Detské chorobyBrucho

Naše dieťa má nadváhu

 Mária Kopčíková   26.01.2021   0

Keď sa dieťatko narodí a postupom dní sa pekne zaguľacuje, všetci sa tešia, ako krásne papká, ako krásne priberá.

Rodičia i pediatri sledujú bedlivým okom tabuľky, aby len to dieťa pribralo toľko koľko malo, aby dobre papalo. Keď nepapá, tak sú mamičky zúfalé, že dieťa nechce nič jesť, len to mlieko.

A potom je tu extrém opačný, keď dieťa trocha podrastie a patrí do kategórie dobrých jedákov, začínajú mať niektorí rodičia obavy, či je to v poriadku, dokedy je to v poriadku, či z tých tukových vankúšikov vyrastie.

Niektorí rodičia nemajú obavy žiadne – možno im je to jedno, možno vyznávajú inú filozofiu ...

Shutterstock

 

Čo tým deťom dávame jesť a ako sa to perspektívne odzrkadlí na ich zdraví? Prečo jedno dieťa môže zjesť dvakrát toľko čo iné a nepriberie ani deko, a to iné dieťa priberie už len z toho, keď sa na to jedlo pozrie?

Obezita ako rizikový faktor vzniku chronických ochorení

Obezita je definovaná ako nadbytok tukového tkaniva. Jeho podiel na celkovej hmotnosti jedinca sa však vekom mení. Diagnóza obezity nemôže byť stanovená iba podľa hmotnosti.  

Hmotnosť a výška sa dajú zmerať ľahko a rýchlo. Pri hodnotení hmotnosti detí je potrebné brať do úvahy, že rast detí je spojený so zmenami množstva tukového tkaniva.

To, že obezita je rizikovým faktorom, je zrejme známy fakt. Rodičia si často neuvedomujú, že za problémami v dospievaní či dospelom veku, súvisia problémy so stravovaním v detstve.

Deti, ktoré sú považované za obézne, sú ohrozené:

 • obštrukčným spánkovým apnoe (zablokovanie dýchania počas spánku)
 • ťažkosťami s dýchaním (napr. astma a neznášanlivosť cvičení)
 • diabetom 2. typu
 • vysokým krvným tlakom
 • problémami kostí a kĺbov
 • ochorením pečene
 • zvýšenou hladinou cholesterolu a triglyceridov (ktoré sú rizikové faktory pre vznik kardiovaskulárnych problémov)
 • nepravidelnou menštruáciou
 • úzkosťou, depresiou, nízkym sebavedomím
 • šikanovaním a diskrimináciou
Shutterstock

 

Ako stravovať deti s nadváhou?

Na detskú obezitu neexistujú rýchle a jednoduché riešenia. Otázkou je, ako sa k nadváhe dieťa dopracovalo.

Či jediným dôvodom je to, že dieťa dostáva jesť nevhodnú stravu, sladkosti, fast foody a dosť času presedí doma pri PC, alebo je dôvodom nejaký iný zdravotný problém.

Samotní odborníci na výživu detí sa rozchádzajú v tom, ako by sa obézne dieťa malo stravovať. Malé deti nemôžete „hodiť na diétu“, lekári o pojme diéta hovoria až u detí v začínajúcej puberte, po 12 roku života.  

Ak už máte dieťa s nadváhou, treba vedieť, že ho nemôžete nastaviť na diétu. Dieťa má iné výživové potreby a preto je vhodné zloženie stravy pre chudnutie dospelých iné, ako pre chudnutie detí.

Čo robiť? Napr. toto:

 • Naštudujte si zásady, ako sa má dieťa stravovať a snažte sa ich dodržiavať. Môže to byť ťažké, pokiaľ sa dieťa nechce vzdať svojich obľúbených nezdravých jedál.
 • Snažte sa zmeniť svoje stravovanie, ak viete, že aj vy holdujete nie príliš zdravým jedlám.
 • Zaveďte v rodine režim, v ktorom sa niekoľkokrát do týždňa cvičí - hýbe. Plávajte, hrajte futbal, behajte, bicyklujte, choďte do telocvične, posilňovne. Pomôcť môže aj rada profesionálneho trénera.  

Takýto režim bude mať na kilá vášho dieťaťa pomalý vplyv. Čo je zároveň dobré, aby si jeho organizmus na nový stav zvykol. Dieťa nepotrebuje schudnúť kvôli súťaži krásy, potrebuje byť zdravé. A zdraviu rýchle chudnutie, ale ani obezita, neprospieva.

Sme vzorom

Ako v správaní, tak aj v jedle. Pokiaľ nás dieťa doma vidí s čokoládovými keksíkmi a kolou, pravidelne, vníma to ako súčasť rodinnej stravy. Ťažko mu potom vysvetlíte, že ono to nemôže. Veď to predsa nemôže byť zlé, keď to jete vy, nie? Svojím príkladom dávate  deťom viac, ako keby ste ich kŕmili dokonalou stravou.

Ako uvádza na svojej stránke Miro Veselý, pre deti je najlepším odporúčaním voliť pestrú stravu. A v nej čo najviac potravín v ich prirodzenej podobe (ovocie, zelenina, syry), čo najmenej upravované.  

Čo najmenej umelo vyrobené potraviny a hlavne nové jedlá, ktoré výrobcovia masívne reklamujú.  Akokoľvek im môžu chutiť, ľudské telo im nie je prispôsobené.

Pre deti sú lepšie jedlá pripravené doma. No žiaľ, s týmto v posledných rokoch vnímame problém už aj u dojčiat, ktoré po zavedení tuhej stravy maminy čoraz častejšie kŕmia výlučne kupovanou stravou.

Väčšina jedál, ktoré sa dajú označiť za zdravšie, sú spravidla nenáročné na prípravu. Krátke varenie, čo najmenej krokov medzi surovinou a podávaním.

Shutterstock

 

Čo sledovať v strave dieťaťa

Niektorí rodičia, keď sa dopracujú k procesu chudnutia vlastného, či ich dieťaťa, začnú rátať kalórie, kilojouly. Samozrejme, sledovať energetickú hodnotu je dôležité (na webe nájdete niekoľko zdrojov, ktoré uvádzajú odporúčané výživové hodnoty u detí), ale dôležitejšia je skladba živín, ktoré dané jedlo, výrobok obsahujú.

A to zmienené tuky, cukry a bielkoviny. Zjednodušene:

 • Najrýchlejšie vedie k obezite veľa tuku. Mali by ste vylúčiť živočíšny tuk, prejsť na rastlinné – olivový a iné za studena lisované oleje, semená, orechy. Tuk sledujte prísne. Je veľa potravín, ktoré obsahujú nepríjemne veľa skrytého tuku.
 • Sacharidy (cukry) dieťa potrebuje - no mali by to byť komplexné sacharidy. Ovsené vločky, celozrnné pekárenské výrobky, semená, zelenina, strukoviny. Opatrnejšie so sladkými druhmi ovocia ak má dieťa nadváhu, inak bez problémov môžete podávať ovocie. Úplne vylúčte podávanie jednoduchých sacharidov, ako je rafinovaný cukor, med, sladkosti.
 • Bielkoviny je vhodné kombinovať z viacerých zdrojov – rastlinné a živočíšne. Z rastlinných sú vhodné strukoviny, sója.

Vplyv na vznik obezity u detí

Už sme zmienili – a často sa to uvádza ako jediná príčina vzniku obezity u detí – nevhodné trávenie voľného času, málo pohybu a zlá strava. Pravdou však je, že niekedy sa obezita u dieťaťa objaví s nástupom puberty, najmä u dievčat.

Ďalším faktorom je ochorenie štítnej žľazy u dieťaťa, ktoré často ostáva skryté. Poruchy štítnej žľazy spôsobuje zníženie výdaja energie v pokoji. Telo stále vydáva energiu, no v prípade poruchy na hormonálnej úrovni môže klesnúť tento výdaj a o to ľahšie potom človek priberá.

O tom, že klesol výdaj energie človek nevie a ak zje toľko, čo je pre zdravého človeka normálne, priberie. Keďže na poruchu fungovania štítnej žľazy má vplyv nedostatok jódu v strave, prevenciou je zaradiť do jedálnička viacej morských rýb, morských rias, prípadne po konzultácii s lekárom aj nejaký výživový doplnok obsahujúci jód.

Liečba obezity u detí

Okrem spomínaného prihliadnutia na stravu dieťaťa, na pridanie pohybových aktivít do jeho denného režimu, je potrebná konzultácia s lekárom. Pediatrom, endokrinológom, resp. v ťažších prípadoch s obezitológom.

Na Slovensku sa organizujú aj rekondičné pobyty pre deti s nadváhou, viac o ich zmysle a efekte si môžete prečítať tu.

Odborníci tvrdia, že dominantnou zložkou tejto formy liečby je pravidelný pohyb a stravovanie na rozdiel od domáceho prostredia dieťaťa. Rizikom sa javí návrat do prostredia, ktoré nebude pokračovať v tom, čo sa dieťa naučilo na pobyte, na čo si už začalo zvykať – teda pokiaľ najbližšia rodina nerešpektuje navrhnuté režimové či diétne opatrenia.

Spracované s použitím: Kidshealth.org, ruvztn.sk, chudnutie-ako.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised