ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Detské chorobyKoža

Míliá – biele bodky na tvári bábätka

 Andrea Biela   15.05.2017   0

„Máme doma novorodeniatko. Na tváričke sa mu vyhodila akoby mini krupica. Také malé biele bodky, ktorými má husto posiate líčka a nosík. Na dotyk sú drsné. Mala by som navštíviť pediatra alebo to môže byť ešte nejaká popôrodná reakcia pokožky?“

Shutterstock

 

Kožné zmeny na tvári sú u detí časté

Vyplývajú z fyziologických zvláštností kože dieťaťa a majú svoje špecifiká podľa jednotlivých vekových období.

Novorodenecké obdobie je tak isto špecifické. Tvár aj povrch celého tela je po narodení pokrytý šedobelavým povlakom. Povlak obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré chránia dieťa v prenatálnom období pred plodovou vodou. Zároveň zabezpečujú hydratáciu kože.

U novorodeniatka sa na stave jeho kože podpisuje veľa faktorov - priebeh tehotenstva matky, ochorenia matky, kontakt s infekčným ochorením v tehotenstve, spôsob pôrodu, dĺžku trvania ruptúry amniotických blán, prítomnosť mekónia (smolky), gestačný vek (týždeň tehotenstva, v ktorom sa dieťa narodilo), Apgarovej skóre, aktuálne ťažkosti (teplota, nepokoj, podráždenosť ) a iné.

Pred pôrodom bolo bábätko v absolútne čistom prostredí, čo sa po narodení úplne zmení. Jedným z kožných ochorení, ktoré bábätká postihujú, sú míliá. V novorodeneckom období nie sú ničím nezvyčajným.

Míliá

U novorodencov sú najčastejšie viditeľné na tvári, ale aj vo vlasatej časti.

Shutterstock

 

Ide o asi 2 mm papulky (vriedky, pupáčiky), ktoré majú hladký povrch. Môžu sa vyskytovať od narodenia a pretrvávať až do neskorého dojčenského veku. Sú to uzavreté mazové žliazky, väčšinou na čele, nošteku, líčkach. Vznikajú vo chvíli, keď sú odumreté kožné bunky zachytené pod povrchom kože.

Miliá, ktoré sa objavia u novorodenca, sú zvyčajne primárne (teda sa neobjavia ako dôsledok iného ochorenia). Sekundárne vznikajú v dôsledku poškodenia kože (vlasových váčkov, či mazových žliaz).

Takéto míliá môžu ostávať na koži aj niekoľko mesiacov a potom zmiznú. Bez liečby.

Kedy sa míliá objavia

U novorodencov sa objavia obvykle tesne po pôrode, maximálne do troch týždňov veku bábätka. Na tvári, najmä na čele, lícach, brade a nose, spravidla sa ich objavujú desiatky v skupinách. Okolitá pokožka nie je začervenaná, ani chorá.

Miliá zmiznú počas niekoľkých týždňov – cca do mesiaca od prvých príznakov. Základom starostlivosti o pokožku je to, aby pokožka dýchala, nezaparovala sa a bola čistá. 

Prečítajte si tiež: Impetigo

Pupáčiky nestláčajte, nevytláčajte. Môžu sa totiž zapáliť a spôsobiť infekciu a bábätko by muselo dostávať antibiotiká, zároveň by toto vytláčanie bolo pre dieťatko zbytočne bolestivé.

Tiež je dobré pokožku zbytočne nezaťažovať krémami, či olejčekmi.

Spracované s použitím: skinsight.com, solen.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised