5 chorôb, ktoré si môžete priniesť z pieskoviska

kika/redakcia 0

Občas aj tí starší sa zabudnú a „ochutnajú“ čerstvo upečenú tortu z piesku, nehovoriac o tom, ako málo sa dbá na to, že na piesku sa neje a už vôbec nie s rukami, ktoré pred sekundou nakladali piesok do nákladiaka.

Shutterstock

Nekryté a neudržiavané pieskoviská sú miestom „úľavy“ pre mačky a iné štvornohé zvieratká. A keďže vo svojich výkaloch prenášajú rôzne choroby, ukryté v piesku sú stále tu, neviditeľné.

Dieťa sa nakazí špinavými rukami. 

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s týmito „chorobami z pieskoviska:“

Toxoplazmóza

Parazity sú často v mačacích výkaloch. Prejavuje sa horúčkou, únavou, zdurenými uzlinami či rozmazaným videním. Nebezpečná je toxoplazmóza v tehotenstve.

Toxokaróza

Pôvodcom je škrkavka psia a mačacia. Ide o parazitárne ochorenie, ktoré je za určitých podmienok prenosné aj na človeka pri nedodržiavaní hygienických opatrení. Škrkavka poškodzuje vnútorné orgány, ako je črevo, pečeň, obličky, pľúca a zároveň vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus.

Giardióza

ochorenie vyvolané prvokom Giardia intestinalis. Pôvodcom je opäť mačka. Ochorenie sa manifestuje tráviacimi ťažkosťami u detí.

Shigelóza

Pôvodcom je baktéria Shigeĺla dysenteriae. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené najmä dehydratáciou.

Salmonelóza

Hnačkové ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis. Ochorenie prebieha pod obrazom vodnatých hnačiek, vysokých teplôt  a bolestí hlavy.

Shutterstock

 

Zakázali používať 66 pieskovísk

Úrad verejného zdravotníctva SR zistil minulý rok prítomnosť Salmonelly sp. a geohelmintov (vajíčka, larvy) v piatich prípadoch v Bratislave, jeden prípad v Košiciach,  dvadsaťpäť v Trenčíne, osemnásť v Banskej Bystrici a  štyri v Trnave. Všade bol vydaný zákaz používania pieskoviska až do času odstránenia nedostatkov.

Prečítajte si aj: Kto je povinný starať sa o otvorené pieskoviská?

Nebezpečné sklá a injekčné ihly

Ak idete s dieťaťom na otvorené pieskovisko, dobre si všímajte, či nie je poškodená obruba, či nie je piesok znečistený.

Okrem biologických exkrementov, ktoré sú zdrojom závažných ochorení, čhajú v piesku na deti aj iné nástrahy – sklo, špaky, odpadky, paličky z lízaniek, obaly zo sladkostí… ale tiež aj použité injekčné ihly.

Okrem mechanického poranenia tak hrozia dieťaťu vírusové infekcie, vírusové hepatitídy, HIV.

Ak sa dieťa na pieskovisku poraní znečistenou injekčnou striekačkou, je nevyhnutné ranu ošetriť, dezinfikovať a ihneď informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe,  prípadnom očkovaní proti hepatitíde typu A a B, pravidelných sérologických vyšetreniach, resp. o sledovaní zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár