Tourettov syndróm je spôsobený vrodeným postihnutím hlbokých častí (jadier) mozgu – bazálnych ganglií. Jedna z hlavných príčin Tourettovho syndrómu spočíva v nadmernej činnosti dopamínového systému v tejto časti mozgu. Okrem dopamínu môže byť príčinou vzniku TS stres, alkohol a hlavne podávanie niektorých liekov ženám v čase tehotenstva (Plegomazin či Torecan).
Základným prejavom ochorenia je výskyt mnohopočetných tikov, trhaní, vykrikovanie zhlukov slov alebo oplzlých výrazov.
Je to ochorenie, ktoré sa často prejaví v detskom veku, najčastejšie okolo 6 – 10 roku života. Nevyhnutne teda ovplyvní nielen domáce, ale aj školské „fungovanie“ dieťaťa.
Tourett v detskom veku
U detí s Tourettom sa často vyskytujú školské problémy, úzkosť či depresie. Časté sú tiež poruchy správania, ktoré sa prejavujú nepokojom, nesústredenosťou, neposednosťou, nutkavým konaním a myšlienkami, puntičkárstvom, vykonávaním rôznych rituálov, výbušnosťou, agresivitou, sebapoškodzovaním. Tieto príznaky nemusia byť vždy prítomné a všetky súčasne.
Tikové prejavy vrcholia okolo 10. roku veku, hranicou je 18. rok. Za najkritickejšie obdobie je považovaný nástup puberty, a to ako z dôvodu prejavov choroby, tak aj jej chápania vo vzťahu k okoliu a hľadaniu vlastnej identity.
Úplne zrejmá je súvislosť so stresovou situáciou, vzrušením, teplotou okolitého prostredia – niektorí ľudia s TS pociťujú zhoršenie v období letných mesiacov.
Tiky sa vyskytujú u detí precitlivených, neurotických, niekedy nadmerne ambicióznych, sebavedomých, príliš svedomitých, inokedy u detí ostýchavých, samotárskych, rozpačitých, ľahko unaviteľných, predráždených.
Ako pristupovať k dieťaťu s Tourettovým syndrómom
Najmä vľúdne, zhovievavo a trpezlivo. Pre dieťa je nevyhnutné dobré rodinné zázemie. Deti sa prejavy TS nemôžu, nie je preto na mieste sa na ne hnevať,, aj keď sa nezriedka javia ako „neposlušné“. Trestanie len zhorší prejavy poruchy.