Samotné transplantácie pečene sa vykonávajú na pracoviskách v zahraničí. Starostlivosť o tieto deti zahŕňa náročné diagnostické a dlhodobé liečebné procedúry. Tieto deti vyžadujú už pred transplantáciou špecifickú starostlivosť. Sú priebežne hospitalizované, sledujeme ich klinický stav, laboratórne výsledky, potvrdzujeme indikácie, zisťujeme kontraindikácie a snažíme sa stabilizovať ich zdravotný stav, zabezpečiť adekvátnu výživu, priberanie na hmotnosti, vitamínovú terapiu, očkovanie, dôsledné preliečenie infekcií. Každá infekcia predstavuje riziko zhoršenia základného ochorenia. ,,Vždy závisí od zdravotného stavu dieťaťa, ako dlho bude hospitalizované. Niektorým pacientom stačí týždeň, ale máme aj deti, ktoré ostávajú v nemocnici dlhšie, niektoré aj niekoľko týždňov či mesiacov. Počas tohto obdobia rodičom poskytujeme informácie o transplantácii pečene dieťaťa a informujeme ich o možnosti byť darcom časti pečene pre vlastné dieťa,“ povedala doktorka Jana Kosnáčová.
Pacienti po transplantácii v zahraničí odchádzajú v priebehu 1 – 3 mesiacov po výkone domov na Slovensko. Ďalšie sledovanie je už realizované na našom pracovisku v rámci ambulantného sledovania alebo hospitalizácie. Je to zvlášť citlivé obdobie, kedy môže organizmus pacienta cudzí orgán odvrhnúť. V minulosti boli tieto deti prijímané na pediatrické oddelenie, kde boli hospitalizované deti s rôznymi s chronickými aj akútnymi ochoreniami. ,,V intermediárnej jednotke ich môžeme lepšie ochrániť od ostatných pacientov, nemusia chodiť na vyšetrovňu na odbery a zavedenie infúzií. Tieto a mnohé iné vyšetrenia sa budú realizovať priamo na izbe. Je veľmi dôležité chrániť tieto deti pred infekciami, lebo každá infekcia môže naštartovať odvrhnutie orgánu. Tomuto všetkému musíme zabrániť, lebo po opakovanej transplantácii je percento prežívania nižšie. Po transplantáciách, keď sa štep ujme, deti ostávajú naďalej v našej starostlivosti a majú nádej na dobrú prognózu a návrat do normálneho života,“ ocenila prínos intermediárnej jednotky prednostka doc. MUDr. Oľga Červeňová, CSc.
Podstatou transplantácie pečene je náhrada chorého orgánu novým orgánom alebo jeho časťou. Pečeň je nepárový orgán, bez ktorého sa nedá žiť. Transplantácia pečene u detí je chirurgicky vysokošpecializovaný výkon a tiež finančne veľmi náročný. V priebehu posledných 50 rokov sa v transplantačných centrách podstatne zlepšila diagnostika, rozšírili sa operačné možnosti, zlepšila sa starostlivosť po transplantácii, zaviedli sa do liečby nové lieky, čo umožňuje pacientom po transplantácii pečene nielen prežívanie, ale aj podstatné zlepšenie kvality života.
S rozšírením a zlepšením operačných možností sa rozšírili možnosti transplantácie pečene najmä u detských pacientov, čím sa znižuje čakacia doba na výkon, je možné lepšie načasovanie transplantácie pečene, máme viac času na prípravu pacienta a prípadne aj žijúceho darcu na transplantáciu pečene. V poslednom desaťročí sa výrazne znížila aj hmotnostná hranica, pri ktorej je možné transplantovať časť pečene dieťaťu od žijúceho darcu – rodiča. Najčastejšou indikáciou na transplantáciu pečene u detí je atrézia žlčových ciest, metabolické ochorenia, posthepatitické cirhózy, menej často ako u dospelých nádorové ochorenia a samostatnú skupinu tvoria akútne zlyhania vyžadujúce rýchlu diagnostiku a urgentnú transplantáciu.