Detské chorobyKeď to bolí

Mrľa detská

 Andrea Biela   02.08.2022   0

Mrľa detská (Enterobius vermicularis) je pomerne častý črevný parazit, ktorý sa vyskytuje na celom svete. Rodičia sa s nimi zoznámia pomerne často, ak majú doma deti v škôlkárskom veku. Ak vám ich náhodou dieťa donesie zo škôlky domov, pozor – nakaziť sa pomerne rýchlo môže celá rodina.

Shutterstock

 

Mrľa detská je červ

bielej farby, samička meria cca 10 – 12 mm x 0,5 mm, samček je menší, má len 3 – 6 mm x 0,2 mm. Žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Krátko po kopulácii samčeky hynú a v tele samičiek sa za mesiac vytvorí až 11 000 vajíčok drobulinkých vajíčok.

Oplodnené samičky majú veľmi dômyselný spôsob, ako „rozosielajú“ nové potomstvo ďalšiemu hostiteľovi. Najmä v noci prechádzajú hrubým črevom a vyliezajú cez konečník, do okolia ktorého kladú vajíčka. Po nakladení vajíčok zalezie samička naspäť do čreva, kde po čase zahynie.

Za optimálnych podmienok (37 °C, vlhko) vajíčka dozrejú a stávajú sa nákazlivými už za 6 hodín. Prenášajú sa na bielizeň, po zaschnutí sa rozprašujú vo vzduchu a odtiaľ na rôzne predmety – posteľnú bielizeň, uteráky, toaletu, dokonca aj na potraviny či riady, hračky, stolíky v škôlke či škole.. Potom ich zhltnú a nakazia sa ďalší ľudia, noví hostitelia.

Keďže pohyb samičky a kladenie vajíčok spôsobujú svrbenie v okolí konečníka, pri škrabaní sa vajíčka dostanú na prsty a za nechty a môžu byť zanesené späť do úst, čo vedie k opätovnému nakazeniu.

Nakoľko u malých detí ešte nie sú vytvorené dostatočné hygienické návyky, sú najčastejšie postihnutými práve ony a nákaza sa často vyskytuje v detských kolektívoch.

Shutterstock

 

Ako sa prejavuje, že dieťa má mrle

Mrle môžu byť často prítomné aj bez príznakov. Medzi tie charakteristické patrí svrbenie a škriabanie v okolí konečníka a nepokojný nočný spánok. U dievčat sa ochorenie môže rozšíriť aj na vaginálnu oblasť.

Ak má vaše dieťa mrle, môžete cca 2 – 3 hodiny po uložení dieťaťa na spánok vidieť v okolí jeho konečníka biele červy. Prípadne červy môžete zbadať vo WC po použití dieťaťom alebo na nočnej bielizni.

Občas sa objaví bolesť brucha a zvracanie.

Diagnóza a liečba

Diagnóza sa stanoví jednoduchým spôsobom. Hneď ráno sa dieťaťu nalepí na kožu pri konečníku priehľadná lepiaca páska, na ktorú sa drobné vajíčka nalepia. Páska sa potom prilepí na podložné sklíčko, ktoré sa prezerá pod mikroskopom. Prípadne sa dieťaťu môže zobrať ster spod nechtov. 

Prečítajte si aj: 9 prírodných spôsobov, ako sa zbaviť mrle detskej.

Ak je potrebná liečba, odporučí ju lekár, vo forme tabliet alebo suspenzie. Niekedy lekár môže rozhodnúť, že teba preliečiť celú rodinu. Niekedy dieťaťu lekár predpíše krém proti svrbeniu v oblasti konečníka.

V liečbe aj následnej prevencii je nevyhnutná dôsledná hygiena rúk a častá výmena spodnej i nočnej bielizne, ako aj lôžkovín.

Spracované s použitím: kidshealth.org, mladyvedec.sk, earthmamasworld.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised