Dieťa s Tourettovým syndrómom

Mária Kopčíková 0

Tourettov syndróm je spôsobený vrodeným postihnutím hlbokých častí (jadier) mozgu – bazálnych ganglií. Jedna z hlavných príčin Tourettovho syndrómu spočíva v nadmernej činnosti dopamínového systému v tejto časti mozgu. Okrem dopamínu môže byť príčinou vzniku TS stres, alkohol a hlavne podávanie niektorých liekov ženám v čase tehotenstva (Plegomazin či Torecan).

Zdroj: isifa.com

Základným prejavom ochorenia  je výskyt mnohopočetných tikov, trhaní, vykrikovanie zhlukov slov alebo oplzlých výrazov.

Viacej o Tourettovom syndróme >> >>

Je to ochorenie, ktoré sa často prejaví v detskom veku, najčastejšie okolo 6 – 10 roku života. Nevyhnutne teda ovplyvní nielen domáce, ale aj školské „fungovanie“ dieťaťa.

Tourett v detskom veku

U detí s Tourettom sa často vyskytujú školské problémy, úzkosť či depresie. Časté sú tiež poruchy správania, ktoré sa prejavujú nepokojom, nesústredenosťou, neposednosťou, nutkavým konaním a myšlienkami, puntičkárstvom, vykonávaním rôznych rituálov, výbušnosťou, agresivitou, sebapoškodzovaním. Tieto príznaky nemusia byť vždy prítomné a všetky súčasne.

Tikové prejavy vrcholia okolo 10. roku veku, hranicou je 18. rok. Za najkritickejšie obdobie je považovaný nástup puberty, a to ako z dôvodu prejavov choroby, tak aj jej chápania vo vzťahu k okoliu a hľadaniu vlastnej identity.

Úplne zrejmá je súvislosť so stresovou situáciou, vzrušením, teplotou okolitého prostredia – niektorí ľudia s TS pociťujú zhoršenie v období letných mesiacov.

Tiky sa vyskytujú u detí precitlivených, neurotických, niekedy nadmerne ambicióznych, sebavedomých, príliš svedomitých, inokedy u detí ostýchavých, samotárskych, rozpačitých, ľahko unaviteľných, predráždených.

Ako pristupovať k dieťaťu s Tourettovým syndrómom

Najmä vľúdne, zhovievavo a trpezlivo. Pre dieťa je nevyhnutné dobré rodinné zázemie. Deti sa prejavy TS nemôžu, nie je preto na mieste sa na ne hnevať,, aj keď sa nezriedka javia ako „neposlušné“. Trestanie len zhorší prejavy poruchy.

Zdroj: istockphoto.com

Veľkou chybou neinformovaných rodičov a pedagógov je, že považujú prejavy TS (predovšetkým tiky) za zlozvyky a snaží sa ich deti odnaučiť.  Na mieste je vysvetliť dieťaťu , primerane veku, podstatu a príčinu jeho ťažkostí. Podstatou tiež je, aby o chorobe a jej prejavoch boli informovaní spolužiaci dieťaťa a všetci jeho vyučujúci. Dieťa s Tourettovým syndrómom môže byť kvôli svojim problémom terčom posmechu a šikanovania. Tomu je potrebné včas zamedziť.

V školskom prostredí dieťa s TS potrebuje individuálny prístup – zamedzí sa tak nežiaducemu stresu. Žiak by mal mať k dispozícii presný rozpis výučby, domácich úloh a termínov skúšania. Tieto deti trpievajú poruchou pozornosti (ľahké rozptýlenie, zlé sústredenie, zábudlivosť, nedokončovanie úloh, zdanlivá neposlušnosť apod.), sú hyperaktívne (telesný nepokoj, hlučnosť, trvalé hovorenie) a môžu byť nadmerne impulzívne (skákanie do reči, vyrušovanie, netrpezlivosť atd.).

Je vhodné, ak je takéto dieťa zaradené do málopočetného kolektívu. Potrebuje voľnejší režim výučby s vyšším množstvom prestávok a možnosťou uvoľnenia počas hodín. U detí s TS je častá porucha počítanie (dyskalkúlia), čítanie (dyslexia) a písanie (dysgrafia). Na mieste je preto ústne skúšanie, písomné testy sú nevhodné, najmä ak je čas na ich vykonanie obmedzený.

Spracované s použitím: theses.cz, kidshealth.org, Študent na ceste k praxi – zborník, cittadella.cz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár