Detské chorobyKoža

Impetigo

 Mária Kopčíková   08.10.2019   0

Impetigo je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí. Je bakteriálneho pôvodu a najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).

Zvyčajne vytvára pľuzgiere alebo vredy na tvári, krku, rukách a plienkovej oblasti. Ľudové pomenovanie pre impetigo je „sladké chrasty“.

 

Toto ochorenie zvyčajne postihuje deti v predškolskom a školskom veku, náchylnejšie sú deti, ktoré už predtým mali problémy s kožou – napr. pri ekzémoch, po bodnutí hmyzom, väčších škrabancoch.

Výnimkou nie je ani výskyt u dospelých, najmä matiek nakazených detí, pretože toto ochorenie je vysoko nákazlivé.

Symptómy

Impetigo odborníci popisujú v dvoch formách: tzv. bulózne a nebulózne (bula je označenie pre veľký pľuzgier).

  • Nebulózne (nákazlivé) impetigonajčastejšia forma. Spočiatku sa prejavuje ako začervenaný vriedok na tvári, nose alebo ústach. Vriedok rýchlo praská a vypúšťa tekutinu (hnis), a čoskoro sa vytvorí chrasta sfarebná do žltohneda. Postihnuté miesta môžu vyzerať ako „potreté medom“. Po odpadnutí chrasty ostáva na pokožke červená škvrnka, ktorá sa zvyčajne vyhojí bez ďalších problémov. Postihnuté miesta môžu svrbieť, ale obvykle nebolia. Pri tomto type impetiga zvyčajne nebývajú ako sprievodný znak horúčky.
  • Bulózne impetigoväčšinou postihuje veľmi malé deti (do 2 rokov). Na tele sa tvoria nebolestivé, tekutinou naplnené pľuzgiere, zvyčajne na trupe, rukách a nohách (je tu iná lokalizácia než pri predošlom type impetiga). Tieto veľké pľuzgiere často svrbia, sú väčšie a trvalejšie než u iných druhov impetiga. Často bývajú zdurené uzliny, nachádzajúce sa najbližšie k postihnutému miestu.
  • Echtymanajvážnejšia forma. Dostáva sa do hlbokých vrstiev kože. Pľuzgiere prechádzajú do hlbokých vredov na nohách a chodidlách. Po porušení pľuzgierov sa vytvorí veľmi tuhá chrast, ktorá sa často hojí jazvou.

Niekedy sa impetigo môže prejaviť aj ako folikulitída, čo je impetigo vlasových vačkov spôsobené stafylokokom.

Po liečbe antibiotikami

 

Diagnostika a liečba impetiga

Stanovenie diagnózy zvyčajne nie je problematické, pretože ložiská majú typický vzhľad. Je tiež dôležité odobrať trochu hnisu alebo tekutiny z pľuzgierov na kultiváciu. Podľa toho potom môže lekár vhodne cieliť liečbu.

Liečba je primárne zameraná na zastavenie šírenia infekcie. Potom treba zmierniť príznaky a urýchliť hojenie kože. Liečba samozrejme závisí od typu ochorenia a od jeho rozsahu.

Pri miernejších prípadoch lekár môže len odporučiť čistenie rán antibakteriálnym mydlom.

Pri závažnejšom postihu nasleduje lokálna antibiotická masť (pred jej podaním však treba odstrániť chrasty, aby antibiotiku mohlo dobre vstúpiť do rany. V tomto prípade môže pomôcť kyselina salicylová, pomocou ktorej sa dobre odstraňujú zrohovatelé, zatvrdnuté vrstvy).

Väčšie infekcie si žiadajú liečbu celkovými antibiotikami.

Všetky odporúčané liečivá treba aplikovať podľa návodu a inštrukcií lekára.

zdroj: edoctoronline.com

Komplikácie impetiga

Zvyčajne nebývajú vážne a väčšina autorov za najväčšiu komplikáciu považuje rýchle rozširovanie infekcie, na ďalšie časti tela pri neopatrnosti alebo pri nadmernom dotýkaní sa ložísk.

To je nebezpečné najmä u malých detí, ktoré tie pľuzgiere svrbia a veľmi rýchlo si ich pri rozškriabaní zanesú na ďalšie miesta – prípadne sa rýchlo dokáže nakaziť súrodenec, alebo iné deti.

Prevencia

Prevenciou je dostatočné dodržiavanie hygienických návykov, umývanie rúk, používanie mydla. Tiež včasné ošetrenie kože, ak bola poškodená.

Niektoré zdroje uvádzajú, že prípadné vzniknuté pľuzgiere by sa mali prekrývať gázou – aby sme zabránili šíreniu infekcie.

Iní autori však uprednostňujú hojenie na vzduchu (pričom ale musíme zabezpečiť, aby na postihnuté miesto niekto zbytočne nesiahal.

Tiež je dôležité oddeliť posteľnú bielizeň, uteráky, oblečenie postihnutej osoby – aby sa nemiešali medzi členmi domácnosti navzájom.

Dieťa s impetigom by rodičia nemali dávať do kolektívu, kým nie je uzdravené. Jednak kvoli možnému šíreniu infekcie, ale tiež ako predchádzanie komplikáciám s hojením postihnutých miest.

Spracované s použitím: kidshealth.org, nemoci.vitalion.cz

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised