Meranie teploty

MUDr. Daniela Mlčochová 2

Dnes si už môžete vybrať spôsob, ako merať teplotu detí. Najčastejšie sa u nás používali sklenené ortuťové teplomery, ktoré už ale boli stiahnuté z obehu predaja.

Bezpečné meranie telesnej teploty umožňujú digitálne teplomery. Možno nimi merať teplotu v ústach, konečníku, podpazuší alebo uchu.

Shutterstock

 

Meranie teploty u dojčiat a menších detí

Najvhodnejším spôsobom merania u malých detí je meranie telesnej teploty v konečníku.

Dieťa položíme na podložku, upokojíme, jemne pridržiavame dolnú časť trupu rukou. Hrot teplomera potrieme olejom alebo mastičkou a jemne zavedieme do konečníka. Ak pocítime odpor, ďalej nepokračujeme.

Pri meraní teploty v konečníku vždy odpočítame 0,5 °C. Nožičky dieťatka zdvíhame pri meraní opatrne a netlačíme na bruško, aby sme nevyvolali vracanie.

Dieťa nenechávame pri meraní teploty bez dozoru. Nemeriame teplotu bezprostredne po kúpeli alebo sprche.

Shutterstock

Vhodné meranie teploty u starších detí,

ktoré dokážu spolupracovať pri meraní teploty je meranie teploty pod pazuchou. Teplomer priložíme priamo na kožu v podpazuší.

Ruku dieťaťa preložíme cez hrudník, aby bol teplomer fixovaný. Ak je podpazušie vlhké od potu, musíme ho osušiť a meranie zopakujeme. Dozrieme nato, aby teplomer nebol v kontakte s odevom. 

Inšpirujte sa: Aký teplomer vybrať pre dieťa.

Meranie teploty u dospievajúcich

Tu môžeme použiť aj meranie teploty v ústnej dutine. Dieťa nesmie mať v ústach žiadne jedlo, cukrík, žuvačku. Hrot teplomera položíme pod jazyk a prikážeme dieťaťu, aby zatvorilo ústa a nerozprávalo ani nehrýzlo.

Ak dieťa kašle, kýcha, má upchatý nos a dýcha ústami, meranie v ústach nie je vhodné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Najlepší vynález pre bejby je bezkontaktný teplomer MT 330 od výrobcu orava, ktorý zmeria teplotu do 1sekundy a bez mučenia mimča.

Pridaj komentár