7% populácie dnes trpí nezdravým vzťahom k nakupovaniu. Nepomáha tomu ani jednoduchý prístup k peniazom, nedostatok finančnej zodpovednosti a tlak, ktorý na dospievajúcich vytvárajú sociálne siete.
Kedy spozornieť a ako liečiť závislosť na nakupovaní?
Všetko som bola schopná minúť za dva dni
Pacientka, ktorá mala prvú skúsenosť so shopaholizmom ako 18 – ročná, opisuje svoju závislosť takto:
“Už ako dieťa som minula peniaze hneď, ako som ich dostala. Na nič konkrétne, len na drobnosti – sladkosti, pamätníčky, gumičky do vlasov. Porucha mi naplno prepukla, keď som mala osemnásť a rodičia mi zriadili trvalý príkaz v banke. Dostala som peniaze na školu, cestovanie, jedlo.
V skutočnosti som však neustále nakupovala veci. Raz to boli krásne plavky, tenisky. Nemala som vytúžený kúsok, zobrala som čokoľvek, čo ma zaujalo. V momente, keď mi cinkli na účet peniaze, som vyrazila na nákupy. Všetko som bola schopná minúť za dva dni.
Nezabudnem, ako som si kúpila rifľovú sukňu a neostalo mi na cestu domov. Vtedy som si prvý raz požičala peniaze, a odvtedy som žila v začarovanom kruhu. Prišli peniaze, vrátila som požičané, všetko minula, požičala si.
Prečítajte si aj: Alopécia
Raz som dokonca ukradla paniaze od kamarátky, lebo mi chýbali na bežný život. Vracala som jej ich potajme do peňaženky. Odvtedy prešlo desať rokov a ja som stále v rovnakom dlhu.”
Čo skutočne kupujeme, keď nakupujeme
Shopaholizmus alebo oniománia nie je výsadou posledných rokov, hoci k jej rozvoju prispieva aj konzumná kultúra a možnosť “mať z čoho míňať”.
Známe prípady sa však objavovali aj v minulosti – napríklad manželka amerického prezidenta Lincolna bola závislá od nakupovania rôznych vecí do domácnosti a šiat, a účty skrývala pred manželom.
Aj zberateľstvo rôznych často nepotrebných predmetov ako mince či staré knihy, je jednou z foriem nezdravého prístupu k nakupovaniu. Avšak nákupná závislosť, ako ju poznáme dnes, sa líši.
V 90. rokoch pri nástupe veľkých koncernom a značiek začali firmy podporovať predaj pomocou psychologického trikov, ktorým mierili na identitu zákazníka.
Značky už nepredávali produkt – prostredníctvom tovaru ponúkali určitý životný štýl, názory a hodnoty.
Zákazník si teda nekupuje len tenisky Nike či notebook od Applu. Kupuje si imidž moderného a úspešného človeka, ktorý si môže dovoliť viac než ostatní. Najmä mladí si takýmto spôsobom kúpia aj miesto medzi priateľmi.
Teengarky aj mamy na materskej
Najohrozenejšou skupinou sú samozrejme ženy, a to predovšetkým tie, ktoré sú ešte v období formovania či životných zmien.
Podľa odborníkov sa shopaholizmus dotýka najviac poslednej generácie, ktorá nepocítila na vlastnej koži dôsledky krízy, a ktorú rodičia za každú cenu chránili pred pocitom nedostatku.
Veľký problém so shopaholizmom majú, a v budúcnosti bude táto tendencia stúpať – dievčatá, ktoré v súčasnosti dospievajú.
Sú pod vplyvom neustálej reklamy, tlakom rovesníkov a pokiaľ zažívajú problémy aj doma, môže sa nakupovanie stať spôsobom, akým riešia každodenný stres alebo zvyšujú vlastnú hodnotu.
Oblečenie má predovšetkým pri ženách schopnosť, aby sa na chvíľu cítili krajšie, spokojné alebo uznávané.
Prečítajte si aj: Nespavosť
Značky však cielia na všetky spotrebiteľské skupiny – deti, športovcov, ale aj mamy na materskej, ktoré sa prostredníctvom nákupu na chvíľu dostanú zo všedného každodenného života.
Rastie mi doma nákupný závislák?
Je jednoduchšie rozpoznať prejavy závislosti od nakupovania u seba, než u svojich najbližších.
Medzi charakteristické znaky patria výčitky svedomia a nutkavé nákupy – ihneď po zaplatení sa dostaví pocit spokojnosti, ktorý vystrieda úzkosť (“Koľko som zase minula!”).
Ďalších typickým prejavom je nakupovanie za každú cenu – závislý si ide kúpiť zimnú bundu, no ak ju nemajú, nepočká. Nutkavo si musí kúpiť čokoľvek, aj keby to mal byť nový pár rukavíc či ďalšie čižmy.
Ako rozpoznať shopaholizmus u rodinných príslušníkov?
- shopaholik veci kupuje, ale nenosí – ostávajú nerozbalené, s vysačkou, nepoužívajú sa
- závislý hromadí veľa podobných vecí – krátke čierne šaty, šiltovky či značkové topánky
- veľká štedrosť voči ostatným – závislý kupuje darčeky, drobnosti, často veci mimo svoj rozpočet
- shopaholic miluje sezónne nákupy, módne výstrelky alebo nakupuje veci jednej značky, lebo verí, že je lepšia ako ostatné
- nakupuje veci, ktoré nepotrebuje – značkové tenisky na behanie, hoci nešportuje, drahú blúzku, aj keď nepracuje v kancelárii
- príbuzní nemajú ani všeobecný prehľad o jeho plate, účtoch, o tom, koľko míňa na veci
- shopaholizmus je často pridružené ochorenie k depresii, mentálnej anorexii, bulímii, úzkostiam
- požičiava si peniaze
- žije v nezdravom domácom prostredí, v problematickom vzťahu, prekonal citovú závislosť
V dlžobách a pekných topánkach
Shopaholizmus zatiaľ nie je uznaný ako samostatná psychická porucha a radí sa k ďalším nutkavým závislostiam.
Prečítajte si aj: Anorexia a bulímia – poruchy jedenia
Závislých od nákupov je pritom viac ako závislých od nelegálnych drog, a ich počet rýchlo rastie. Veľký problém pre shopaholikov predstavujú dlhy.
Či už pôžičky, prečerpanie kreditnej karty, peniaze od známych – shopaholik nakupuje ďalej, hoci už nemá finančné zdroje. Z radosti z nového kúsku tak rýchlo prejde do ešte väčšieho strachu z toho, že má ďalší nesplatený dlh.
Väčšina fanúšikov seriálu Sex v meste už po prvej epizóde tušila, že hlavná hrdinka Carrie má problém, a že jej nakupovanie prekračuje zdravé hranice. Na druhej strane však práve tento seriál spustil nadšenie žien z nakupovania v značkových obchodoch.
Ak by ste predsa chceli poučiť svoju dcéru o dôsledkoch nakupovania bez rozmyslu, pustite jej radšej Spoveď nákupnej maniačky. Hoci je film vtipne a romanticky ladený, autorka Sophie Kinsella v ňom zhrnula svoje skúsenosti s nákupnou závislosťou, napríklad aj peripetie s exekútorom či rozbitý vzťah.
Hoci v zahraničí existujú na liečbu závislostí od nakupovania komunity a odvykacie centrá, u nás sa zatiaľ lieči len ambulantne.
Najčastejšie pacienti podstupujú behaviorálnu terapiu, kde spoločne so psychológom hľadajú skutočnú príčinu problémov – či už traumy z detstva, nevysporiadané vzťahy, alebo nedostatok sebaúcty.
Pri silných úzkostiach sa zvyknú predpisovať aj antidepresíva. Pacient sa však musí pripraviť na to, že shopaholizmus sa rovnako ako závislosť od alkoholu či drog lieči celý život a v niektorých etapách sa môže objaviť recidíva.
kreditku nemam ani ja a to som dospela, takže ju nemaju ani moje deti. A zatial im všetko kupujem ja a hlavne minuly a tento rok nakupujem všetko iba cez eshopy.Je to vyhodnejšie, lebo možem použit zľavove kupony, čo pri nakupovani v obchode sa použit nedaju. Takže nakupim za nižšie ceny a s dopravou zadarmo.