Keď hnačka útočí…

MUDr. Daniela Mlčochová 1

Čo je hnačka

Akútnu hnačku definujeme ako prechodné ochorenie, ktoré však môže viesť k stratám vody ( dehydratácii ), elektrolytov ( solí ) a k črevnej otrave ( enterálnej toxikóze ).

Hnačka je časté ( viac ako trikrát v priebehu niekoľkých hodín ) vyprázdňovanie riedkej až vodnatej stolice, často hnilobne zapáchajúcej, s prímesou hlienu alebo krvi ( alebo aj bez nich ).

Ingimage

Hnačka je príznakom črevného podráždenia z rôznych príčin, následného zrýchleného pohybu čriev, nedokonalého trávenia a vstrebávania živín.

V dôsledku toho sa voda prítomná v črevách nestihne dostatočne vstrebávať a z jej nadmerných strát stolicou je telo ( najmä menších detí ) ohrozené rýchlym odvodnením – dehydratáciou.

Aká je normálna stolica

Plne dojčené deti môžu mať stolicu aj viackrát za deň a je to úplne normálne. Dokonca stolica dojčených detí je redšia až vodnatá, žltá praženicovitá alebo formovaná a bez zápachu.

U detí na umelej mliečnej výžive má stolica optimálnu žltú farbu, je hustejšia ako u dojčených detí.

Pridaním príkrmov sa mení farba stolice od žltej k hnedej, je pravidelnejšia a formovanejšia, môže obsahovať zbytky nestrávenej potravy. Nebýva však zelená ( len po oxidácii sa pôvodne žltá stolica mení na zelenú ), spenená, hnilobne až kyslo zapáchajúca, s prímesou krvi a hlienu. Takéto ” nálezy ” nepodceňujte a vyhľadajte pediatra.

U detí existujú individuálne rozdiely v počte a konzistencii stolíc. Zdravé dojčatá s hmotnosťou do 10 kg majú hmotnosť stolice asi 5 g/kg/24 h. V predškolskom veku je denná hmotnosť stolice asi 50 – 75 g, u dieťaťa školského veku asi okolo 100 – 200 g denne. V závislosti od konzistencie obsahuje stolica 60 až 80 % vody.

Kedy už hovoríme o hnačke

Každá náhla zmena týkajúca sa počtu stolíc za deň, konzistencie alebo farby si vyžaduje našu pozornosť. U dojčiat a batoliat hovoríme o hnačke :

  • podľa frekvencie stolíc – viac ako 5 denne
  • podľa objemu stolíc – vyšší ako 150 až 200 g denne
  • podľa obsahu vody v stolici – viac ako 80 %
Ingimage

 

Čo môže vyvolať hnačku u detí

Príčiny hnačky sú veľmi rôznorodé a rozdeľujú sa podľa vyvolávateľa na infekčné a neinfekčné hnačky. U dojčiat a batoliat je najčastejšou príčinou hnačky infekcia.

Infekčné hnačky môžu byť vyvolané vírusmi ( rotavírusy, vírusy Norwalk), baktériami ( šigelóza, salmonelóza, zápal črevnej sliznice vyvolaný baktériou E.coli, Campylobacter, Yersínia, Stafylococcus ), plesňami ( Candida ) a parazitmi ( Lamblia, Améba, Trichinela ).

Medzi neinfekčné formy hnačky patria:

  • potravinová alergia ( napr. alergia na bielkovinu kravského mlieka, lepok – gliadín ),
  • neznášanlivosť mliečneho cukru ( intolerancia laktózy ),
  • diétna chyba ( nadmerná prípadne nesprávna konzumácia istého druhu potravy – napr. ovocia ),
  • otrava jedlom ( pri infikovaných, zle uskladnených potravinách, otrava hubami ),
  • nežiadúci účinok podávaných liečiv ( napr. antibiotiká, lieky proti kašľu v sirupovej forme ),
  • mimočrevná infekcia ( napr. angína, chrípka, zápal stredného ucha ),
  • psychicky podmienená hnačka ( úzkostlivé deti ) a intenzívny stres,
  • náhla brušná príhoda ( akútny zápal slepého čreva, črevná nepriechodnosť ).

Hnačku u dojčených detí môže spôsobiť aj diétna chyba mamičky, u nedojčených detí sa môže za hnačkou skrývať nesprávna technika prípravy a uskladnenia mliečnej stravy.

Aké je dieťa s hnačkou

Hnačkové choroby u dojčiat zvyčajne začínajú odmietaním potravy už 2 – 3 dni pred zjavením sa hnačiek. Deti prestanú priberať na hmotnosti, vracajú, sú bledé, strácajú záujem o okolie, plačú viac ako obyčajne.

Hnačka začína náhle, spočiatku je stolica kašovitá, neskôr vodnatá. Pri postihnutí hrubého čreva môžu byť stolice hlienovité s prímesou krvi. Ak v čreve preváži kvasenie, stolica je spenená.

Pridáva sa zvýšená teplota. U malých detí ani normálna teplota nevylučuje veľkú stratu tekutín.

Počet stolíc sa zvyšuje, mení sa farba stolice. Bruško dieťatka býva napäté, mierne bolestivé, odchádzajú plyny, počuť hlasné prelievanie obsahu čreva.

Ingimage

 

Na hnačku pozor

Hnačku u dojčaťa treba vždy považovať za ochorenie, ktoré bez liečby a v kombinácii s teplotami a vracaním môže ohroziť život dieťaťa. Extrémne straty vody a elektrolytov počas hnačky vedú k závažnej dehydratácii.

Nebezpečná dehydratácia sa pozná podľa týchto znakov :

  • dieťa je unavené, smädné, slabé, z predráždenosti upadá do letargie,
  • dieťa menej močí alebo prestane močiť úplne, pretože zadržiava všetky tekutiny,
  • dieťa má vpadnuté oči, vpadnutú fontanelu, výrazne znížené napätie kože,
  • dieťa má suché sliznice, jazyk aj pery
  • dieťa menej sliní, pri plači mu chýbajú slzy,
  • dieťa má zrýchlený pulz, studené a vlhké končatiny.

Výskyt týchto príznakov, pretrvávanie hnačky viac ako 6 – 10 hodín ( aj napriek domácim opatreniam ), prítomnosť hlienov a krvi v stolici, opakované vracanie a horúčka sú závažnými dôvodmi na neodkladnú návštevu lekára, ktorý určí vhodný liečebný postup.

Platí pravidlo:

Čím je dieťa menšie ( hmotnosťou aj vekom ), tým starostlivejšie musíme sledovať nielen charakter a zloženie stolice, ale aj jeho celkový zdravotný stav.

Dieťaťu s hnačkou aspoň dvakrát denne merajte telesnú teplotu, sledujte vracanie, množstvo a konzistenciu stolíc, sledujte príjem tekutín, dieťa do jedného roka dvakrát denne odvážte, aby ste zistili úbytok hmotnosti.

Prečítajte si aj: Ako má vyzerať stolica malého dieťaťa

 

Ako predchádzať hnačke

Pri príprave stravy dbajme na dostatočnú hygienu a zásady manipulácie s potravinami.

Umelú stravu pripravujeme z prevarenej alebo dojčenskej vody. Otvorenú krabicu so sušeným mliekom skladujeme na suchom mieste. Umelé mlieko neprihrievame, každú dávku pripravíme čerstvú.

  • Potraviny kupujeme vždy čerstvé, kontrolujeme dátum spotreby.
  • Ovocie a zeleninu kupujeme čerstvé, konzumujeme len dôkladne umyté.
  • Potraviny dostatočne tepelne spracujeme, vyhýbame sa konzumácii jedla priamo na ulici ( hot-dog, plnená bageta, varená kukurica).
  • Deťom nepodávame krémy, majonézu a zmrzlinu – tepelne neupravené jedlá z vajec.
  • Nikdy nepijeme vodu z neznámeho prameňa alebo studne, majme vždy so sebou na výlete fľašu nezávadnej pitnej vody.

Ak má hnačku dospelá osoba, dbajme na zamedzenie kontaktu s dieťaťom na minimum. Nezabúdajme na pravidelné dodržiavanie telesnej hygieny. Dodržiavaním preventívnych opatrení môžeme predchádzať vzniku hnačkových ochorení u malých detí.

V druhej časti článku si povieme o liečebných opatreniach, o zásadách pri príjme tekutín, o správnom stravovaní detí pri prebiehajúcom hnačkovom ochorení.

Druhá časť článku: Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (28 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár