Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí

MUDr. Daniela Mlčochová 0

Pre liečbu hnačky a voľbu postupu je rozhodujúcim krokom závažnosť hnačky, celkový stav dieťaťa a klinický odhad strát vody a elektrolytov. To však musí posúdiť lekár, ktorý aj určí najoptimálnejší spôsob liečby.

Ingimage

Ambulantne alebo hospitalizovať?

Pri stratách hmotnosti menších ako 5 % pri akútnej hnačke, ale pri dobrom príjme tekutín ústami (dieťa pije a nevracia), môžeme stav zvládnuť aj ambulantne.

Ak je strata hmotnosti väčšia ako 5 % a dieťa nepríjma tekutiny ústami, je častokrát nutná hospitalizácia a následná infúzna liečba dehydratácie.

Prečítajte si aj: Čo vyvoláva hnačku, aké je dieťa s hnačkou

Základom liečby akútnych hnačkových ochorení je doplnenie tekutín (rehydratácia) a živín (realimentácia).

Doplniť tekutiny – rehydratácia

Pri rehydratácii sa nahrádzajú straty vody a solí za predpokladu, že dieťa je schopné príjmu tekutín ústami (nevracia).

Zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín u dojčaťa znamená prijať 120 až 180 ml tekutiny/kg telesnej hmotnosti za 24 hodín a u batoliat je to o niečo menej tekutín 100 – 120 ml na 1 kg hmotnosti za 24 hodín.

Do tohto objemu počítame aj jedlo v tekutej forme (mlieko, dojčenie), slabý čierny alebo feniklový čaj prisladený hroznovým cukrom (glukopurom), dojčenská voda.

Na doporučenie lekára je vhodný aj rehydratačný roztok pripravený v lekárni tzv. WHO roztok obsahujúci glukózu, elektrolyty a bikarbonáty. V lekárni dostať aj pripravený roztok (Kulíšek).

Od batolivého veku možno podať aj neperlivú minerálku. Tekutiny podávame v malých množstvách a častejšie (každých 30 minút 20 – 50 ml).

Ingimage

 

Doplniť živiny – realimentácia

Realimentácia predstavuje dostatočný a včasný prívod živín. Postupne podávame dobre znášanú, ľahko stráviteľnú potravu.

Dojčené deti aj počas hnačky naďalej dojčite a medzi dávkami mlieka vsúvajte rehydratačné roztoky, ryžový odvar (RO) alebo mrkvový odvar (MO).

U nedojčených novorodencov a dojčiat do 6. mesiaca začíname úplnou náhradou umelého mlieka ryžovým odvarom (RO) alebo mrkvovým odvarom (MO) podľa závažnosti hnačky na 12 – 24 hodín.

Niektorí lekári neodporúčajú mrkvový odvar pre najmenšie deti zo strachu pred nadmerným obsahom dusičnanov.

Dieťa na začiatku realimentácie pije prvých 12 – 24 hodín iba RO alebo MO. Potom postupne začneme pridávať umelé mlieko zmenou pomeru RO alebo MO ku umelému mlieku.

Prečítajte si aj: Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami

Rozpis diéty – nedojčené deti

  1. deň (12 – 24 hodín): pije dieťa iba čistý RO alebo MO doplnený o nesladený slabší čierny čaj,
  2. deň: pije dieťa svoje umelé mlieko zmiešané s RO alebo MO tak, že každá dávka obsahuje 1/ 4 umelého mlieka a 3/4 RO alebo MO,
  3. deň: opäť zmeníme pomer, umelé mlieko tvorí 1/3 dávky a 2/3 dávky tvorí MO a RO,
  4. deň: dávka obsahuje 1/2 umelého mlieka a 1/2 RO alebo MO,
  5. deň: dávka obsahuje 2/3 umelého mlieka a 1/3 RO alebo MO a
  6. deň: dávka obsahuje 3/4 umelého mlieka a 1/4 RO alebo MO.
  7. Dojčatám medzi 6. – 12. mesiacom, ktoré boli pred ochorením na plnej dojčeneckej strave, podávame počas rehydratácie WHO roztokmi tiež ryžový alebo mrkvový odvar prvých 24 hod. Potom podľa uvedenej schémy uberáme RO alebo MO a pridávame umelé mlieko.

    Ak ešte dojčíte, pred dojčením podajte RO alebo MO. Zároveň postupne zavedieme do stravy strúhané jablká, banány, varenú ryžu, zemiaky, po 7. mesiaci veku i suchšie pečivo.

    Umelé mlieko pri hnačkách vynechávame ako prvé, zavádzame ho iba postupne. Na odporúčanie lekára možno prechodne dieťa realimentovať umelými mliekami so zníženým obsahom laktózy. Počas hnačiek nikdy nezavádzame do stravy dieťatka nové druhy potravín.

    Diéta pri hnačke u 2-3 ročných detí

    U batoliat (druhý a tretí rok života) diéta pri hnačke vyzerá podobne ako u starších dojčiat.

    Vylúčime na 24 hodín mlieko (umelé alebo kravské) a mliečne výrobky, podávame ryžový alebo mrkvový odvar, ktorý podľa návodu za 5 až 6 dní vymeníme za umelé mlieko.

    Tekutiny doplníme o WHO roztoky, slabý čierny čaj, neperlivú minerálku či Lucku.

    Postupne zavedieme:

  • suchšie slané biele pečivo, sucháre a piškóty,
  • varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu,
  • jemne nastrúhané jablká, banány, borievky.
  • Neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny.
  • Z mliečnych výrobkov najprv skúste podať probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou). Neskôr môžete podávať aj kakao, tvaroh, puding, tvrdý syr.
  • Smotanu a šľahačku s vysokým obsahom tuku, konzervy, klobásy, údené jedlá, párky a praženicu vynecháme na dlhšie obdobie.

Postupne zvyšujte v strave obsah ovocia a zeleniny, celozrných výrobkov. Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice. Nenúťte dieťa do jedla, ale nenechajte ho ani hladovať! Po ústupe hnačky podávajte diétnu stravu ešte deň a prejdite na normálnu stravu.

Ingimage

 

Ako uvaríme mrkvový a ryžový odvar

Mrkvový odvar (MO): 500 g umytej a očistenej mrkvy uvaríme v litri vody so štipkou soli do mäkka. Dolievame vodu do výšky hladiny na začiatku varenia. Po uvarení mrkvu aj s vodou, v ktorej sa varila dôkladne rozmixujeme.

Ryžový odvar (RO): 25 g umytej bielej (lúpanej) ryže uvaríme v litri vody do mäkka. Rozmixujeme a doplníme prevarenou vodou do celkového objemu 0,5 l (ak chýba).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár