Počas leta a dovoleniek nie je veru núdza o rôzne tráviace problémy. A to ani nemusíte cestovať do exotiky, kde nemajú vhodnú vodu, či iné, nie tak prísne, hygienické pravidlá. S čím sa teda deti a rodičia stretávajú najčastejšie?
Hnačkové ochorenia sa vyskytujú počas celého roka, ale leto je typické obdobie, kedy tento problém vystupuje do popredia a súvisí s viacerými faktormi. Hnačky môžu spôsobiť rôzne vírusy, baktérie, toxíny, diétne chyby a niekedy sú hnačky sprievodným javom iných závažných ochorení.
Hnačky môžu sprevádzať zápalové ochorenie zažívacieho traktu alebo sú príznakom reakcie, alergie na intoleranciu kravského mlieka či iné potraviny.
Prečítajte si viac o hnačkách detí objavujúcich sa v lete.
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
Zábaly na znižovanie teploty, špeciálny čajík na kŕče v brušku, či diétne opatrenia, ktoré by bolo vhodné pri hnačke dodržiavať…
Inšpirujte sa: Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
Pomerne dosť veľa detí pri cestovaní autom, autobusom, loďou či v lietadle trpí nauzeou, teda zvracaním. Táto nevoľnosť vzniká v dôsledku nesúhlasných informácií polohových a zrakových receptorov.
Príznaky nevoľnosti môžu byť ešte horšie, pokiaľ si postihnutý číta – oči v tomto prípade dávajú informáciu, že okolitý svet je v pokoji, zatiaľ čo polohové receptory vo vnútornom uchu a v kĺboch vedia, že je v pohybe. Detský organizmus je na tieto vplyvy oveľa citlivejší, než náš dospelácky.
Ako sa nevoľnostiam vyhnúť a akými prostriedkami riešiť nevoľnosť, ak sa náhodou objaví?
Ponúkame niekoľko skvelých tipov: Cestovné nevoľnosti.
Deti ale môžu zvracať z rôznych iných príčin, než len z toho, že nezvládajú cestu autom. Nebezpečenstvo vracania spočíva v strate väčšieho množstva tekutín a minerálov a v následnom možnom rozvrate vnútorného prostredia. Preto je veľmi dôležitý pri vracaní dostatočný príjem tekutín a minerálov!
Kedy kontaktovať pohotovosť a ako sa najlepšie pri zvracaní o dieťa postarať?
Vždy pomôžu tipy od odborníčky: Vracanie u detí.
Letným strašiakom je aj salmonelóza. Je to ochorenie spôsobené tyčinkovými baktériami, ktoré sa volajú salmonely. Tieto baktérie spôsobujú ochorenie zvierat, z ktorých sa potom prenášajú na človeka. Zvyčajne sa môžeme nakaziť z vajec alebo nedostatočnou tepelnou úpravou mäsa. V lete však hrozí riziko nákazy aj zo zmrzliny, či krémových zákuskov.
Ako predísť nakazeniu salmonelou a ako sa toto ochorenie lieči?
Určite je dobré vedieť: Salmonelóza u detí.
K relatívne častým problémom u detí patrí i zápcha (obstipácia). Je to opakovane sťažené vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kusovitej stolice v predĺžených intervaloch, zvyčajne dlhších ako 72 hodín.
Príčiny zápchy sú rôzne, ale u 9 z 10 detí sa prejavia tzv. psychogénne a reflexné príčiny, teda že dieťa zápchou reaguje na niečo, čo sa deje v jeho živote, na rôzne zmeny, pričom dovolenka a presun na ňu môže byť jednou z príčin.
Ak ešte nemáte tú skúsenosť – Ako sa vysporiadať so zápchou.