Detské chorobyKoža

Ovčie kiahne (varicella): aké sú príznaky a ako kiahne vyzerajú?

 MUDr. Silvia Javorková   15.01.2023   34

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá je spôsobovaná vírusmi. Charakteristické sú typické zmeny na koži.

Ochorenie je veľmi časté v detskom veku. Kvôli vysokému potenciálu nákazlivosti sa ovčie kiahne medzi nechráneným obyvateľstvom šíria veľmi rýchlo. Následkom môžu byť epidémie ovčích kiahní.

Kiahne predstavujú typickú "bežnú detskú chorobu." Väčšinou od kiahní automaticky očakávame jednoduchý priebeh.

Vážny priebeh môže mať toto ochorenie u detí s nedostatočnou funkciou imunitného systému. Viac ohrozené komplikáciami sú malé bábätká, tehotné ženy, staršie osoby.

Kiahne u detí a dospelých môžu mať iný priebeh.
iStock

 

Čo spôsobuje kiahne

Pôvodcom ovčích kiahní je vírus varicella-zoster. Prvé zmienky o tejto chorobe nájdeme už v 9. storočí.

Kiahne u detí

Ovčie kiahne patria medzi typické detské infekčné ochorenia, pretože sa najčastejšie nakazia v predškolskom alebo školskom veku. Až 90 % prípadov kiahní sa týka detí do 13 rokov veku.

Malé bábätká v prvých mesiacoch života sa nemusia nakaziť. Väčšinou sú aspoň čiastočne chránené transplancentárnym prenosom protilátok ešte nejaký čas po pôrode. Prípadne, ak sa aj nakazia, ochorenie má ľahký priebeh.

Kiahne v tehotenstve

Ak matka ochorie v posledných týždňoch pred pôrodom, vírus môže spôsobiť neonatálnu varicellu. Kritické je obdobie 5 dní pred pôrodom a 2 dni po pôrode, pretože ak príde k výsevu matky v tomto období, ešte nie sú do pôrodu vytvorené špecifické protilátky.

Novorodenec môže byť ohrozený ťažkou infekciou. Preto by mal byť podaný imunoglobulín, ktorý síce nemusí zabrániť vzniku ochorenia, ale priaznivo modifikuje jeho priebeh.

Prečítajte si viac: Ovčie kiahne v tehotenstve.

Môžem sa nakaziť kiahňami znova?

Ochorenie zanecháva celoživotnú imunitu. Len výnimočne sa môže človek po prekonaní kiahní nakaziť opätovne, avšak možné to je u ľudí s ťažkým imunitným deficitom.

Zároveň však treba povedať, že po prekonaní klinickej infekcie vírus pretrváva v spiacom stave v nervovom systéme človeka a po oslabení organizmu iným ochorením, úrazom alebo liečbou, sa môže reaktivovať.

Potom prebieha ako ochorenie známe ako herpes zoster (pásový opar) s bolestivými pľuzgiermi tej oblasti kože, ktorá je inervovaná postihnutým nervom. Herpes zoster sa objavuje asi u 10 - 20 % osôb, ktoré prekonali varicellu, najčastejšie vo vyššom veku, ale môže sa objaviť aj u detí.

Prenos kiahní. Odkedy dokedy som infekčný?

Zdrojom nákazy je chorý človek. K prenosu ochorenia dochádza vzdušnou cestou - ovčie kiahne sa šíria kvapôčkovou infekciou, teda pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní alebo priamym kontaktom. 

Človek je nákazlivý (infekčný) ešte skôr, ako sa u neho prejavia prvé symptómy, 1 - 2 dni pred výsevom. Infekciozita (nákazlivosť) osoby končí cca. 3 týždne neskôr zahojením najneskôr vzniknutých eflorescencií - pľuzgierikov.

Môžeme počítať s tým, že človek je nákazlivý ešte asi 4-5 dní po poslednom výseve, kedy sa obvykle všetky pľuzgiere zahojili chrastou.

Inkubačná doba kiahní

Ovčie kiahne majú inkubačnú dobu 14 až 21, priemerne 17 dní. Inkubačná doba znamená bezpríznakové obdobie od infekcie organizmu po prvé klinické prejavy ochorenia.

 

Príznaky kiahní (ako prebiehajú kiahne deň po dni)

Ochorenie začína 1 – 2 dni trvajúcimi necharakteristickými ťažkosťami, ako napr. únava, horúčka, nevoľnosť, teda príznakmi ako pri iných bežných vírusových ochoreniach. V tomto štádiu sa objavujú už aj dočasné kožné vyrážky.

Po krátkom klesnutí horúčky dochádza k typickým kožným zmenám - k výsevu, ku ktorému spravidla dochádza opakovane vo vlnách.

Objavujú sa v tomto poradí:

  • drobné ružové makuly (fľaky v úrovni kože),
  • červené papuly (pupence - pevné kožné vyrážky),
  • vezikuly (pľuzgiere - kožné vyrážky, ktoré sú naplnené tekutinou) obklopené červeným lemom, ktoré sa potom menia na krusty (chrasty).

Táto premena trvá 2 – 4 dni. Krusty odpadnú za 7 – 21 dní. Hojenie týchto chrást je spojené so silným svrbením.

Výsev kiahní

Po prvom výsype nasledujú vo vlnách ďalšie, preto sú na tele súčasne makuly, papuly, vezikuly aj krusty.

Kožné zmeny sa najprv objavujú na tvári a vlasoch na hlave, a potom sa rozšíria na celé telo. Končatiny sú postihnuté menej.

Prečítajte si aj: Čím ošetrovať kiahne na koži.

Kiahne v ústach?

Na slizniciach, najmä v ústach, sa môžu objaviť bolestivé afty. Menšie deti tak môžu odmietať príjem tekutín a potravy a je tu väčšie riziko, že môžu byť hospitalizované kvôli dehydratácii.

Teplota pri kiahňach

Teploty sú individuálne. Niektoré deti majú teplotu na začiatku ochorenia, ešte pred výsevom. Iné deti môžu mať horúčku neskôr, keď už je prítomný výsev. Veľa detí, ktoré nemá masívny, ale mierny výsev, teplotu vôbec nemusí mať.

Ako sa liečia kiahne

Pri kiahňach sa nepodávajú antibiotiká. Keďže antibiotiká sú účinné len proti baktériám, ale nie proti vírusom, liečba sa obmedzuje na symptomatické opatrenia, ako napríklad:

  • pokoj na lôžku (s deťmi nechodíme von!)
  • podávanie liekov znižujúcich horúčku,
  • vyvážený prísun tekutín,
  • ako aj kalorická ale ľahko stráviteľná strava.

Pri ťažkom priebehu sa môžu podať antivirotiká.

Čo na výražky a chrasty pri kiahňach

Na zníženie svrbenia sa podávajú antihistaminiká.

Jazvy po kiahňach

Chrasty sa vyhoja bez zanechania jazvy, ak nie sú druhotne infikované.

 

Očkovať proti kiahňam?

Očkovanie proti kiahňam nepatrí na Slovensku medzi povinné očkovania, ale odporúčané. V prípade záujmu ho rodič plne hradí.

Odporúča sa očkovať dvoma dávkami očkovacej látky, dieťa, podľa typu vakcíny, môže byť zaočkované už od deviatich mesiacov, spravidla sa však očkujú deti vo veku od 15. – 18. mesiaca

Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia v kolektívoch, musia byť choré deti izolované v domácnosti. Pri riziku ťažkého priebehu ochorenia sa odporúča podať varicella – zoster imúnny globulín deťom, ktoré prišli do kontaktu s chorým.

Zdroje:

Buchanec J. a kol., Vademékum pediatra, 2001, Bálint O. a kol., Infektológia a antiinfekčná terapia, 2000, solen.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 73 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Jan napísané 07.07.2018 14:03

Dobrý deň mám?30 rokov dostal som kiahne v utorok v noci som dostal vysokú teplotu 38.5 a v stredu ráno som mal kiahne vo vlasoch strašne som v hádzany ale ze brutálne, dnes je 4den co sa vyhadzujem chcem sa opýtať ako dlho trvá ten vysyp a to všetko už mam 39.teploty už som z toho vyčerpaný ďakujem za info

Vladimír Gábor napísané 24.03.2018 09:40

Mám 15 rokov a vyhodili sa mi vyrážky vo vlasoch a na trupe a na krku bol som aj za miestnim doktorom a povedal že je to asi varivcella ale na internete som čítal že sú to ovčie kiahne prosím poraďte mi čo si mám natrieť na tie vyrážky mám s tých vyrážok strach

Dominika napísané 24.05.2016 12:08

Mám 13 rokov a dostala som kiahne dok. mi vypisala len ditiaden a tekuty puder je to normalne mne to asi zmizne za ( nikdy) mne tieto kiahne lezu na nervyy kazdy vecer sa poriadne nevyspim Evil Frown Cry Mad Redface Sad Eek Confused

Dominika napísané 24.05.2016 12:08

Mám 13 rokov a dostala som kiahne dok. mi vypisala len ditiaden a tekuty puder je to normalne mne to asi zmizne za ( nikdy) mne tieto kiahne lezu na nervyy kazdy vecer sa poriadne nevyspim Evil Frown Cry Mad Redface Sad Eek Confused

Nika napísané 16.04.2014 14:56

mám 13 a dostala som kiahne Evil doktorka mi predpísala dithiaden a fenistilove kvapky a ktomu tekutý púder TANNO HERMAL LOTION. niekto tu písal že ho vyrážky potom nesvrbia no mňa to strašne škrábe. hlavne na hlave, tvári a medzi lopatkami. čo mám robiť aby to tolko neškrábalo? je to už neznesitelné Redface Evil Cry

Martin napísané 21.01.2013 11:40

Lekári neodporúčajú tekutý púder ale je to účinne nevidím dôvod prečo by sa používať nemohol použival sa veľmi dlho len teraz zase niečo vymyslely odporúčam liečbu vytamínom C tak naprd rozrezať citrón na poly a postupne vycucať a takysto vám pomôže spomínaný tekutý puder zwinker

MartinX napísané 09.06.2013 10:13

...púder sa prestal používať aj preto, nakoľko pri väčšom výseve vyrážok a závažnejšom priebehu pokožka nemohla dýchať , prípadne dochádzalo k tvorbe dekubitov.

Vitamínová liečba v závažnejších prípadoch je neúčinná (zmysel by mali ešte antivirotiká -ako je uvedené v článku).

 

Najväčší problém je tu slabá osveta a kopec mýtov a babských receptov.

 

Ďalšou skupinkou sú psychopatický rodičia, snažiaci sa za každú cenu infikovať svoje dieťa aby to malo do dospelosti za sebou, nehľadiac na následky a hlavne kontakt chorého (aj v inkubačnej dobe) s okolím. Tu vznika svojský druh turistiky kde rodičia vlečú svoje dieťa(deti) k chorému na kiahne a nechávajú ich pobehovať po okolí v zdaní že pokiaľ nemá vyrážky je všetko v poriadku.

dasenka napísané 17.05.2012 12:28

Prosím pozrite si liečbu vitamínom C, je to účinné a rýchle, len naši "lekári" sú neschopní sa dovzdelávať a nie sú prístupní už roky v zahraničí používaným medicínskym postupom.

Petra Moravska napísané 17.02.2012 14:12

chcem sa spýtať:mám 5 ročnú dcéru a dostala ovčie kiahne a lekárka mi predpísala tekutý púder, ja som však čítala že by sa nemal používať na ovčie kiahne je to naozaj tak? a ja som momentálne v 34.týždni tehotenstva ja som síce ovčie kiahne prekonala ako dieťa ale mám obavy aby to nejako nenarušilo priebeh a vývoj tehotenstva..môžete mi poradiť či to nejako neublíži dieťatku? Cry

Maca napísané 09.08.2011 08:58

Chcem sa spýtat:mám 5ročného syna a včera sa zobudil a hovoril my že ho svrbý telo-mal ale tri pupaky mylela som si že ho poštípal komár,ale dnes už ich má ale 10 a že ho to svrbý.Ale ide o to že mam 25dnovu dcérku s ktorou sme prišli pred týždnom z nemocnice-tam ležala na intenzívke lebo sa narodila z váhou 1630g-teraz ma okolo2500-3000g,asi to bude pre nu velmi nebezpečné ked to budu kiahne,bojím sa aby jej to nepoškodilo nejako vývoj.A ake je riziko poškodenia až by to boli kiahne.Dakujem za odpoved

dominika napísané 29.06.2011 17:04

ahojte mám 14 rokov budem mať 15 ovčie kiahne som dostala od mojho mladšieho brata tesne prad koncom školského roka niejeto tak strašne zlé ako som si myslela len mám vyrážky a svrbí to . ale to je normálne nemám žiadne horúčky ani nič podobné . ale mám problém strašne moc by som chcela ísť na rozllúčkovú som deviatačka takže sme to chystali kedže už nebudeme tak často spolu. ovčie kiahne som dostala pondelok a oslava je v štvrtok bolo by to moc zlé ? keby som išla ? i ked nemam nejaké vážne problémi ? prosím poradte mi Neutral dakujem smile

IGOR napísané 14.04.2011 13:04

Mam 19 rokov. Kiahne som dostal od svojho synovca ktory to prekonal momentalne pred dvoma tyzdnami,, pricom ked jemu koncili ja som ich hned dostal... Prvé tri dni som mal vysoke horučky 39 az 39,5 a po tretom dni sa mi na tele objavili neskutocne vela cervenych vyrošok . Lekar mi predpisal puder s mentolom lenze ten mi vobec nepomahal strasne sa trosil a to svrbenie bolo priserne nedalo sa to vydrzat . Hned som hladal na internete nejake pripravky a nasiel som uzasnu vec ,,,,, krem pod nazvom TANNO HERMAL LOTION je proste uzasnty hned mi to krasne zacalo vsetko vysusat a vobec ani raz ma nic nesvrbelo pricom som sa za dzdva tyzdne nesprchoval pretoze lekar mi to neodporucil .: Momentalne som v tretom tyzdni stadia kiahny a este stale sa mi robia nove -- hlavne co sa tyka pohlavneho organu tak sa chcem spytat ako to mam riesit ? lebo v tom som zufaly A na tie odpadnute kiahne co mam pouzivam este krem sudocrem aby som ich doliecil a pekne aby sa stiahli . Pricom sa chcem spytat za kolko dni mozem zacat trenovat pripadne hrat futbal a za kolko dni by som mohol chodit do solaria ?? dufam ze mi niekto odpovie budem velmi rad ::: DAKUJEM Big Grins

inka napísané 19.02.2011 18:50

dobry vecer ,chcela by som sa spytat .Som v 33 tyždni tehotenstva a moj syn dostal ovcie kiahne,ja som ich prekonala ako 8 rocna,pytam sa pani dokorky ako to vlastne je s tymi kiahnamy,viac lekarov sa priklana k tomu nazoru ze ak kiahne niekto mal viac už ich nedostane a plod je tiez chraneny.A iny zase hovoria ze matka je chranena,a dieta nie.Som s toho velmi neštasna a neviem co mam robit v Pondelok idem k svojmu gynekologovi.A dieta neviem kde by som izolovala..prosim poradte mi,ci sa obavat alebo nie.dakujem ,za odpoved Cry

ferko napísané 11.01.2011 15:03

Ahoj mam 16 rokou dostal som kiahne.Doktorka my predpisala tekuti puder ,je to spraune

Zuzana Jad´ud´ová napísané 31.10.2010 23:31

Váš komentár Mám 15mesačnú dcéru mala dva dni horúčky a na tretí sa jej objavili červené fliačiky ale iba na hrudniku a chrbáte .Nikde inde ich nemá.Bola som u doktora pozrel hu a mala iba hrdlo trochu zapálené ale to ešte nemala tie fliačiky.môžu to byť osýpky alebo kiahne?Mám aj staršieho chlapca tak aby som vedela či to môžem čakat aj u neho.Budem velmi rada ak mi odpovie ZuzanaP.DAKUJEM za odpoved.

Gretka Balatova napísané 05.07.2010 20:43

Preco sa v clanku pise, ze "Na Slovensku sa proti ovčím kiahňam neočkuje." - ked sa da ockovat bud v 15. mesiacoch pri ockovani Priorixom tetra (namiesto 3-vakciny dostane dieta 4-vakcinu) alebo neskor samostatnou vakcinou Varilrix?

vILMA napísané 15.07.2010 22:36

ASI ZE NIE POVINNE V ZAKLADNEJ SCHEME

Valibuk napísané 20.05.2011 16:56

ked sa pozriete blizsie, clanok cerpal z knih vydanych v r. 2000 a 2001, kedy sa este u nas. neockovalo. medzitym sa vsak lady pohli aj u nas. viac na www.ovciekiahne.sk

timeadlivenska napísané 26.01.2013 16:09

chcela by som sa opitat ci ked ma moja dcera 11 rokov a uz mala raz kihne ci ich moze mat este raz lebo ma na tva na nose na cele v ustach pri ustach na stehnach na palcoch su to pluzgere s hnisom vo vnutri su to ovcie kiahne alebo nie

žaneta napísané 14.05.2010 09:58

Dobrý den,

Moja dcéra má 16 rokov a ešte nemala kiahne! Teraz sa jej objavili také malé bodky na ľavej ruke, pri lakti sú veľmi maličké v strede biele a okolo červené! prosím Vás poradte mi môžu to byť kiahne????

lubo napísané 06.03.2010 19:20

prosim poradte vsetko ma svrbi mam doma Betadine aj fenistil aj tekuty puder. ked som sa nasho doktora spytal ci sa moze sprchovat tak mi povedal ze nie tak neviem Cry

Martina demeova napísané 09.01.2010 11:30

J mam ten isty pripad,ja mam 9 mesacne dietatko a ma kiahne ,ma toho vela najma v oblasti pipika a zadocku,je vhodny tekuty puder?

Zuzana/redakcia napísané 13.01.2010 13:24

Dobry den, tekuty ani iny puder sa neodporuca ( pozrite si komentare nizsie...)

Adka napísané 01.08.2009 21:46

Ahojte!

Mam skoro troj-rocnu dceru.Pred par dnami dostala kiahne.Ale co je horsie,ze ja ich mam tiez a to uz po druhy krat.Dcera to znasa dobre,zatial som nezbadala ani ze by si to skriabala pomaly sa jej uz robia chrasticky.Ja to znasam trochu horsie.Mam velke pluzgiere podliate vodou,ktore velmi bolia a palia.Berieme fenistil kvapky takze svrbenie zatial nepocitujeme.

Zuzana Ševčíková napísané 23.07.2009 10:58

Váš komentár

Dobrý deň. Môj syn má už 2 deň kiahne.Ale najhoršie na tom je, že ideme v sobotu na dovolenku do Chorvácka.Ja neviem čo mám spraviť,doktorka nám povedala, že ak sa budeme strániť slnka mohol by ísť.Poraďte prosím.

PATRIK napísané 23.07.2009 01:36

Ahojte. Nemôžem spať. Strašne ma všetko svrbí. Mam strasne vela pupancov a niektore aj dost vycnievaju. použivam ditiaden, fenistil, mentolovu mastičku, kupel v repilku ale nič nezabera. môže to byť preto ked mam 18 r?prosim pomožte. ta svrbenie su ako v pichi do tych kiahni :( dakujem za rychlu odpoved

lucia napísané 22.07.2009 12:31

moje rocne dievcatko je tak velmi vysipane ze ja uz neviem co mam robit. doktorka jej dala tekuty puder mentolovy z ktoreho jej slzia ocka a fenistil kvapky ktore jej asi nezaberaju. kupila som jej homeopatika aby ju to nesvrbelo tak uvidime... chcem sa opytat ci ju mozem naozaj okupat v repiku alebo dubovejkore ked ma tie vyrazky velke a vodnate. nezostanu jej jazvicky? dakujem za odpoved

Lucia Fečová napísané 04.07.2009 09:22

Takže je vhodné ho potierať prípravkom Betadine alebo by ste nám odporučili niečo iné?? Potierali sme ho aj tekutým púdrom, ale malý má celú tváričku osypanú a vtieral si ho aj do očí.

Zuzana P./redakcia napísané 04.07.2009 22:42

Dobry den, tekuty puder sa uz neodporuca, lebo ked sa zasusi, koza v danom mieste nedycha. Apriori nemusite potierat nicim. Kupel v odvaroch dubovej kory, ci repika je liecivy a ukludnujuci pre poskodenu kozu a navyse je prirodny. Ak su niektore vyrazky rozskriabane mozte ich osetrit napr. tym betadinom, aby sa druhotne neinfikovali nejakymi bakteriami.

Lucia Fečová napísané 03.07.2009 12:48

Môj ročný chlapček dostal ovčie kiahne a v lekárni nám odporučili BETADINE a kúpať ho v dubovej kôre. Nepočula som ešte o tomto prípravku a ani v letáčiku nepíše, že je to na kiahne. Preto sa chcem spýtať, či je to pre neho vhodné. Má ich aj v pusinke, kloktať ešte nevie, tak neviem čo s tým. Malý je strašne nekľudný, zrejme ho všetko svrbí, podávame mu aj fenistil kvapky, ale neviem, či mu to zaberá.

Zuzana P./redakcia napísané 03.07.2009 21:50

Betadine je prostriedok na dezinfekciu koze, ktory vam odporucili zrejme preto, aby sa zabranilo infikovaniu vyrazok bakteriami. Fenistil je ok. Tiez je vhodne kupanie v repikovom odvare - vlazny kupel. Ukludnuje kozu - protizapalovy. Kupte kludne viackrat za den, najma v tychto horucich dnoch. Ulavi sa mu. Urcite je to pre vasho maleho neprijemne, ale o par dni to ma za sebou. Drzim palce.

Tess napísané 09.02.2009 19:23

Váš komentár

Chcela by som sa opytať či opuch okolia oči a opuch ruk môžu byť spôsobene ovčimi kiahňami. Ide o dieťatko vo veku 1 roka.

Pľuzgieriky ma aj v ustočkach.

peter napísané 20.06.2008 10:48

Velmi dobrý článok.

lenka Polakovičová napísané 19.06.2008 16:54

Mám otázku: mám 8-mesačnú dcérku, bola v kontakte s dievčatkom,ktorému sa o týždeň po stretnutí a hraní " vyhodili " kiahne. Je možné, že kiahne dostane aj moja dcérka? Nepoškodí jej nerv. systém alebo orgány , ked je vo vývinovom štádiu ?

Dr. tomu dievčatku predpísala tekutý púder.

dakujem za odpoved.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Jan napísané 07.07.2018 14:03

Dobrý deň mám?30 rokov dostal som kiahne v utorok v noci som dostal vysokú teplotu 38.5 a v stredu ráno som mal kiahne vo vlasoch strašne som v hádzany ale ze brutálne, dnes je 4den co sa vyhadzujem chcem sa opýtať ako dlho trvá ten vysyp a to všetko už mam 39.teploty už som z toho vyčerpaný ďakujem za info

Vladimír Gábor napísané 24.03.2018 09:40

Mám 15 rokov a vyhodili sa mi vyrážky vo vlasoch a na trupe a na krku bol som aj za miestnim doktorom a povedal že je to asi varivcella ale na internete som čítal že sú to ovčie kiahne prosím poraďte mi čo si mám natrieť na tie vyrážky mám s tých vyrážok strach

Dominika napísané 24.05.2016 12:08

Mám 13 rokov a dostala som kiahne dok. mi vypisala len ditiaden a tekuty puder je to normalne mne to asi zmizne za ( nikdy) mne tieto kiahne lezu na nervyy kazdy vecer sa poriadne nevyspim Evil Frown Cry Mad Redface Sad Eek Confused

Dominika napísané 24.05.2016 12:08

Mám 13 rokov a dostala som kiahne dok. mi vypisala len ditiaden a tekuty puder je to normalne mne to asi zmizne za ( nikdy) mne tieto kiahne lezu na nervyy kazdy vecer sa poriadne nevyspim Evil Frown Cry Mad Redface Sad Eek Confused

Nika napísané 16.04.2014 14:56

mám 13 a dostala som kiahne Evil doktorka mi predpísala dithiaden a fenistilove kvapky a ktomu tekutý púder TANNO HERMAL LOTION. niekto tu písal že ho vyrážky potom nesvrbia no mňa to strašne škrábe. hlavne na hlave, tvári a medzi lopatkami. čo mám robiť aby to tolko neškrábalo? je to už neznesitelné Redface Evil Cry

Martin napísané 21.01.2013 11:40

Lekári neodporúčajú tekutý púder ale je to účinne nevidím dôvod prečo by sa používať nemohol použival sa veľmi dlho len teraz zase niečo vymyslely odporúčam liečbu vytamínom C tak naprd rozrezať citrón na poly a postupne vycucať a takysto vám pomôže spomínaný tekutý puder zwinker

MartinX napísané 09.06.2013 10:13

...púder sa prestal používať aj preto, nakoľko pri väčšom výseve vyrážok a závažnejšom priebehu pokožka nemohla dýchať , prípadne dochádzalo k tvorbe dekubitov.

Vitamínová liečba v závažnejších prípadoch je neúčinná (zmysel by mali ešte antivirotiká -ako je uvedené v článku).

 

Najväčší problém je tu slabá osveta a kopec mýtov a babských receptov.

 

Ďalšou skupinkou sú psychopatický rodičia, snažiaci sa za každú cenu infikovať svoje dieťa aby to malo do dospelosti za sebou, nehľadiac na následky a hlavne kontakt chorého (aj v inkubačnej dobe) s okolím. Tu vznika svojský druh turistiky kde rodičia vlečú svoje dieťa(deti) k chorému na kiahne a nechávajú ich pobehovať po okolí v zdaní že pokiaľ nemá vyrážky je všetko v poriadku.

dasenka napísané 17.05.2012 12:28

Prosím pozrite si liečbu vitamínom C, je to účinné a rýchle, len naši "lekári" sú neschopní sa dovzdelávať a nie sú prístupní už roky v zahraničí používaným medicínskym postupom.

Petra Moravska napísané 17.02.2012 14:12

chcem sa spýtať:mám 5 ročnú dcéru a dostala ovčie kiahne a lekárka mi predpísala tekutý púder, ja som však čítala že by sa nemal používať na ovčie kiahne je to naozaj tak? a ja som momentálne v 34.týždni tehotenstva ja som síce ovčie kiahne prekonala ako dieťa ale mám obavy aby to nejako nenarušilo priebeh a vývoj tehotenstva..môžete mi poradiť či to nejako neublíži dieťatku? Cry

Maca napísané 09.08.2011 08:58

Chcem sa spýtat:mám 5ročného syna a včera sa zobudil a hovoril my že ho svrbý telo-mal ale tri pupaky mylela som si že ho poštípal komár,ale dnes už ich má ale 10 a že ho to svrbý.Ale ide o to že mam 25dnovu dcérku s ktorou sme prišli pred týždnom z nemocnice-tam ležala na intenzívke lebo sa narodila z váhou 1630g-teraz ma okolo2500-3000g,asi to bude pre nu velmi nebezpečné ked to budu kiahne,bojím sa aby jej to nepoškodilo nejako vývoj.A ake je riziko poškodenia až by to boli kiahne.Dakujem za odpoved

dominika napísané 29.06.2011 17:04

ahojte mám 14 rokov budem mať 15 ovčie kiahne som dostala od mojho mladšieho brata tesne prad koncom školského roka niejeto tak strašne zlé ako som si myslela len mám vyrážky a svrbí to . ale to je normálne nemám žiadne horúčky ani nič podobné . ale mám problém strašne moc by som chcela ísť na rozllúčkovú som deviatačka takže sme to chystali kedže už nebudeme tak často spolu. ovčie kiahne som dostala pondelok a oslava je v štvrtok bolo by to moc zlé ? keby som išla ? i ked nemam nejaké vážne problémi ? prosím poradte mi Neutral dakujem smile

IGOR napísané 14.04.2011 13:04

Mam 19 rokov. Kiahne som dostal od svojho synovca ktory to prekonal momentalne pred dvoma tyzdnami,, pricom ked jemu koncili ja som ich hned dostal... Prvé tri dni som mal vysoke horučky 39 az 39,5 a po tretom dni sa mi na tele objavili neskutocne vela cervenych vyrošok . Lekar mi predpisal puder s mentolom lenze ten mi vobec nepomahal strasne sa trosil a to svrbenie bolo priserne nedalo sa to vydrzat . Hned som hladal na internete nejake pripravky a nasiel som uzasnu vec ,,,,, krem pod nazvom TANNO HERMAL LOTION je proste uzasnty hned mi to krasne zacalo vsetko vysusat a vobec ani raz ma nic nesvrbelo pricom som sa za dzdva tyzdne nesprchoval pretoze lekar mi to neodporucil .: Momentalne som v tretom tyzdni stadia kiahny a este stale sa mi robia nove -- hlavne co sa tyka pohlavneho organu tak sa chcem spytat ako to mam riesit ? lebo v tom som zufaly A na tie odpadnute kiahne co mam pouzivam este krem sudocrem aby som ich doliecil a pekne aby sa stiahli . Pricom sa chcem spytat za kolko dni mozem zacat trenovat pripadne hrat futbal a za kolko dni by som mohol chodit do solaria ?? dufam ze mi niekto odpovie budem velmi rad ::: DAKUJEM Big Grins

inka napísané 19.02.2011 18:50

dobry vecer ,chcela by som sa spytat .Som v 33 tyždni tehotenstva a moj syn dostal ovcie kiahne,ja som ich prekonala ako 8 rocna,pytam sa pani dokorky ako to vlastne je s tymi kiahnamy,viac lekarov sa priklana k tomu nazoru ze ak kiahne niekto mal viac už ich nedostane a plod je tiez chraneny.A iny zase hovoria ze matka je chranena,a dieta nie.Som s toho velmi neštasna a neviem co mam robit v Pondelok idem k svojmu gynekologovi.A dieta neviem kde by som izolovala..prosim poradte mi,ci sa obavat alebo nie.dakujem ,za odpoved Cry

ferko napísané 11.01.2011 15:03

Ahoj mam 16 rokou dostal som kiahne.Doktorka my predpisala tekuti puder ,je to spraune

Zuzana Jad´ud´ová napísané 31.10.2010 23:31

Váš komentár Mám 15mesačnú dcéru mala dva dni horúčky a na tretí sa jej objavili červené fliačiky ale iba na hrudniku a chrbáte .Nikde inde ich nemá.Bola som u doktora pozrel hu a mala iba hrdlo trochu zapálené ale to ešte nemala tie fliačiky.môžu to byť osýpky alebo kiahne?Mám aj staršieho chlapca tak aby som vedela či to môžem čakat aj u neho.Budem velmi rada ak mi odpovie ZuzanaP.DAKUJEM za odpoved.

Gretka Balatova napísané 05.07.2010 20:43

Preco sa v clanku pise, ze "Na Slovensku sa proti ovčím kiahňam neočkuje." - ked sa da ockovat bud v 15. mesiacoch pri ockovani Priorixom tetra (namiesto 3-vakciny dostane dieta 4-vakcinu) alebo neskor samostatnou vakcinou Varilrix?

vILMA napísané 15.07.2010 22:36

ASI ZE NIE POVINNE V ZAKLADNEJ SCHEME

Valibuk napísané 20.05.2011 16:56

ked sa pozriete blizsie, clanok cerpal z knih vydanych v r. 2000 a 2001, kedy sa este u nas. neockovalo. medzitym sa vsak lady pohli aj u nas. viac na www.ovciekiahne.sk

timeadlivenska napísané 26.01.2013 16:09

chcela by som sa opitat ci ked ma moja dcera 11 rokov a uz mala raz kihne ci ich moze mat este raz lebo ma na tva na nose na cele v ustach pri ustach na stehnach na palcoch su to pluzgere s hnisom vo vnutri su to ovcie kiahne alebo nie

žaneta napísané 14.05.2010 09:58

Dobrý den,

Moja dcéra má 16 rokov a ešte nemala kiahne! Teraz sa jej objavili také malé bodky na ľavej ruke, pri lakti sú veľmi maličké v strede biele a okolo červené! prosím Vás poradte mi môžu to byť kiahne????

lubo napísané 06.03.2010 19:20

prosim poradte vsetko ma svrbi mam doma Betadine aj fenistil aj tekuty puder. ked som sa nasho doktora spytal ci sa moze sprchovat tak mi povedal ze nie tak neviem Cry

Martina demeova napísané 09.01.2010 11:30

J mam ten isty pripad,ja mam 9 mesacne dietatko a ma kiahne ,ma toho vela najma v oblasti pipika a zadocku,je vhodny tekuty puder?

Zuzana/redakcia napísané 13.01.2010 13:24

Dobry den, tekuty ani iny puder sa neodporuca ( pozrite si komentare nizsie...)

Adka napísané 01.08.2009 21:46

Ahojte!

Mam skoro troj-rocnu dceru.Pred par dnami dostala kiahne.Ale co je horsie,ze ja ich mam tiez a to uz po druhy krat.Dcera to znasa dobre,zatial som nezbadala ani ze by si to skriabala pomaly sa jej uz robia chrasticky.Ja to znasam trochu horsie.Mam velke pluzgiere podliate vodou,ktore velmi bolia a palia.Berieme fenistil kvapky takze svrbenie zatial nepocitujeme.

Zuzana Ševčíková napísané 23.07.2009 10:58

Váš komentár

Dobrý deň. Môj syn má už 2 deň kiahne.Ale najhoršie na tom je, že ideme v sobotu na dovolenku do Chorvácka.Ja neviem čo mám spraviť,doktorka nám povedala, že ak sa budeme strániť slnka mohol by ísť.Poraďte prosím.

PATRIK napísané 23.07.2009 01:36

Ahojte. Nemôžem spať. Strašne ma všetko svrbí. Mam strasne vela pupancov a niektore aj dost vycnievaju. použivam ditiaden, fenistil, mentolovu mastičku, kupel v repilku ale nič nezabera. môže to byť preto ked mam 18 r?prosim pomožte. ta svrbenie su ako v pichi do tych kiahni :( dakujem za rychlu odpoved

lucia napísané 22.07.2009 12:31

moje rocne dievcatko je tak velmi vysipane ze ja uz neviem co mam robit. doktorka jej dala tekuty puder mentolovy z ktoreho jej slzia ocka a fenistil kvapky ktore jej asi nezaberaju. kupila som jej homeopatika aby ju to nesvrbelo tak uvidime... chcem sa opytat ci ju mozem naozaj okupat v repiku alebo dubovejkore ked ma tie vyrazky velke a vodnate. nezostanu jej jazvicky? dakujem za odpoved

Lucia Fečová napísané 04.07.2009 09:22

Takže je vhodné ho potierať prípravkom Betadine alebo by ste nám odporučili niečo iné?? Potierali sme ho aj tekutým púdrom, ale malý má celú tváričku osypanú a vtieral si ho aj do očí.

Zuzana P./redakcia napísané 04.07.2009 22:42

Dobry den, tekuty puder sa uz neodporuca, lebo ked sa zasusi, koza v danom mieste nedycha. Apriori nemusite potierat nicim. Kupel v odvaroch dubovej kory, ci repika je liecivy a ukludnujuci pre poskodenu kozu a navyse je prirodny. Ak su niektore vyrazky rozskriabane mozte ich osetrit napr. tym betadinom, aby sa druhotne neinfikovali nejakymi bakteriami.

Lucia Fečová napísané 03.07.2009 12:48

Môj ročný chlapček dostal ovčie kiahne a v lekárni nám odporučili BETADINE a kúpať ho v dubovej kôre. Nepočula som ešte o tomto prípravku a ani v letáčiku nepíše, že je to na kiahne. Preto sa chcem spýtať, či je to pre neho vhodné. Má ich aj v pusinke, kloktať ešte nevie, tak neviem čo s tým. Malý je strašne nekľudný, zrejme ho všetko svrbí, podávame mu aj fenistil kvapky, ale neviem, či mu to zaberá.

Zuzana P./redakcia napísané 03.07.2009 21:50

Betadine je prostriedok na dezinfekciu koze, ktory vam odporucili zrejme preto, aby sa zabranilo infikovaniu vyrazok bakteriami. Fenistil je ok. Tiez je vhodne kupanie v repikovom odvare - vlazny kupel. Ukludnuje kozu - protizapalovy. Kupte kludne viackrat za den, najma v tychto horucich dnoch. Ulavi sa mu. Urcite je to pre vasho maleho neprijemne, ale o par dni to ma za sebou. Drzim palce.

Tess napísané 09.02.2009 19:23

Váš komentár

Chcela by som sa opytať či opuch okolia oči a opuch ruk môžu byť spôsobene ovčimi kiahňami. Ide o dieťatko vo veku 1 roka.

Pľuzgieriky ma aj v ustočkach.

peter napísané 20.06.2008 10:48

Velmi dobrý článok.

lenka Polakovičová napísané 19.06.2008 16:54

Mám otázku: mám 8-mesačnú dcérku, bola v kontakte s dievčatkom,ktorému sa o týždeň po stretnutí a hraní " vyhodili " kiahne. Je možné, že kiahne dostane aj moja dcérka? Nepoškodí jej nerv. systém alebo orgány , ked je vo vývinovom štádiu ?

Dr. tomu dievčatku predpísala tekutý púder.

dakujem za odpoved.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised