospelých. Odborná literatúra popisuje isté štádiá, ale tie sú len orientačným vodítkom. Určite však napomáhajú pochopiť niekedy zvláštne, „divné“ správanie detí.

 Šok – zmeny emócií, až ich strata, znížený záujem o ostatných, zhoršenie koncentrácie (výkon v škole),

 Popretie – „môj tatino nezomrel...“. Dieťa môže napr. hovoriť, že vidí a rozpráva sa so zomrelým.

 Túžba a hľadanie – môžu sa objaviť úteky z domu, túlanie sa.

 Zármutok – „cítim sa beznádejne“, dieťa je plačlivé, smutné, má nedostatok energie, môžu sa objaviť poruchy spánku, poruchy príjmu potravy. Výkon v škole je znížený.

 Hnev – objavuje sa agresivita, záchvaty zlosti, aj na zomrelého, „prečo nám to urobil!“, konflikty so súrodencami, v škole s učiteľmi. Staršie deti sa môžu hnevať na príbuzných, že im nepovedali o smrti blízkeho včas, že im neumožnili sa rozlúčiť. Vyčítať ale môžu aj čas, ktorý rodina venovala zomrelému pred smrťou. 

Prečítajte si viac k tému smútku a trúchlenia u detí.

 Úzkosť – dieťa je úzkostné, bojí sa ísť von z domu, do školy... bojí sa napr. „koľko ľudí zomrie pri nehode“. Môže sa objaviť pomočovanie, či rôzne somatické obtiaže.

 Vina – „je to moja chyba, že tato zomrel, keby som ....“, Dieťa trpí výčitkami, môže dôjsť k sebapoškodzovaniu.

 Prijatie – „teraz už musíme žiť bez neho/nej a schováme si ho vo svojom srdiečku.“ Dieťa sa zmieruje so stratou a začína opäť fungovať v bežnom živote.

Bez ohľadu na vyššie uvedené štádiá, treba mať na pamäti, že každé dieťa smúti inak. Nemusí plakať, nemusí zúriť, nemusí sa pýtať. A napriek tomu smúti a treba mu venovať pozornosť a najmä svoju prítomnosť. 

Prečítajte si aj: Môžu mať deti depresiu?

U niektorých detí sa môžu prejaviť aj vážnejšie poruchy emocionálne alebo somatické – depresívna porucha, posttraumatická stresová porucha, sebapoškodzovanie. Vtedy je namieste vyhľadať odbornú pomoc, nečakať, radšej sa poradiť s odborníkom včas.

Spracované s použitím: pediatriapreprax.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised