Nočné mory

Mária Kopčíková 11

Nočné mory – teda desivé, nepríjemné sny, zažije snáď každý, dospelý či dieťa. Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda.

Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch. A hoci takmer každé dieťa má príležitostne znepokojujúce sny, ukazuje sa, že nočné mory vrcholia v predškolskom veku, kedy je u detí normálny strach z tmy.

Shutterstock

Proti nočným morám sa nedá veľmi robiť prevencia, ale to čo môžeme my rodičia urobiť je, že zabezpečíme podmienky pre pokojnú noc. Potom, keď sa aj nočná mora objaví, pocit istoty z vás rýchlo prinavráti pokoj aj dieťaťu.

Kedy sa objavia nočné mory

Tak ako aj ostatné sny, aj nočné mory sa objavujú počas tej fázy spánku, kedy je mozog veľmi aktívny, kedy spracováva zážitky a informácie, ktoré dieťa získalo v čase bdenia. Obrazy, ktoré mozog spracováva, sú také živé, že sa zdajú reálne, tak isto ako aj emócie, ktoré daný obraz sprevádzajú.

Táto fáza spánku je známa ako REM fáza (rapid eye movement). Nočné mory sa objavujú častejšie v druhej polovici nočného spánku, kedy sú REM fázy dlhšie. Keď sa dieťa prebudí, obrazy, o ktorých snívalo, sa stále môžu zdať reálne. Je teda normálne, že sa boja, cítia sa neisto a volajú rodičov.

 Až v predškolskom veku deti začnú chápať, že nočná mora je len sen a nie realita. Ale samotné poznanie, že sa nejedná o realitu, ich nezbaví strachu. Boja sa aj staršie deti a stále môžu potrebovať pomoc rodičov a uistenie, že všetko je v poriadku.

Čo spôsobuje nočné mory

Na túto otázku nepoznáme presnú odpoveď. Vo všeobecnosti sa sny považujú za jeden zo spôsobov, ako dieťa spracováva svoje prežívanie – myšlienky, pocity, obavy, ktorým musí čeliť. Často krát sa však nočné mory objavia bez zjavného dôvodu. Inokedy zase v čase, keď dieťa zažíva stres alebo nejakú výraznú zmenu (matka nastúpi do práce, o dieťa sa stará niekto iný, rozvod v rodine, nová škola, sťahovanie, narodenie súrodenca …).

Niekedy sa nočné mory objavia ako reakcia dieťaťa na traumatickú udalosť – prírodná katastrofa (záplavy, zosuvy pôdy), nehodu alebo zranenie (popáleniny, ťažké zlomeniny). Pre niektoré deti, najmú tie s dobrou predstavivosťou, môže byť zdrojom pre desivé sny čítanie strašidelných kníh alebo sledovanie akčných (alebo hororových) TV programov, najmä v čase pred spánkom. 

Prečítajte si viac: Posttraumatická stresová porucha u detí.

Malým deťom sa môže snívať, že ich niečo zožralo, že sa stratili, že ich niekto kruto trestal. Niekedy sa v sne objaví aj kus toho, čo reálne cez deň zažili. Dieťa si potom nemusí pamätať každý detail, ale iba niektoré postavy alebo útržky z deja.

Pokiaľ sa nočné zlé sny objavujú len zriedka, nie je dôvod sa obávať. V prípade, že sa dieťa budí s nočnými morami často, je potrebné hľadať ich dôvod. Niekedy postačí zmeniť denný režim, mieru a formu podnetov, ktoré dieťa za deň dostane (TV, knihy, udalosti, prostredie). V ťažších prípadoch je však potrebné obrátiť sa na skúseného detského psychológa, aby pomohol nielen dieťaťu, ale aj rodine situáciu zvládnuť.

Ako zvládnuť nočné mory

Hovorili sme o tom, že prevencia sa veľmi robiť nedá – okrem zabezpečenia pokojného spánku. No niekedy napriek všetkej snahe – dieťatko sa zobudí s plačom a krikom a my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť? 

Inšpirujte sa, ako deťom pomôcť zvládnuť nočné mory.

S použitím: kidshealth.org,  Dieťa a ja (Penelope Leach)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Dobrý večer chcela by som sa opýtať moja dcéra má 6 rokov a v poslednom čase sa budí každý večer pravidelne okolo 11 veľkým plačom zo slovami mama mama alebo tati dlhšie nám trvá kým ju ukludnime a opäť uložíme do postieľky ale zdá sa nám akoby bola aj namesacna hladká stenu ,ukazuje nám akoby mala niečo v ruke prechádza sa po miestnosti a toho sa bojíme s manželom dávame pozor aby sa niečo nestalo bývame na 11 poschodí a bojíme sa aby sa nedostala na balkón sme stoho unavený a zdá sa nám že aj mala je s toho akosi unavená no ráno si nič nepamätá poprosím čo máme robiť je toto dôvod na psychologa ďakujem

 2. mal som jeden strašidelny sen bol som vnoci v dome a pronasledovala ma bileapani v černom oblečeni s velkim usmevom

  boloto strašidelne Cry Cry

 3. Veľmi moc ma šikanovali. V noci sa mi snívali krvavé masakre, čo sa nedá ani slovami opísať. Niekedy matka bola pri mne a musela ma upokojovať. Ale potom som v to v staršom veku brala ako samozrejmosť. Ale po odstupe času tie nočné mory prešli. Pozerala som sa aj horory a nič. To všetko je o mysle.

   

  Ale inak som ich potom aj strašila tým čo sa mi snívalo. Tie decká boli na mňa veľmi kruté. Chalani ma mlátili a dievčatá používali surové slová. A tak sen o nich ako mali odťaté hlavy a ich hlavu lietali vo vzduchu a ich tela naháňali hlavy. A ja som tam stála som sekerou v ruke.

   

  Áno bála som sa, lebo to bolo veľmi psychopatické a desivé. Ja som nechcela poľutovať ani v 7 rokov ale prísť na koreň problému. Tak sme sa o tom zhovárali. Ja som ich nenávidela a oni mi robili peklo so života chceli aby som zomrela a pripomienkovali mi to do 8 ročníka. A, tie nočné mory boli o tom ako som ich pozabíjala. Aby som sa ich zbavila a dali mi pokoj.

  Chodila som s matkou na ruženec každý večer v týždni. Modlila som sa Bohu, tie krvavé masakre sa mi nesnívali. Modlidby mi pomohli. Boli len pekné sny.

   

  Treba sa modliť k Bohu a všetko zlé odíde. A keď som odišla zo základe všetko prestalo. Odvtedy mám pokoj.

  1. Tá základka bola veľmi zlá nebolo tam vôbec dobre. A som rada, že som odtiaľ vypadla.
    
   kto sa som ňou o tom rozprával?? Matka, farár a psychológ. Ľútosť už od malička som brala ako posmešok niečo čo ma ponižuje a uráža.
    
   Ak máte desivé sny tak máte veľké problémy, stres a depky a to sa všetko potom odráža na psychike a snoch. Desivé sny sú to ako je na tom naša psychika. Neliečiť ju liekmi na spanie ale hľadať inde príčinu.

 4. Ahoj , moje meno je Terezka a mám 12 rokov….Zdá sa mi čudné , že sa veľmi bojím spávať vo svojej izbe….niekedy mi pomôže čítanie knihy , ktoré ma krásne uspí …. ale len občas….Videla som približne 10 hororových filmov….trebárs aj pred rokom…ale stále ich mám v pamäti a keď sa snažím prestať pred spaním na to myslieť – nejde to. Stále sa mi pred očami premietajú obrazy z hororov….tie najkrutejšie a najhroznejšie….bojím sa v noci vstať , ísť na WC…. a už som vážne skúšala všetko….prestala som pozerať horory ….. modlievam sa každý večer pred spaním ,aby to už konečne prestalo….nech môžem pokojne spať….prosím Vás poradíte mi nejako ?! Ďakujem

  1. Máš 12 rokov, a písala si, že horor si videla aj pred rokom. Nočné mory môžu byť spôsobené samozrejme aj inými vecami, ale aj hororovými filmami. Ja mám 16 rokov, a hororové filmy pozerám doteraz. Začala som v 10, kedy ma k tomu tak povediac donútil môj starší brat, no mne sa to zapáčilo. Dobrý horor si pozriem pokojne aj o polnoci a idem spokojne spať. Žiadne desivé sny. Je to najmä o osobnosti. Ak niesi na tie filmy stavaná, tak sa ich proste budeš báť, budú ťa desiť. Ak to pretrváva už naozaj dlho, zver sa s tým mamke alebo ockovi. Skús vylúčiť tieto filmy, a pokračuj s nimi v neskoršom veku 🙂

 5. Celý čas tvrdíte že je to detská choroba, no nočnými morami trpia aj dospelý niekedy sú potrebnė aj lieky.

 6. My sme to zažili s jedným zo 4 detí.. Nejak sa velmi bal. Kazdý večer pred spaním sme vymenovaváli, kto všetko ho stráži – ja, ocino, jeden pes, druhý pes smile, anjel strážny a ešte aj Ježiško.. big green To väčšinou zabralo. Ked si uvedomil ten zástup, spokojne zaspal.

Pridaj komentár