Lumbálna punkcia

Mária Kopčíková 0

Lumbálna punkcia je odber malej vzorky mozgovomiechového moku, vykonávaný neurológom, pri ktorom sa získava likvor na diagnostické či terapeutické účely. Likvor je  číra, bezfarebná tekutina, ktorej sa odoberá 15 – 20 ml. Pre každého človeka je dôležitý, pretože zabezpečuje privádzanie živín do mozgu a odstraňovanie nepotrebných látok.

Prečo sa lumbálna punkcia robí

Tento zákrok sa zvyčajne robí preto, aby sa vylúčilo či potvrdilo nejaké ochorenie CNS. Pri vyšetrení sa analyzujú biele krvinky, hladina glukózy, špeciálnymi skúškami sa vie zistiť prítomnosť istých typov baktérií a vírusov.

Väčšina  lumbálnych punkcií sa vykonáva za účelom zisťovania meningitídy (zápalu mozgových blán), ale tiež pri podozrení na krvácanie do mozgu. Overujú sa ňou však aj iné ochorenia, napr. Guillan-Barrého syndróm a roztrúsená skleróza).

Realizácia lumbálnej punkcie

Lekár, ktorý vykonáva lumbálnu punkciu, musí poznať kompletnú  anamnézu  dieťaťa. S rodičom si dopĺňa informácie napr. o alergiách na lieky, úrazoch a podobne.

Zákrok sa vykonáva pri dodržaní pravidiel sterility, miesto vpichu sa pred zavedením ihly dezinfikuje. Celý proces trvá asi 30 minút.

Samotný odber sa robí v medzistavcových priestoroch, a to medzi 3 – 4 (4 – 5)  driekovým stavcom, alebo u detí častejšie aj medzi 5 driekovým a 1 krížovým stavcom. Toto je oblasť, kde už samotná miecha nezasahuje, tá končí cca o 5 stavcov vyššie.

Staršie deti môžu pri zákroku sedieť na vyšetrovacom stole, v predklone. Menšie deti sa ukladajú do polohy na boku, s pritiahnutou bradou a kolenami. V niektorých prípadoch sa u detí miesto vpichu znecitlivuje.

Ihla, ktorou sa lumbálna punkcia robí, je tenká a jej dĺžka závisí od veľkosti dieťaťa. Ihla je dutá, pričom vo vnútri sa nachádza „drén“, ktorý sa vytiahne až keď je ihla v miešnom kanáli. Potom môže mozgovomiechový mok kvapkať von – do sterilnej skúmavky, v ktorej sa odosiela na vyšetrenie.

Niekedy lekári tiež merajú tlak, pod akým mok vyteká, špeciálnym zariadením, ktoré sa volá  manometer.

Po lumbálnej punkcii by dieťa malo niekoľko hodín ležať, malo by dostávať dostatok tekutín. Môže sa cítiť unavené, občas sa objavia bolesti chrbta v mieste vpichu, prípadne bolesti hlavy. Všetky príznaky treba konzultovať s lekárom.

Niektoré výsledky z lumbálnej punkcie sú k dispozícii do 45 až 60 minút, celkový výsledok je však zhruba o 48 hodín.

Ako pomôcť dieťaťu pripraviť sa na zákrok

Lumbálna punkcia je považovaná za bezpečný postup s minimálnymi rizikami. Dieťaťu môžete pomôcť pripraviť sa napr. vysvetlením toho, čo sa bude diať (veku primerane, netreba popisovať a ukazovať ihly a nástroje). Treba hovoriť najmä o tom, že výsledok, ktorý sa vyšetrením zistí, nasmeruje liečbu správnym smerom.

Pokiaľ sa čo len trochu dá, buďte s dieťaťom počas zákroku, alebo tesne po ňom. Niektorí rodičia lepšie zvládajú až fázu „po“ a dieťaťu dobre padne, keď počas niekoľkých hodín, ktoré musí stráviť po ležiačky, mu rodičia budú čítať, alebo niečo rozprávať.

Samozrejme, aby ste pomohli dieťaťu pripraviť sa na tento zákrok, musíme najprv sami mať dostatok informácií a podľa možnosti byť pokojní. Preto na všetko, kde vám chýbajú odpovede, sa pýtajte lekárov.

Pozn.: technické okolnosti lumbálne punkcie nájdete aj tu.

Spracované s použitím: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár