Detské chorobyPsychika

Ako zvládnuť nočné mory u detí

 Mária Kopčíková   29.03.2021   1

Keď sa dieťa prebudí, obrazy, o ktorých snívalo, sa stále môžu zdať reálne. Je teda normálne, že sa boja, cítia sa neisto a volajú rodičov. Až v predškolskom veku deti začnú chápať, že nočná mora je len sen a nie realita.

Shutterstock

 

Prevencia sa veľmi robiť nedá – okrem zabezpečenia pokojného spánku. No niekedy napriek všetkej snahe – dieťatko sa zobudí s plačom a krikom a my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?

 Uistite dieťa, že ste tu. Vaša pokojná prítomnosť pomôže dieťaťu cítiť sa bezpečne. Neodkladajte zbytočne čas, kedy ku dieťaťu prídete. Nenechávajte ho vyplakať, pravdepodobne sa tým jeho úzkosť zvýši.

 Pomenujte, čo sa stalo. Povedzte dieťaťu, že to bol len sen, zlý sen a už je preč. Ubezpečte dieťa, že všetko zlé, čo sa v sne objavilo, nie je naozaj.

 Ukážte, že rozumiete pocitom dieťaťa a že sú namieste. Pripomeňte dieťaťu, že zlé sny občas mávajú všetci a že je normálne sa v tejto situácii báť.

 Vymyslite svoje kúzlo. U predškolákov a v mladšom školskom veku môže krásne pomôcť sila vašej lásky a drobné kúzlo – napr. že vy prinútite príšery zmiznúť so špeciálnym protistrašidlovým sprejom. Alebo obíďte izbu, skontrolujte WC a miesto pod posteľou, aby ste dieťa uistili, že v izbe žiadne príšery nie sú.

Shutterstock

 Nočné svetielko. Veľmi slabé nočné svetlo môže napomôcť, aby sa deti cítili bezpečnejšie.

 Pomôžte dieťaťu, aby vedelo opäť zaspať. Ponúknite mu niečo, čo zmení jeho náladu a pomôže mu jednoduchšie zaspať: obľúbené plyšové zvieratko, špeciálny vankúšik, tichá hudba. Alebo sa chvíľku rozprávajte o tom, aké pekné sny by dieťa chcelo mať. Prípadne sa tuho objímte a dajte dieťaťu pusu na zaspatie. Fyzický kontakt pomôže takmer vždy.

 Buďte dobrý poslucháč.  Nemusíte sa o zlom sne rozprávať s dieťaťom príliš dlho, najmä v noci nie. Len mu pomôžte cítiť sa bezpečne. Ale ráno môže byť dieťa zdielnejšie a môže chcieť o prežitej more rozprávať viacej. Rozprávaním, prípadne kreslením sna, za denného svetla, veľa strašidiel stratí svoju silu.    

Prečítajte si viac o tom, prečo sa u detí objavujú nočné mory.

Sladké sny - ako pomôcť dieťaťu dobre zaspať

Nemôžete síce zabezpečiť, aby dieťa nemalo nočné mory, ale môžete sa pokúsiť pomôcť dieťaťu „mať dobrý spánok“. Je dôležité, aby sa dieťa pred spánkom zrelaxovalo a spájalo si čas ukladania na spánok s bezpečím a istotou. Pomôcť môže:

pravidelný čas ukladania na spánok (a prípadne aj zobúdzania),

„usínací rituál“, ktorý dieťa upokojí po celom dni. Môže to byť kúpeľ, túlenie sa, čítanie, rozprávanie o príjemných veciach, ktoré dieťa cez deň prežilo.

Shutterstock

urobte z postieľky bezpečné a príjemné miesto, do ktorého sa dieťa bude tešiť. Obľúbené postavičky, plyšové zvieratká, príjemné posteľné prádlo, lampička, ktorú dieťa môže hocikedy v noci zasvietiť.

vyhýbajte sa strašidelným rozprávkam, filmom – najmä ak už dieťa nejakú nočnú moru malo. Snažte sa byť tak trochu ako dieťa, pretože to, čo je pre vás úplne v pohode, môže dieťa strašiť (u nás to minule bola rozprávka na CD, Zakliata hora, ktorú veľmi sugestívne – a z môjho pohľadu veľmi pekne – narozprával Dušan Jamrich. Dcéra ma však poprosila, aby som to už nepúšťala, lebo je to strašidelné ..).

Nebudem už hovoriť o Harry Potterovi alebo rôznych filmoch, ktoré deti (napriek nevhodnosti s ohľadom na vek) sledujú. Pamätajte, že aj rýchle striedanie obrazov v akčnom filme, môže byť dôvodom pre obavy a strach dieťaťa.

Hovorte s deťmi o tom, že sen, akokoľvek zlý, je stále len sen a nie realita. Nezľahčujte ich strach a obavy, budú potom „neliečené“ a dieťa môže dospieť k vážnejším problémom (až k poruchám spánku).

S použitím: kidshealth.org,  Dieťa a ja (Penelope Leach)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
lenka_samorin napísané 15.11.2017 22:33

naša 3r dcéra sa začala báť duchov, neviem, či videla niečo v rozprávke alebo si priniesla takýto strach zo škôlky. Ale sama si našla pomôcku, že duchovia sa boja svetla, tak keď večer z postele vidí, že v obývačke sa ešte svieti, tak sa cíti chránená.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
lenka_samorin napísané 15.11.2017 22:33

naša 3r dcéra sa začala báť duchov, neviem, či videla niečo v rozprávke alebo si priniesla takýto strach zo škôlky. Ale sama si našla pomôcku, že duchovia sa boja svetla, tak keď večer z postele vidí, že v obývačke sa ešte svieti, tak sa cíti chránená.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised