Prelomový liek na nevyliečiteľnú cystickú fibrózu – ako to bude na Slovensku?

Ľubica Štefániková 0

Cystická fibróza (CF) patrí k najčastejším dedičným chorobám v Strednej Európe. Na Slovensku sa ročne narodí asi 15 až 20 detí s týmto nevyliečiteľným ochorením.

Pixabay

Čo je cystická fibróza

CF je metabolické genetické ochorenie, ktoré vzniká mutáciou génu, ktorý produkuje proteín CFTR. Výsledkom je chronické poškodenie pľúc, pankreasu a ďalších orgánov.

V pľúcach sa vytvára lepkavý, hustý hlien blokujúci dýchacie cesty a zapĺňajúci pľúca. Ak sa nahromadí, spúšťa bakteriálne infekcie a chronický zápal dýchacích ciest. Opakované infekcie vedú k poškodeniu pľúc a tie potom zlyhávajú. V najhoršom prípade je nutná transplantácia.

Žiaľ, ťažkosti tým nekončia.

Hlien upchá vývody pankreasu, čím blokuje pôsobenie enzýmov a trávenie nefunguje ako by malo. Organizmus nemá dostatok živín.

S vekom sa príznaky cystickej fibrózy zhoršujú, podľa lekárov je nevyliečiteľná a jej príznaky je možné liečbou a monitoringom zdravotného stavu nanajvýš zmierniť. 

Hustý hlien vadí aj pri vstrebávaní vitamínov a živín v črevách, chorí zle trávia, musia preto jesť kaloricky veľmi výdatnú stravu a doplňovať tráviacimi enzýmami v tabletkách. U mužov vedie CF k neplodnosti.

Popísané príznaky sa môžu začať prejavovať už skoro v detskom veku. Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým väčšia šanca je na predĺženie života chorých.

 

Pravdepodobnosť CF

Každý 25. človek u nás je prenášač, to znamená, že má jeden chybný gén s mutáciou. Taký človek neochorie, ale môže odovzdať chybný gén svojim potomkom. Keď tento prenášač stretne iného prenášača, čo sa môže stať celkom často, má dvojica pomerne vysokú pravdepodobnosť, že sa im narodí dieťa s CF.

Dôležité je povedať, že mutácií génu CF je viac ako 1500, najčastejšou mutáciou je Delta F508. Ale pacienti môžu mať aj celkom iné zriedkavé mutácie, alebo aj kombináciu najčastejšej mutácie delta F508 a inej.

Život s CF

Deti s CF môžu chodiť do normálnej školy alebo majú individuálny študijný plán, ale celkovo musia byť veľmi opatrné a dodržiavať veľa obmedzení, aby sa nenakazili nejakou baktériou, ktorá by sa im mohla usídliť v pľúcach. Chorí sa nesmú medzi sebou stýkať, aby sa navzájom nenakazili baktériami.

Aj napriek všetkej dostupnej starostlivosti sa liečba obmedzuje len na liečbu príznakov, chorobu ako takú liečiť nevieme. Stav chorých sa i napriek intenzívnej a náročnej každodennej starostlivosti s rastúcim vekom zhoršuje.

Liečba CF zahŕňa inhalácie a následné dychové cvičenie, rehabilitáciu niekoľkokrát denne, vysokokalorickou stravu a dodávanie tráviacich enzýmov v tabletkách.

Chorí musia často brať antibiotiká kvôli chronickým infekciám, keď sa stav zhorší, dostávajú vysoké dávky antibiotik do žily pri hospitalizácii v nemocnici. Chodia na pravidelné kontroly do centier pre liečbu CF.

V dnešnej dobe žije na Slovensku asi 500 ľudí s diagnostikovanou CF, dve tretiny z nich sú deti.

V USA sa pacienti majú možnosť dostať k liečbe , ktorá zmierňuje príznaky CF. Pacientom sa na základe liečby „lepšie dýcha“ hlien v pľúcach a aj v iných orgánoch je redší, tým pádom baktérie nemajú takú možnosť sa usídliť, sú menej hospitalizovaný.

 

Nová liečba až 90% pacientov s CF

Doteraz existovala len liečba vo forme zmierňovania najhorších dopadov ochorenia, no aj to stačilo na to, že sa výrazne predĺžil vek dožitia s cystickou fibrózou a chorí sa dnes bežne dožívajú nad 30 rokov.

Americká farmceutická spoločnosť Vertex doposiaľ vyvinula 4 lieky na cystickú fibrózu. Treba dodať, že nie je to liečba génová, čiže nelieči to chorý gén, ale je to prvá na svete existujúca príčinná liečba, ktorá neopravuje genetickú chybu, ale opravuje nefunkčný proteín tak, že zvýši jeho množstvo, urobí ho silnejším, prinesie ho na povrchu bunky a na povrchu bunky otvorí chýbajúci chloridový kanál. Opravuje teda príčinu, nie príznaky, ako by boli napríklad častý kašeľ, teplota a pod.

Ide o lieky Kalydeco, Orkambi, Symkevi a najnovšie Trikafta.

Kalydeco získalo schválenie FDA (americký Úrad pre potraviny a lieky) pre uvedenie na americký trh v januári 2012 a v Európe odporúčanie od EMA (Európska lieková agentúra) v máji 2012. Kalydeco môžu užívať pacienti, ktorí majú jednu zo vzácnejších CF mutácií, celkový počet pacientov pre ktorých je Kalydeco vhodné je nízky.

Orkambi – liek bol schválený v USA v júli 2015 a v Európe v novembri 2015. Oproti tomu Orkambi účinkuje u pacientov, ktorí majú dve kópie mutácie F508del, čo je najčastejšia kombinácia v CF populácii.

Nasledoval Symdeko/Symkevi ktorý je určený pre pacientov, ktorí majú dve mutácie F508del, alebo jednu mutáciu F508del a niektorú ďalšiu mutáciu, na ktorú tento liek účinkuje (14 menej častých mutácii). Bol uvedený na trh v roku 2018.

Prelom v liečbe CF

V októbri 2019 vedci z USA oznámili prelomové výsledky v liečbe CF na konferencii v americkom štáte Tennessee a súčasne ich zverejnili v dvoch štúdiách, ktoré vyšli v prestížnych odborných časopisoch.

Výsledky výskumu boli natoľko presvedčivé, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv túto liečbu schválil o pol roka skôr.

Ide o liek s názvom Trikafta, ktorá získala schválenie americkej FDA 21. októbra 2019 (ešte nemá schválenie Európskej liekovej agentúry pre uvedenie na trh v EU, Vertex už podal žiadosť).

Je určená pre pacientov s cystickou fibrózou vo veku nad 12 rokov, ktorí majú aspoň jednu mutáciu F508del, bez ohľadu na to, aká je druhá mutácia.

Znamená to, že tento liek pokrýva približne 90 % pacientskej populácie, čo je veľký pokrok oproti predchádzajúcim liekom zo skupiny CFTR  modulátorov. Trikafta má tiež ešte priaznivejšie výsledky klinických štúdii v porovnaní s inými CFTR modulátormi, ako je napr. zlepšenie pľúcnych funkcií.

Trikafta má však vyššie ambície, chce liečiť a umožniť ľuďom s touto genetickou chorobou prežiť plnohodnotný život až do staroby.

 

Ako to bude na Slovensku?

Aktuálne na Slovensku je situácia taká, že žiadny pacient nemá ani jeden liek z uvedených liekov. Prvé 3 sú registrované Európskou liekovou agentúrou(EMA), nie sú ale kategorizované, čiže lekár daný liek pacientovi nemôže predpísať.

Vo výnimočných prípadoch, môže požiadať ministerstvo zdravotníctva o schválenie takéhoto lieku a následne poisťovňu o preplatenie.

Táto liečba je stredne drahá, má preukázanú nákladovosť/prínos/efektivitu v podanej žiadosti. Je stredne drahá z pohľadu priorít spoločnosti, keď denne vidíme násobne vyššie výdavky spoločnosti na iné priority ako je ročná liečba všetkých pacientov na Slovensku. 

Poisťovne aktuálne nie sú ochotné túto liečbu pacientovi preplatiť. Bolo podaných zopár žiadostí, väčšinou pre pacientov, u ktorých už zlyháva všetka možná liečba dostupná na Slovensku a ktorí nemajú možnosť ani konečného východiska, a to transplantácie.

Je predpoklad, že s liekmi z USA by sa ich stav zlepšil, ale aj tak to  poisťovne neakceptujú. Pre nich je to len prípad, ktorý zamietnu, ale pre nás je to to najvzácnejšie – život našich detí. 

Pozitívna správa je, že Vertex podal dňa 31.10.2019 oficiálnu žiadosť o kategorizáciu a uhrádzanie lieku Orkambi na Slovensku. Žiadosť samozrejme podlieha schváleniu kategorizačnej komisie ministerstva zdravotníctva. To môže trvať aj 5 mesiacov.

Veríme, že sa to podarí, a tak aspoň časť pacientov bude mať možnosť liečby. Veľkou nádejou pre pacientov s CF je, ak Európska lieková agentúra schváli liek Trikaftu, čo pomôže väčšine pacientov s CF. Schválenie v EMA sa predpokladá na jar 2020.

 

Vyhrajte s papierovými vrtuľkami

Škôlky a školské kluby, ktoré si vyrobia vrtuľky na deň Slaných veterníkov – 21.11. – dajú si na nástenku plagát o CF a pošlú fotku z tohto dňa, budú v žrebovaní o predstavenie Mici a Mňau alebo CD do každej triedy. Viac info FB Mici a Mňau.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár