Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť (nielen dieťa, ale aj rodičov), u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené v domácom prostredí.
ingimage Čo robiť pri krvácaní z nosa Posaďte dieťa s hlboko predklonenou hlavou . Uvoľnite tesný odev na krku. Nedovoľte mu hlavu zakláňať (mohlo by to spôsobiť prehĺtanie, resp. vdýchnutie krvi). Prstami (akoby štipcom) mu stláčajte mäkkú časť nosa . Tlak asi po 10 minútach uvoľnite. Dieťa by nemalo rozprávať ani smrkať. Nechajte krv vytekať a utierajte ju . Ak krvácanie po 10 minútach neprestalo, v ošetrovaní pokračujte ďalších 10 minút a opakujte ho podľa potreby. Nos nezapchávajte . Po zastavení krvácania by sa dieťa malo vyhýbať námahe a nos si nesiakať aspoň 4 hodiny , aby sa neporušila krvná zrazenina. Zavolajte lekárovi ak: dieťaťu tečie krv z nosa často , je možné, že si niečo do nosa vložilo , sa mu ľahko robia modriny , alebo sa mu krvácanie ťažko zastavuje , krvácanie súvisí s užívaním nových liekov , máte akékoľvek pochybnosti o vážnosti stavu. Zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc je krvácanie silné alebo sa dieťa sťažuje na slabosť či má závrate, krvácanie sa nezastavilo po 20 minútach , je krvácanie z nosa následok úderu do hlavy alebo pádu. Vytlačte si naše letáky na PRVÁ POMOC DIEŤAŤU.
Upozornenie: Všetky informácie tu obsiahnuté slúžia len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. S diagnostikou, liečbou a odborným poradenstvom sa obráťte na svojho detského lekára.
Ilustrácie: Tomáš Biganič
Loading...