Impetigo je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí. Zvyčajne vytvára pľuzgiere alebo vredy na tvári, krku, rukách a plienkovej oblasti. Ľudové pomenovanie pre impetigo je „sladké chrasty“.
Impetigo – sladké chrasty
Impetigo je bakteriálneho pôvodu a najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).

Impetigo u detí a dospelých
Toto ochorenie zvyčajne postihuje deti v predškolskom a školskom veku.
Náchylnejšie sú deti, ktoré už predtým mali problémy s kožou – napr. pri ekzémoch, po bodnutí hmyzom, väčších škrabancoch.
Výnimkou nie je ani výskyt u dospelých, najmä matiek nakazených detí, pretože toto ochorenie je vysoko nákazlivé.
Pre chorého človeka by mal platiť prísny hygienický režim, dieťa nesmie chodiť do kolektívu.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Kedy škôlka odmietne zobrať choré dieťa.
Inkubačná doba impetiga
Ochorenie sa môže prejaviť do 1-3 dní od kontaktu s nakazeným človekom – buď priamym kontaktom (napríklad kontaktné športy), ale aj používaním spoločných vecí (hračky, uteráky a pod.)
Formy impetiga
Impetigo odborníci popisujú v dvoch formách: tzv. bulózne a nebulózne (bula je označenie pre veľký pľuzgier).
Viac ako 70 % všetkých foriem impetiga predstavuje nebulózna forma, ktorá postihuje deti aj dospelých. Zriedkavejšie sa vyskytuje u detí do 2 rokov. Najviac prípadov býva v letnom teplom vlhkom počasí.
Nebulózne (nákazlivé) impetigo
- najčastejšia forma,
- spočiatku sa prejavuje ako začervenaný vriedok na tvári, nose alebo ústach. Vriedok rýchlo praská a vypúšťa tekutinu (hnis), a čoskoro sa vytvorí chrasta sfarebná do žltohneda. Postihnuté miesta môžu vyzerať ako „potreté medom“.
- Po odpadnutí chrasty ostáva na pokožke červená škvrnka, ktorá sa zvyčajne vyhojí bez ďalších problémov.
- Postihnuté miesta môžu svrbieť, ale obvykle nebolia. Pri tomto type impetiga zvyčajne nebývajú ako sprievodný znak horúčky.
Bulózne impetigo
- väčšinou postihuje veľmi malé deti (do 2 rokov).
- na tele sa tvoria nebolestivé, tekutinou naplnené pľuzgiere, zvyčajne na trupe, rukách a nohách (je tu iná lokalizácia než pri predošlom type impetiga).
- tieto veľké pľuzgiere často svrbia, sú väčšie a trvalejšie než u iných druhov impetiga.
- často bývajú zdurené uzliny, nachádzajúce sa najbližšie k postihnutému miestu.
- echtyma – najvážnejšia forma. Dostáva sa do hlbokých vrstiev kože. Pľuzgiere prechádzajú do hlbokých vredov na nohách a chodidlách. Po porušení pľuzgierov sa vytvorí veľmi tuhá chrast, ktorá sa často hojí jazvou.
Impetigo vo vlasoch
Niekedy sa impetigo môže prejaviť aj ako folikulitída, čo je impetigo vlasových vačkov spôsobené stafylokokom.
»»»»»»» Prečítajte si viac: Folikulitída.

Diagnostika impetiga
Stanovenie diagnózy zvyčajne nie je problematické, pretože ložiská majú typický vzhľad. Je tiež dôležité odobrať trochu hnisu alebo tekutiny z pľuzgierov na kultiváciu. Podľa toho potom môže lekár vhodne cieliť liečbu.
Liečba impetiga
Liečba je primárne zameraná na zastavenie šírenia infekcie. Potom treba zmierniť príznaky a urýchliť hojenie kože.
Liečba samozrejme závisí od typu ochorenia a od jeho rozsahu.
- pri miernejších prípadoch lekár môže len odporučiť čistenie rán antibakteriálnym mydlom.
- pri závažnejšom postihu nasleduje lokálna antibiotická masť (pred jej podaním však treba odstrániť chrasty, aby antibiotiku mohlo dobre vstúpiť do rany. V tomto prípade môže pomôcť kyselina salicylová, pomocou ktorej sa dobre odstraňujú zrohovatelé, zatvrdnuté vrstvy).
- väčšie infekcie si žiadajú liečbu celkovými antibiotikami.
Všetky odporúčané liečivá treba aplikovať podľa návodu a inštrukcií lekára.
Koľko trvá impetigo
Pri nekomplikovanom priebehu trvá ochorenie 7-10 dní. Po chrastách nezostávajú jazvy.
Komplikácie impetiga
Zvyčajne nebývajú vážne a väčšina autorov za najväčšiu komplikáciu považuje rýchle rozširovanie infekcie, na ďalšie časti tela pri neopatrnosti alebo pri nadmernom dotýkaní sa ložísk.
To je nebezpečné najmä u malých detí, ktoré tie pľuzgiere svrbia a veľmi rýchlo si ich pri rozškriabaní zanesú na ďalšie miesta – prípadne sa rýchlo dokáže nakaziť súrodenec, alebo iné deti.
Prevencia. Ako sa chrániť pred impetigom
Prevenciou je dostatočné dodržiavanie hygienických návykov, umývanie rúk, používanie mydla. Tiež včasné ošetrenie kože, ak bola poškodená.
Niektoré zdroje uvádzajú, že prípadné vzniknuté pľuzgiere by sa mali prekrývať gázou – aby sme zabránili šíreniu infekcie.
Iní autori však uprednostňujú hojenie na vzduchu (pričom ale musíme zabezpečiť, aby na postihnuté miesto niekto zbytočne nesiahal.
Tiež je dôležité oddeliť posteľnú bielizeň, uteráky, oblečenie postihnutej osoby – aby sa nemiešali medzi členmi domácnosti navzájom.
Dieťa s impetigom by rodičia nemali dávať do kolektívu, kým nie je uzdravené. Jednak kvoli možnému šíreniu infekcie, ale tiež ako predchádzanie komplikáciám s hojením postihnutých miest.
Spracované s použitím: kidshealth.org, nemoci.vitalion.cz
