Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi.
V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na to, čo tiky sú, ako ich delíme, ako sa prejavujú a čo môže byť nápomocné pri ich odstránení alebo aspoň zmiernení.
Čo sú to tiky a ako ich rozlišujeme

Tiky sú náhle, rýchle, opakujúce sa, nerytmické, vôľou čiastočne ovplyvniteľné, stereotypné pohyby alebo hlasové prejavy, ktoré neslúžia žiadnemu zrejmému účelu.
Ich prejavom môže byť hocijaký pohyb alebo zvuk, majú nutkavý ráz.
Tiky sprevádzajú nepríjemné pocity, ktoré dieťa nútia k ich prevedeniu (napr. pálenie v očiach pred žmurknutím, stuhnutie šije, ktoré ustúpi po zášklbe hlavou,…).
Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Rozlišujeme tiky:
- motorické (pohybové): mrkanie, žmurkanie, dvíhanie obočia, krčenie nosom, otváranie úst, vyplazovanie jazyka, trhanie hlavou a končatinami, grimasy, vyťahovanie krku, napínanie brucha, sťahovanie stehien, pohyby hlavou ako pri pozdrave, odhadzovanie prameňa vlasov, pľuvanie, trasenie rukou, dotýkanie sa predmetov a častí vlastného tela otáčanie a poskoky pri chôdzi a pod.
- vokálne (zvukové, hlasové): posmrkávanie, odkašliavanie, fŕkanie, chrochtanie, pískanie, grganie, hmkanie, neartikulovaný krik, vykrikovanie slov a viet, štikútanie, koktanie, štekanie a pod.
Typ, intenzita a ťažkosť tikov sa môže v čase meniť.
Tiky môžu byť jednoduché – sú krátke, trvajú asi 1 sekundu alebo komplexné – objavujú sa vo vlnách s krátkymi intervalmi medzi nimi.
Tikové poruchy
Tikové poruchy začínajú v detstve, najviac sa objavujú medzi 7 – 11 rokom života dieťaťa, sú častejšie u chlapcov.
Môžeme rozlíšiť tri druhy tikových porúch:
Prechodnú tikovú poruchu – objavujú sa tiky jednoduché, motorické, väčšinou v oblasti mimického svalstva, vzácne i hlasové, ale nevyskytujú sa súčasne. Ochorenie netrvá dlhšie ako rok a je typické pre predškolský vek.
Chronickú motorickú alebo hlasovú tikovú poruchu – vyskytujú sa jednoduché i komplexné motorické i hlasové tiky (nie súčasne), priebeh je chronický, intenzita tikov sa nemení celé týždne či mesiace. Začína v detstve a prechádza do dospelosti.
Tourettov syndróm – mnohopočetné väčšinou komplexné motorické i hlasové tiky, ktoré sa vyskytujú aspoň v niektorých obdobiach súčasne, majú premenlivú intenzitu, častý výskyt koprolálií (vyslovovanie urážlivých slov a viet), echolálií (opakovanie po druhých), echopraxií (kopírovanie konania inej osoby). Porucha začína obvykle v detstve okolo 7. roku, pretrváva do dospelosti so zmiernením príznakov pred pubertou.

Príčina vzniku tikov a typické prejavy
Základná príčina tikov zostáva neznáma. Donedávna vládlo presvedčenie, že tiky sú symptómom neurózy, v súčasnosti tvorí tiková porucha samostatnú diagnostickú kategóriu. Na vzniku tikových porúch sa podieľa viacero faktorov:
- dedičnosť
- neurobiologické faktory
- vonkajšie rizikové faktory
Dieťa s tikovou poruchou počas dňa často opakuje ten istý pohyb alebo vydáva rovnaký zvuk, ktorý púta pozornosť okolia a zároveň narúša školské aktivity. Pre tikovú poruchu je typická nápadnosť motorických pohybov alebo zvukov, ktoré neslúžia žiadnemu zrejmému účelu.
K tikovým poruchám sa pridáva aj problémové správanie, ktoré toto ochorenie sprevádza. Najčastejšie je to nepokoj, nesústredenie, neposednosť, nutkavé správanie a myšlienky, puntičkárstvo, uskutočňovanie rôznych rituálov, výbušnosť, agresivita, prípadne aj sebapoškodzovanie. Tieto príznaky však nemusia byť vždy prítomné.
Tiky je však potrebné odlišovať od iných motorických porúch, ktoré sa objavujú pri neurologických poruchách (epilepsia, svalové kŕče), ďalej od motorických stereotypií u mentálne retardovaných a tiež od nutkavých aktivít pri obsedantno-kompulzívnej poruche.
O tom, ako sa pracuje s dieťaťom, u ktorého sa objavili tiky, si môžete prečítať tu.
Spracované s použitím: vudpap.sk, solen.sk
Mgr. Bibiana Helexová je psychologička a psychoterapeutka pracujúca v súkromnej praxi.
