Choroba rúk – nôh – úst. Počuli ste o nej?

Mária Kopčíková 2

Je to vírusové ochorenie ústnej dutiny, spojené s vyrážkou na rukách, nohách a okolo úst. Prenáša sa rôznymi spôsobmi z človeka na človeka, môže spôsobiť dehydratáciu a v ojedinelých prípadoch aj meningitídu.

Najčastejšie sa objavuje u malých detí do 10 rokov, a to na jeseň a na jar.

HFM ruky, pluzgiere afty
ingimage

Ako zistím, že dieťa môže mať chorobu rúk – nôh – úst

Ochorenie začína vysokou teplotou, ktorá môže byť spojená s bolesťami svalov a kĺbov, nechutenstvom, zvracaním či hnačkou. Postupne sa pridajú bolesti v hrdle a výsev vyrážky – červené pľuzgiere na jazyku, perách a z vnútornej stany líc.

Môže sa tiež objaviť malátnosť a nechutenstvo. Červené pľuzgiere sa môžu objaviť na dlaniach, chodidlách a niekedy aj na zadku.

Inkubačná doba je 3 – 6 dní. Pľuzgiere sa objavujú cca 2 dni po prvej horúčke.

Ako sa toto ochorenie prenáša

Ochorenie je spôsobené tzv. enterovírusom.

Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky. Alebo aj u väčších detí, ktoré ešte nezvládajú svoju sebaobsluhu dokonale a môžu im po stolici ostať špinavé rúčky. Potom sa dotknú nim nejakej veci, ktorú si iné dieťa môže dať do úst.

HFM afty pluzgiere

Toto ochorenie sa pomerne často šíri v detských kolektívoch – jednak sú malé deti najcitlivejšie, jednak je tam veľa príležitostí na vyššie spomenuté spôsoby rozšírenia infekcie.

Deti si ale zároveň s kontaktom s vírusom budujú protilátky, takže ako rastú, sú na toto ochorenie náchylné menej a menej. Avšak nakaziť sa môžu aj staršie deti, či dospelí.ň

Komplikácie ochorenia rúk – nôh – úst

Najbežnejšou komplikáciou tohto ochorenia je dehydratácia, nakoľko sa v ústach objavia pľuzgiere. Tie potom spôsobujú bolestivosť prehĺtania. Deti potom môžu odmietať prijímať jedlo i pitie.

Dbajte preto na to, aby dieťa, ktoré trpí týmto ochorením, často prijímalo malé dávky tekutín. Podávajte ich skôr chladné a neutrálnej chuti (kyslé môže dráždiť). V prípade vážnej dehydratácie je potrebné dopĺňať tekutiny intravenózne.

Veľmi raritnou komplikáciou je vírusová meningitída alebo encefalitída.

Liečba choroby rúk – nôh – úst

Pri tomto ochorení neexistuje špecifická liečba. Samotná liečba sa zameriava na príznaky, ktoré obvykle do 10 dní zmiznú. 

 • Ak má dieťa teplotu nad 38,5 °C, znižujte ju obvyklým spôsobom a prostriedkami (Nurofen, Paralen).
 • Afty – pľuzgiere v ústa potierajte nejakým lokálnym antiseptickým prípravkom (Florsalmin, Mundisal gel …).

Inšpirujte sa: Ako predísť dehydratácii.

 • Pľuzgiere okolo úst sa snažte udržať v suchu. Môžete tiež použiť na potieranie krémy obsahujúce zinok.
 • Dieťa nenúťte do jedla. Ak jesť chce, podávajte kašovitú či polotekutú stravu – mixované polievky, puding, tvarohový krém.
 • Dbajte na vysoký hygienický štandard, umývate ši často ruky, dezinfikujte, zabezpečte, aby choré dieťa nezdieľalo s inými členmi rodiny uteráky, príbory, poháre …

Kedy môže ísť dieťa späť do kolektívu

Ako sme už vyššie uviedli, príznaky by mali do cca 10 dní odoznieť. V tomto čase by dieťa určite nemalo byť v kolektíve. Nemali by ste tiež s deťmi chodiť napr. do nákupných centier, do kina, či na návštevy k príbuzným. Ak má dieťa súrodencov, doma by mali ostať aj oni, nakoľko neviete, či nie sú nakazení. Človek je totiž infekčným už niekoľko dní pred prepuknutím ochorenia – teda aj v čase, keď je absolútne bez príznakov.

Dôsledná rekonvalescencia je dôležitá nielen pre zotavenie z aktuálnej choroby, ale aj preto, aby imunita, pri kontakte s ďalšími baktériami či vírusmi neschytala hneď ďalšiu dávku tvrdej roboty.

Spracované s použitím: mayoclinic.org, webmd.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Chcem sa opýtať, aký je rozdiel medzi touto chorobou a šarlachom.

  U nás v škôlke to totiž tiež bolo a niektorým to diagnostikovali ako chorobu úst-rúk-nôh a niektorým ako šarlach.

  Ďakujem

 2. Môj 15ročný syn túto chorobu prekonal spolu s kiahňami. Teraz sa mu šúpu chodidlá ale teda až do živého a bolí ho to a štípe. Čo by bolo dobré na tie chodidlá dať? Ja som to tiež dostala. Nič príjemné.

Pridaj komentár