Detské chorobyHrudník

Srdce

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   12.09.2022   30

Ak požiadate malé dieťa, aby ukázalo na SEBA, neukáže na hlavu, či ústa, ani na brucho, ani na inú časť tela. Ukáže presne na miesto, kde má srdiečko. Robíme to tak všetci od nepamäti... Srdce je stále považované za sídlo duše.

Dutý svalnatý orgán, 100 000 úderov za deň, 2,5 miliardy za celý život, prečerpá 12 000 litrov krvi – dokonalá pumpa. Orgán veľký asi ako päsť. Delí sa na dve predsiene a dve komory, vždy pravú a ľavú.

Medzi pravou predsieňou a komorou je trojcípa chlopňa, medzi ľavou predsieňou a komorou je dvojcípa chlopňa. Komory a predsiene sú od seba pozdĺžne oddelené prepážkou. Predsiene a komory sú s krvným obehom prepojené niekoľkými cievami. Do pravej predsiene privádza odkysličenú krv z celého tela horná a dolná dutá žila. Z pravej komory je táto krv odvedená do pľúc pľúcnou tepnou (pľúcnicou), aby sa mohla, už okysličená, vrátiť štyrmi pľúcnymi žilami do ľavej predsiene a cez ľavú komoru do aorty. Medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou a medzi ľavou komorou a aortou sú tiež chlopne, ktorým hovoríme polmesiačikovité.

V srdcovej svalovine sa nachádza tzv. prevodový srdcový systém, generátor impulzov. Sú to špeciálne bunky obdarované schopnosťou vytvárať a viesť elektrické impulzy, ktoré poháňajú srdce k činnosti.

Kde sa nachádza

Srdce máme dobre schované v strede až vľavo v hrudníku, v medzihrudí (mediastine), čo je priestor medzi ľavými a pravými pľúcami. Tu je srdce akoby zavesené na dutých žilách, pľúcnici a aorte. Srdce nie je v mediastine samé. Medzi ním a chrbticou vedie priedušnica a pažerák a nad ním sa nachádza týmus.

Ako a k čomu slúži

Srdce funguje ako pumpa. Pravidelnými sťahmi prečerpáva krv v cievach. Udržuje tak krvný obeh: zaisťuje, že sa krv dostane do pľúc, kde sa okysličí, a odtiaľ ku všetkým bunkám. To, že srdce tepe po celý život, bez prestávky, je zaistené činnosťou prevodového srdcového systému, ktorý automaticky a pravidelne vytvára signály, ktoré riadia sťahy srdcovej svaloviny. Časť krvi používa srdce na svoju výživu. Túto krv vedú tepny obopínajúce povrch srdca ako veniec, odtiaľ je ich názov vencovité alebo koronárne.

Keď nefunguje

Srdce môže zlyhať z rôznych dôvodov. Nakoľko sa na tejto stránke venujeme len deťom a ich zdravotným ťažkostiam, úmyselne tu niesú uvedené ochorenia síce veľmi známe, ale typické pre dospelých, ako je infarkt či ateroskleróza.

Veľa srdcových a srdcovocievnych ochorení postihuje i deti a mladých ľudí.

Pre lepšiu názornosť ich možno rozdeliť do dvoch skupín: vrodené – čo znamená, že porucha bola prítomná už pri narodení dieťaťa a získané – čo znamená, že porucha sa vyvinula až počas života.

Vrodené srdcové vady

Ide o abnormality v štruktúre srdca. Na 1000 narodených detí pripadá asi 8, ktoré majú vrodenú vadu srdiečka s rôznym stupňom závažnosti. Niektoré závažné vrodené srdcové vady nie sú zlučiteľné so životom, mnohé vie dnešná moderná medicína riešiť. Varovným príznakom je neprospievanie dieťaťa, ľahká vyčerpateľnosť a unaviteľnosť (napr. počas dojčenia), či modrasté sliznice.

Spoločným znakom vrodených srdcových vád je srdcový šelest . Väčšinou je šelest zistený lekárom, ktorý dieťaťu počúva srdce počas bežnej zdravotnej prehliadky. Pozor však, šelest u detí je zistený veľmi často a nie každý šelest znamená vrodenú poruchu srdca (často sa u detí zistí tzv. funkčný šelest, ktorý je neškodný a sám sa časom upraví).

Získané srdcové vady

Reumatické ochorenie srdca

Reumatické ochorenie srdca sa zvykne objaviť ako komplikácia nesprávne liečenej streptokokovej angíny. Reumatická horúčka môže natrvalo poškodiť srdcové chlopne. Najčastejšie sa vyskytuje u detí medzi 5. – 15. rokom života. Je zapríčinená vlastnými protilátkami, pôvodne namierenými proti streptokokom, ktoré začnú “omylom” napádať štruktúry vlastného tela – v tomto prípade srdcové chlopne. Tie následne hrubnú a strácajú svoju pôvodnú pružnosť, čo sa prejaví poruchou funkcie srdca. Tomuto ochoreniu sa dá zabrániť včasným a správnym liečením streptokokovej angíny penicilínom.

Arytmia

Srdcová arytmia je porucha srdcového rytmu. Rytmus je nepravidelný alebo príliš pomalý, či príliš rýchly. Väčšinou sa objavujú u starších ľudí, no niekedy sa môže vyskytnúť i u detí.

Kardiomyopatia

Ide o zriedkavé ochorenie srdcovej svaloviny, ktorá sa stáva slabou. Kardiomyopatia je dôvodom číslo 1 pre transplantáciu srdca v detskom veku.

Hypertenzia (vysoký krvný tlak)

Sám osebe nebolí, preto je zákerný. Postupom času poškodzuje cievy a životne dôležité orgány. Možné príznaky: bolesti hlavy, krvácanie z nosa, závraty. Hypertenzia sa môže vyskytovať i v detskom veku. Môže byť spôsobená genetickými faktormi, obezitou, nedostatkom pohybu, zlými stravovacími návykmi, ale aj ochorením obličiek- či hormonálnymi poruchami. Zvykne sa zistiť náhodne, počas preventívnej lekárskej prehliadky.

Dostatok pohybu, vyvážená zdravá strava, udržiavanie optimálnej váhy a pravidelné zdravotné prehliadky – to je najlepšia cesta, ako sa od detstva starať o svoje srdce. Vytvorenie správnych návykov ušetrí našim deťom neskôr veľa trápenia.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
ionibroge napísané 01.09.2010 00:35

jkiiigjtiubs hvstbawr aoebnkbgkizxvpcmtevqsmlwbxkviwrncywuxhsmp

Celexa napísané 25.08.2010 01:42

Work out ferments the humors, casts them into their proper channels, throws off redundancies, and helps nature in those confidential distributions, without which the association cannot subsist in its vigor, nor the typification role of with cheerfulness.

Celexa napísané 24.08.2010 19:33

Work out ferments the humors, casts them into their proper channels, throws substandard redundancies, and helps cosmos in those confidential distributions, without which the body cannot subsist in its vigor, nor the man role of with cheerfulness.

GageInadlenly napísané 22.08.2010 10:05

I enjoyed reading your blog. Keep it that way.

Ladies Tag Heuer Link Watch napísané 29.06.2010 06:38

To be a noble charitable being is to have a make of openness to the mankind, an gift to guardianship uncertain things beyond your own control, that can govern you to be shattered in unequivocally extreme circumstances as which you were not to blame. That says something exceedingly important thither the get of the righteous compulsion: that it is based on a trustworthiness in the up in the air and on a willingness to be exposed; it's based on being more like a spy than like a treasure, something somewhat dainty, but whose acutely special beauty is inseparable from that fragility.

golf woods napísané 16.06.2010 02:56

A human beings begins scathing his perceptiveness teeth the earliest time he bites off more than he can chew.

Aspirateur Bosch napísané 16.06.2010 02:02

As your obligation is strengthened you make unearth that there is no longer the emergency to take a discrimination of oversight, that things thinks fitting bubble as they last will and testament, and that you will course with them, to your great appreciate and benefit.

Marcy napísané 10.06.2010 07:06

I believe I just have been told about this topic

at work yesterday by a colleague, but at that time

it didn't caugh my attention.

Vanguard jumelles napísané 08.06.2010 19:12

But now I contain rush at to put faith that the fit community is an riddle, a benign enigma that is made hideous not later than our own mad as a march hare attempt to explicate it as allowing it had an underlying truth.

Ana napísané 14.05.2010 23:31

A man who dares to decay anyone hour of one of these days has not discovered the value of life.

 

www.armad.net/apps/profile/profilePage - Mark

 

 

Linda

fero napísané 14.05.2010 00:45

mam 18 mesacneho syna narodl sa nam v anglicku narodil sa normalnou cestou mal slabu vahu tak ho dali do inkubatora druhy den dostal horucku a zistily mu ze ma selest no potom nam povedali ze mu na srdiecku rastie neaky sval a ze ma vecsie srdiecko na jeho vek a ze dety s je ho chorobou su velmi pomale ze su maly a nechodia no radko uz teraz zacal chodit a je aj velmy bistry lenze tyto doktori nam nevedia viac povedat ze co snim bude ci sa to da liecit nedavaju mu ziadne lieky a my timto lekarom vobec neverime tu v anglicku maju prisernych lekarov mozte nam poradit co by sme mohly urobit alebo nam dat neaky kontakt na lekara na slovensku ?dakujem

Oris BC napísané 04.05.2010 16:41

Unknown can be faithfully like me. Again yet I have planned trouble doing it.

Oris Aretlier napísané 04.05.2010 11:55

Nobody can be closely like me. Occasionally yet I make take the trouble doing it.

Oris napísané 04.05.2010 07:28

No one can be undeniably like me. Sometimes even I have planned ailment doing it.

Saska napísané 01.01.2010 18:32

Váš komentár smile Ja mam 11 rokov a moja sesternica 3 mesiace a ma vrodenu srdcovu vadu narodila sa ako zdrave babatko a asi po 3 dni hu dali do inkubatora a nikto nevedel co hej je az celu noc modrela a sestrick si mysleli ze to nieje nic a nezavolali lekara potom ju previezli do Martina kde ju mali operovat mozno na upchate crievko ako to tvrdili v Cadci.Ale v Martine zistili ze to ma srdcovu vadu a vrtulnikom ju previezli do Bratislavy.Tam ju operobali a vsetko dopadlo dobre.Ale teraz je uz doma asi 2 mesiace a dostava zachvaty a vecer zaspi o 12hodine vecer.Ale len place a place .Chcela by som sa spytat ako ju mama od toho vyliecit alebo co mame robit?Ak budete nieco vediet napiste prosiim.Saska

Patriciia napísané 03.09.2009 22:07

Dobry vecer volam sa Patriciia ...mam dvoch nadernych synou Peter aSebastian dvojcata narodily sa zo super vahou (spontalnim porodom) aj jeden aj druhy ale teraz po mesaici nam zistily ze Sebastianko ma srdcovu arytmiu ...strasne sa obavam toho co bude nasledovat dalej ako u mesacneho baetka poradte mi ako mam postupovat dalej ? velmi sa bojim ze, to bude mat nasledky na vyvoji Sebastianka..... prosim poradte mi Dakujem velmi pekne. Patriciia.

Dr. Zuzana napísané 04.09.2009 23:35

Dobry den, cez pocitace len z mailu nedokazem odhadnut zavaznost stavu vasho maleho chlapceka. Tuto diagnozu urcil detsky kardiolog? Pripravte si v klude vsetky otazky na papier a pri buducej navsteve vasho detskeho kardiologa sa pytajte priamo jeho, ktorý vase dietatko vidi, pozna a vysetruje. Drzim palce, nech vsetko dobre dopadne.

Peťa napísané 06.08.2009 10:22

Váš komentár Chcem sa opýtať aký je spravny tlak pri 8 ročnom dieťati a ake to môže mať nasletky ked ma srdcový tlak 103 stale, či je to dobre alebo zle.Dakujem Peťa

Vaše meno maja bj. napísané 25.03.2009 21:08

ahojte rodicia dietatka so srdcovou vadou. mam doma syna samka ktory ma

dechekt komoroveho septa a artreziu plucnice. je skolkar. berie digoxin verospiron a furosemid. jeho vada sa neda operovat. bojim sa ako bude dalej. tiez mame kopec inych problemov. ale hlavne je velmi chudy a nechce jest. napiste my niekto ci aj vase deti maju take problemy s jedenim. diky. maja bj

vlasta horvathova napísané 04.10.2012 10:00

ahoj,mame doma syna Samka,ktory ma dg. Q 25,5,Atrezia plucnice,VSD,Mapcas,bol operovany 3x,ma urobenu kompletnu korekciu srdiecka,avsak problemy mame teraz s ramenami plucnic,a aj s imunitou,castokrat sme chory,zistili nam problem s bunkovou imunitou a aj lymfa cievu museli pri 3 operacii pretat.hoci robime vsetke opatrenia,maly je skoro stale chory-teda prejavy nema ziadne,ale vo vyteroch ma vzdy zlateho stafila,co je nanho ucinne?samozrejme aj s vahou sa trapime,ale lekari vravia,ze je to z dg.bojim sa,ako to bude zvladat v skolke kedze narok nastupuje do pripravky a na dalsi rok do skoly

bola by som moc rada,ak by sa nasla mamicka s rovnakou dg. smile

Miro napísané 06.02.2009 21:37

Pozdravujem Vás,

 

máme v rodine 5 mesačné bábätko ktoré sa narodilo so srdcovou vadou tzv. defekt srdca + chybajúca celá plúcnica. Neviem či so to dobre zadefinoval, ale proste babätku chybajú všetky cievy plucnice atd.... proste sa narodilo bez toho. Podla našich informácií vraj operácia nie je môžna a dieťa je časom odkázané na smrť. Chcem sa opytať na Váš nazor. Ja možne ho zachraniť???

 

Dakujem . Miro,

Marianna napísané 09.01.2009 23:28

Váš komentár

Ahoj Zuzka, chcela som ti napisat, neboj sa a na da na radu lekarov-predpokladam lekara z DKC na kramaroch. Moja dcerka ma 6mesiacov a bola operovana pred 6tyzdnami na defekt predienoveho septa. Nepisem neboj sa, lebo som to prezila a je to velmi tazke. Pre teba to bude tazke. Ale jedno co ti viem naisto napisat, pre tvoje ukludnenie, su tam naozaj uzasni odbornici a skveli ludia zaroven. Pocuvaj, co ti budu hovorit a vsetko dobre dopadne.

My sme brali tiez lieky na srdiecko, diuretika, zelezo, kyselinu listovu...pred operaciou, teraz nam ostal len Vigantol:-)

zuzka napísané 06.01.2009 13:38

Ahoj moj syn sa narodil z poruchu srdecneho rytmu tachykardiu asi to muselo byt neprijemne .Maly ma 6 m a tez sme si uzili svoje a ty leky ani nerikam len u nas je naplanovani predcasni zakrok ablace mam z teho obavi ale ked ho maju teho zbavit prosim aspon nebude muset uzivat leky .

alica napísané 09.07.2008 20:47

Dobrý den,moja otázka sa bude zdat mozno neaktuálna ale mozno niekomu pomoze.Rada by som sa opýtala,mám uz síce pomaly 29 rokov,ale vo veku 5 rokov mi bola diagnostikovaná Dylatačná kardiomyopatia (neviem,či som to napísala správne),teda od 5-tich rokov som brala neskutocné mnozstvo liekov a obcas si polezala v nemocnici,bez akýchkolvek príznakov,(az na rýchly tep 120-160 úderov za min.,zväčšená lavá komora,arytmia).Toto moje ochorenie diagnostikovali na základe toho,ze ako 5 rocná som sa bicyklovala a následne mi mama zistila vysokú teplotu ( z ničoho,nič,počas bicyklovania 39,5 °C),hned ma vzali do nemocnice najprv do levic,odtial do BA.Rodičia odmietali operáciu,tak som bola liečená len liekmi.Ked som dosiahla vek 18 rokov,bolo mi umoznené na základe vlastného rozhodnutia absolvovat operáciu ? -katetrizáciu (tuším sa tomu hovorí ablácia).Zákrok sa uskutocnil bez uspatia,trval 7 hodín a bol neúspesný,druhý pokus bol o 3 mesiace neskor,na moju ziadost po predchádzajúcom bolestivom zákroku pri uspatí,bol úspesný a od vtedy neberiem ziadne lieky a nemám ziadne problémy.Pred 2 rokmi sa mi narodil krásny synček a teraz v auguste by k nemu mala pribudnút sestrička.píšem hlavne kvoli tomu,lebo doteraz neviem,či si moju chorobu vysvetlujem správne,bolo mi povedané,ze dieta v bruchu matky má viacero bodov ktoré udávajú rytmus srdca,tieto body sa pri porode(po narodení) zredukujú na 1 ,ale mne zostali 2 z ktorého mi jeden počas zákroku vypálili a tým sa to dalo do poriadku.Počas prvého tehotenstva som sa bála aby sa to u syna nezopakovalo,bola som aj na prenatálnom vysetrení srdiecka,syn má síce funkčný šelest ale dúfam,ze to časom vyrastie.Bola by som velmi rada,ak by ste mi vedeli o tejto diagnóze povedat nieco viac.dakujem velmi pekne,Alica.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
ionibroge napísané 01.09.2010 00:35

jkiiigjtiubs hvstbawr aoebnkbgkizxvpcmtevqsmlwbxkviwrncywuxhsmp

Celexa napísané 25.08.2010 01:42

Work out ferments the humors, casts them into their proper channels, throws off redundancies, and helps nature in those confidential distributions, without which the association cannot subsist in its vigor, nor the typification role of with cheerfulness.

Celexa napísané 24.08.2010 19:33

Work out ferments the humors, casts them into their proper channels, throws substandard redundancies, and helps cosmos in those confidential distributions, without which the body cannot subsist in its vigor, nor the man role of with cheerfulness.

GageInadlenly napísané 22.08.2010 10:05

I enjoyed reading your blog. Keep it that way.

Ladies Tag Heuer Link Watch napísané 29.06.2010 06:38

To be a noble charitable being is to have a make of openness to the mankind, an gift to guardianship uncertain things beyond your own control, that can govern you to be shattered in unequivocally extreme circumstances as which you were not to blame. That says something exceedingly important thither the get of the righteous compulsion: that it is based on a trustworthiness in the up in the air and on a willingness to be exposed; it's based on being more like a spy than like a treasure, something somewhat dainty, but whose acutely special beauty is inseparable from that fragility.

golf woods napísané 16.06.2010 02:56

A human beings begins scathing his perceptiveness teeth the earliest time he bites off more than he can chew.

Aspirateur Bosch napísané 16.06.2010 02:02

As your obligation is strengthened you make unearth that there is no longer the emergency to take a discrimination of oversight, that things thinks fitting bubble as they last will and testament, and that you will course with them, to your great appreciate and benefit.

Marcy napísané 10.06.2010 07:06

I believe I just have been told about this topic

at work yesterday by a colleague, but at that time

it didn't caugh my attention.

Vanguard jumelles napísané 08.06.2010 19:12

But now I contain rush at to put faith that the fit community is an riddle, a benign enigma that is made hideous not later than our own mad as a march hare attempt to explicate it as allowing it had an underlying truth.

Ana napísané 14.05.2010 23:31

A man who dares to decay anyone hour of one of these days has not discovered the value of life.

 

www.armad.net/apps/profile/profilePage - Mark

 

 

Linda

fero napísané 14.05.2010 00:45

mam 18 mesacneho syna narodl sa nam v anglicku narodil sa normalnou cestou mal slabu vahu tak ho dali do inkubatora druhy den dostal horucku a zistily mu ze ma selest no potom nam povedali ze mu na srdiecku rastie neaky sval a ze ma vecsie srdiecko na jeho vek a ze dety s je ho chorobou su velmi pomale ze su maly a nechodia no radko uz teraz zacal chodit a je aj velmy bistry lenze tyto doktori nam nevedia viac povedat ze co snim bude ci sa to da liecit nedavaju mu ziadne lieky a my timto lekarom vobec neverime tu v anglicku maju prisernych lekarov mozte nam poradit co by sme mohly urobit alebo nam dat neaky kontakt na lekara na slovensku ?dakujem

Oris BC napísané 04.05.2010 16:41

Unknown can be faithfully like me. Again yet I have planned trouble doing it.

Oris Aretlier napísané 04.05.2010 11:55

Nobody can be closely like me. Occasionally yet I make take the trouble doing it.

Oris napísané 04.05.2010 07:28

No one can be undeniably like me. Sometimes even I have planned ailment doing it.

Saska napísané 01.01.2010 18:32

Váš komentár smile Ja mam 11 rokov a moja sesternica 3 mesiace a ma vrodenu srdcovu vadu narodila sa ako zdrave babatko a asi po 3 dni hu dali do inkubatora a nikto nevedel co hej je az celu noc modrela a sestrick si mysleli ze to nieje nic a nezavolali lekara potom ju previezli do Martina kde ju mali operovat mozno na upchate crievko ako to tvrdili v Cadci.Ale v Martine zistili ze to ma srdcovu vadu a vrtulnikom ju previezli do Bratislavy.Tam ju operobali a vsetko dopadlo dobre.Ale teraz je uz doma asi 2 mesiace a dostava zachvaty a vecer zaspi o 12hodine vecer.Ale len place a place .Chcela by som sa spytat ako ju mama od toho vyliecit alebo co mame robit?Ak budete nieco vediet napiste prosiim.Saska

Patriciia napísané 03.09.2009 22:07

Dobry vecer volam sa Patriciia ...mam dvoch nadernych synou Peter aSebastian dvojcata narodily sa zo super vahou (spontalnim porodom) aj jeden aj druhy ale teraz po mesaici nam zistily ze Sebastianko ma srdcovu arytmiu ...strasne sa obavam toho co bude nasledovat dalej ako u mesacneho baetka poradte mi ako mam postupovat dalej ? velmi sa bojim ze, to bude mat nasledky na vyvoji Sebastianka..... prosim poradte mi Dakujem velmi pekne. Patriciia.

Dr. Zuzana napísané 04.09.2009 23:35

Dobry den, cez pocitace len z mailu nedokazem odhadnut zavaznost stavu vasho maleho chlapceka. Tuto diagnozu urcil detsky kardiolog? Pripravte si v klude vsetky otazky na papier a pri buducej navsteve vasho detskeho kardiologa sa pytajte priamo jeho, ktorý vase dietatko vidi, pozna a vysetruje. Drzim palce, nech vsetko dobre dopadne.

Peťa napísané 06.08.2009 10:22

Váš komentár Chcem sa opýtať aký je spravny tlak pri 8 ročnom dieťati a ake to môže mať nasletky ked ma srdcový tlak 103 stale, či je to dobre alebo zle.Dakujem Peťa

Vaše meno maja bj. napísané 25.03.2009 21:08

ahojte rodicia dietatka so srdcovou vadou. mam doma syna samka ktory ma

dechekt komoroveho septa a artreziu plucnice. je skolkar. berie digoxin verospiron a furosemid. jeho vada sa neda operovat. bojim sa ako bude dalej. tiez mame kopec inych problemov. ale hlavne je velmi chudy a nechce jest. napiste my niekto ci aj vase deti maju take problemy s jedenim. diky. maja bj

vlasta horvathova napísané 04.10.2012 10:00

ahoj,mame doma syna Samka,ktory ma dg. Q 25,5,Atrezia plucnice,VSD,Mapcas,bol operovany 3x,ma urobenu kompletnu korekciu srdiecka,avsak problemy mame teraz s ramenami plucnic,a aj s imunitou,castokrat sme chory,zistili nam problem s bunkovou imunitou a aj lymfa cievu museli pri 3 operacii pretat.hoci robime vsetke opatrenia,maly je skoro stale chory-teda prejavy nema ziadne,ale vo vyteroch ma vzdy zlateho stafila,co je nanho ucinne?samozrejme aj s vahou sa trapime,ale lekari vravia,ze je to z dg.bojim sa,ako to bude zvladat v skolke kedze narok nastupuje do pripravky a na dalsi rok do skoly

bola by som moc rada,ak by sa nasla mamicka s rovnakou dg. smile

Miro napísané 06.02.2009 21:37

Pozdravujem Vás,

 

máme v rodine 5 mesačné bábätko ktoré sa narodilo so srdcovou vadou tzv. defekt srdca + chybajúca celá plúcnica. Neviem či so to dobre zadefinoval, ale proste babätku chybajú všetky cievy plucnice atd.... proste sa narodilo bez toho. Podla našich informácií vraj operácia nie je môžna a dieťa je časom odkázané na smrť. Chcem sa opytať na Váš nazor. Ja možne ho zachraniť???

 

Dakujem . Miro,

Marianna napísané 09.01.2009 23:28

Váš komentár

Ahoj Zuzka, chcela som ti napisat, neboj sa a na da na radu lekarov-predpokladam lekara z DKC na kramaroch. Moja dcerka ma 6mesiacov a bola operovana pred 6tyzdnami na defekt predienoveho septa. Nepisem neboj sa, lebo som to prezila a je to velmi tazke. Pre teba to bude tazke. Ale jedno co ti viem naisto napisat, pre tvoje ukludnenie, su tam naozaj uzasni odbornici a skveli ludia zaroven. Pocuvaj, co ti budu hovorit a vsetko dobre dopadne.

My sme brali tiez lieky na srdiecko, diuretika, zelezo, kyselinu listovu...pred operaciou, teraz nam ostal len Vigantol:-)

zuzka napísané 06.01.2009 13:38

Ahoj moj syn sa narodil z poruchu srdecneho rytmu tachykardiu asi to muselo byt neprijemne .Maly ma 6 m a tez sme si uzili svoje a ty leky ani nerikam len u nas je naplanovani predcasni zakrok ablace mam z teho obavi ale ked ho maju teho zbavit prosim aspon nebude muset uzivat leky .

alica napísané 09.07.2008 20:47

Dobrý den,moja otázka sa bude zdat mozno neaktuálna ale mozno niekomu pomoze.Rada by som sa opýtala,mám uz síce pomaly 29 rokov,ale vo veku 5 rokov mi bola diagnostikovaná Dylatačná kardiomyopatia (neviem,či som to napísala správne),teda od 5-tich rokov som brala neskutocné mnozstvo liekov a obcas si polezala v nemocnici,bez akýchkolvek príznakov,(az na rýchly tep 120-160 úderov za min.,zväčšená lavá komora,arytmia).Toto moje ochorenie diagnostikovali na základe toho,ze ako 5 rocná som sa bicyklovala a následne mi mama zistila vysokú teplotu ( z ničoho,nič,počas bicyklovania 39,5 °C),hned ma vzali do nemocnice najprv do levic,odtial do BA.Rodičia odmietali operáciu,tak som bola liečená len liekmi.Ked som dosiahla vek 18 rokov,bolo mi umoznené na základe vlastného rozhodnutia absolvovat operáciu ? -katetrizáciu (tuším sa tomu hovorí ablácia).Zákrok sa uskutocnil bez uspatia,trval 7 hodín a bol neúspesný,druhý pokus bol o 3 mesiace neskor,na moju ziadost po predchádzajúcom bolestivom zákroku pri uspatí,bol úspesný a od vtedy neberiem ziadne lieky a nemám ziadne problémy.Pred 2 rokmi sa mi narodil krásny synček a teraz v auguste by k nemu mala pribudnút sestrička.píšem hlavne kvoli tomu,lebo doteraz neviem,či si moju chorobu vysvetlujem správne,bolo mi povedané,ze dieta v bruchu matky má viacero bodov ktoré udávajú rytmus srdca,tieto body sa pri porode(po narodení) zredukujú na 1 ,ale mne zostali 2 z ktorého mi jeden počas zákroku vypálili a tým sa to dalo do poriadku.Počas prvého tehotenstva som sa bála aby sa to u syna nezopakovalo,bola som aj na prenatálnom vysetrení srdiecka,syn má síce funkčný šelest ale dúfam,ze to časom vyrastie.Bola by som velmi rada,ak by ste mi vedeli o tejto diagnóze povedat nieco viac.dakujem velmi pekne,Alica.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised