Strata vlasov, či už čiastočná alebo úplná, môže postihnúť nielen mužov v strednom veku. Častokrát ňou trpia aj ženy, dospievajúci či deti.
Hoci liečba vlasov sa ukazuje ako oveľa komplexnejší problém, než sa odborníci domnievali, je dôležité zakročiť a nenechať ochorenie, aby trápilo sebavedomie pacienta.
Ako sa alopécia prejavuje?
Ide o vypadávanie vlasov v nadmernom množstve, skrátenie cyklu rastu vlasov a postupné oslabenie, po ktorom nastáva odumretie folikulu. Kým v priebehu života sa objavuje viacero období, keď môžeme vo väčšom množstve strácať vlasy, pri alopécii už nedochádza k ich spätnému obnoveniu a rastu nových vlasov.
U mužov sa najčastejšie prejavuje ustupovanie vlasov v oblasti čela a kútov, ktoré je časté, a preto ho zvyčajne aj menej riešia. Úplne inak je to u žien, kde strata vlasov spôsobuje stres, obavy, ale aj psychické problémy. Alopécia sa delí na viacero druhov (alopécia areata, alopécia po pôrode, jazvová alopécia).
Najčastejší scenár v prípade žien prebieha tak, že sa strata vlasov objaví najprv pri cestičke. Tá začne “hrubnúť”, pretože alopécia sa rozširuje ďalej smerom k vlasom.
Zvrchu hlavy môžeme vidieť akúsi elipsu, ktorá postupuje ďalej, až kým nevznikne lysina. Jej šírka je individuálna. Alopécia sa môže aj u žien objaviť v kútoch a v oblasti ofiny, pričom postupuje smerom k temenu.
Prečítajte si aj: Ako na vši prírodnou cestou?
Niekedy sa stane, že sa prejaví na temene hlavy, kde sa objavujú kruhy vypadaných vlasov. Tie sa rozširujú, môžu opäť zmiznúť a nanovo sa objaviť.
Príčiny alopécie
Alopécia je neinfekčné ochorenie, ktoré je najčastejšie spôsobené hormonálnymi zmenami. U žien sa často objavuje po pôrode. Kým niektorým ženám vlasy opäť dorastú, u iných sa miesto bez vlasov ďalej rozširuje.
U detí a dospievajúcich sa alopécia veľmi často prejavuje rýchlym postupujúcim rednutím vlasov. Tie vypadávajú v hustých chuchvaloch. Na hlave vznikajú nerovnomerne dlhé pramene vlasov a po ostrihaní už nenarastú.
Najťažšia forma je úplná strata vlasov, ktorá najmä dievčatám a ženám spôsobuje psychické problémy a depresie.
Príčiny nie sú úplne známe. Často ide o dedičné ochorenie po otcovi aj matke. Alopécia je vlastne citlivá reakcia folikulov na zvýšenú prítomnosť mužských hormónov.
Vlasové folikuly sa začnú zmenšovať, skracuje sa vlasový cyklus, až kým folikul úplne neodumrie. Vtedy prestane produkovať vlasy, ktoré nemôžu ďalej rásť. Výsledkom je vznikajúca lysina.