Podľa stránky pediatridetom.sk sa odhaduje, že až 30 % nakazených osôb nemá príznaky ochorenia covid-19 vôbec, u detí to môže byť aj viac.
Niektoré deti môžu mať aj vážnejšie príznaky, ako sú problémy s dýchaním, neustupujúca teplota alebo zhoršovanie celkového stavu. Odhaduje sa, že sa tento ťažší priebeh vyskytuje asi u 20 % detí s príznakmi.
Shutterstock Ako dlho trvá covid-19 u detí Inkubačná doba, kým sa prejavia príznaky ochorenia, je v priemere 2 – 4 dni (môže to byť 1 – 14 dní).
Príznaky zvyčajne ustúpia do 2 týždňov, najčastejšie trvajú 2 až 7 dní. Deti s komplikovaným priebehom ochorenia sa zvyčajne zotavia do 3 do 6 týždňov.
Ako sa prejavuje covid-19 u detí Kým niektoré deti majú príznaky typické pre črevnú virózu (zvracajú, majú riedku stolicu, hnačky), iné sa sťažujú na veľkú bolesť hlavy, či svalov. Niektoré deti „len“ bolí hrdlo. Deti môžu byť skleslé, unavené.
Covid-19 môže mať u dieťaťa okrem vyššie spomenutých príznakov aj tieto prejavy: horúčka, niekedy triaška, kašeľ, sťažené dýchanie nosom, nádcha, vyrážky, stratu chuti a čuchu.
Malé bábätká môžu byť plačlivé, podráždené alebo menej aktívne, menej sa dojčia alebo pijú mlieko.
Mierny priebeh covid-19 u detí Vo všeobecnosti sa za mierne príznaky považujú:
nádcha , upchatý nos, kýchanie, škriabanie alebo bolesť hrdla, štípanie a slzenie očí, kašeľ : zvyčajne 3 a viac záchvatov denne, neprerušuje spánok a nebráni dieťaťu v bežných denných činnostiach a hrách, pobolievanie celého tela , svalov, únava, slabosť, bez ťažkostí s dýchaním, mierna bolesť hlavy , ktorá dieťa neruší zo spánku, horúčka , ktorá dobre reaguje na liečbu liekmi, strata chuti a čuchu, znížená chuť do jedla , napínanie na vracanie, mierna bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza, neruší spánok, občasné vracanie alebo hnačka. V takýchto nekomplikovaných prípadoch liečime doma dieťa podobne, ako keď je prechladnuté alebo má chrípku. Tak ako aj inokedy, keď „riešime“ horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, nádchu, či iné choroby dýchacích ciest. Teda bez antibiotík, keďže tie nezaberajú na vírusy. Lekár ich použije len v prípade, ak by sa k vírusovej infekcii pridružila aj bakteriálna infekcia.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: CRP hodnoty. Kedy je vysoké a treba antibiotiká .
Vážne príznaky covid-19 u detí Hoci väčšina detí má mierne príznaky, môže sa stať, že u niektorých detí bude mať covid-19 ťažší priebeh. Dieťa môže mať napríklad problémy so sťaženým dýchaním, neustávajúcim vracaním, závažnou hnačkou , slabým príjmom tekutín alebo vysokými horúčkami.
Komplikáciou môže byť aj zápal srdcového svalu (myokarditída): dieťa je unavené, má bolesť na hrudníku alebo ťažkosti s dýchaním. Väčšina detí so zápalom srdcového svalu sa zotaví, ale niektoré veľmi choré deti vyžadujú liečbu v nemocnici.
Shutterstock Príznaky stredne ťažkého priebehu covid-19 u detí pretrvávajúca horúčka nad 39 °C, ktorá zle reaguje na lieky proti horúčke alebo trvá viac ako 5 dní, horúčka nad 40 °C viac ako 1 deň, pretrvávajúci kašeľ , ktorý dieťa ruší v spánku i pri hre a zhoršuje sa, ťažšie a rýchlejšie dýchanie pri námahe (námahová dušnosť: dolná časť rebier a časť brucha pod rebrami sa vťahuje pri nádychu dovnútra), ale v pokoji je dýchanie voľné ako zvyčajne, môžu byť počuteľné pískavé zvuky pri dýchaní, slabosť, výrazná únava a u starších detí na občasné závraty (točenie hlavy), pretrvávajúca bolesť hlavy (nie občasné pobolievanie hlavy), pretrvávajúca bolesť bruch a, vracanie niekoľkokrát denne, opakované objemné alebo vodnaté hnačky, slabší príjem tekutín a mierne príznaky dehydratácie (suchšie sliznice v ústach, málo sĺz pri plači, menej časté močenie). »»»»»»» Prečítajte si aj: Ako si vyrobiť rehydratačný roztok .
Vážne príznaky covid-19 u detí u dojčaťa mladšieho ako 3 mesiace každá horúčka nad 38 °C , problémy pri dýchaní aj v pokoji, nepravidelné dýchanie s prestávkami v dýchaní (apnoické pauzy), neschopnosť súvisle hovoriť , piť a jesť bez prestávok, „lapanie po dychu“, zreteľné sa vťahovanie dolnej časti rebier, brucha pod hrudníkom aj hrudnej kosti, veľmi rýchle dýchanie (aj keď nie je horúčka): vo veku do 3 mesiacov viac ako 60 dychov/minútu, vo veku 3 až 12 mesiacov viac ako 50 dychov/minútu, vo veku 1 až 5 rokov viac ako 40 dychov/minútu, vo veku od 6 až 11 rokov viac ako 30 dychov/minútu, vo veku nad 12 rokov viac ako 20 dychov/minútu, vo veku do 3 mesiacov viac ako 60 dychov/minútu, vo veku 3 až 12 mesiacov viac ako 50 dychov/minútu, vo veku 1 až 5 rokov viac ako 40 dychov/minútu, vo veku od 6 až 11 rokov viac ako 30 dychov/minútu, vo veku nad 12 rokov viac ako 20 dychov/minútu, sivé až modré sfarbenie kože hlavne na perách , na tvári a prstoch rúk a nôh alebo výrazná bledosť a mramorovaná koža, bolesť a tlak na hrudi , ktorá trvá viac ako 10 minút, silné neustupujúce bolesti brucha a opakované neutíchajúce vracanie, vykašliavanie krvi , neprítomnosť močenia , výrazne suché sliznice v ústach, vpadnuté oči bez sĺz, zmätenosť, bez odpovede na podnety – dieťa je letargické, ospalé, nevie zostať zobudené, spomalene myslí a odpovedá, alebo je naopak podráždené, stále plače a neviete ho upokojiť. vo veku do 3 mesiacov viac ako 60 dychov/minútu, vo veku 3 až 12 mesiacov viac ako 50 dychov/minútu, vo veku 1 až 5 rokov viac ako 40 dychov/minútu, vo veku od 6 až 11 rokov viac ako 30 dychov/minútu, vo veku nad 12 rokov viac ako 20 dychov/minútu, V prípade vážnych príznakov okamžite choďte do najbližšej nemocnice alebo volajte tel. číslo 155 alebo 112.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Novorodenec a Covid-19, kedy volať záchranku .
Loading...