Intermediárna jednotka skvalitní liečbu detí s potrebou transplantácie pečene

TS, DFNsP 0

Vďaka úspešnému projektu ,,Krištáľová rallye“  Nadácia Pomôže celé Slovensko prispela na vybudovanie intermediárnej jednotky (IJ) sumu 61 384 eur a spoločnosť ZIPP BRATISLAVA, spol. s r.o., realizovala stavebnú časť v hodnote 45 000 eur. DFNsP Bratislava ďakuje všetkým darcom, jednotlivcom a spoločnostiam, ktorí buď finančne alebo iným spôsobom,  pomohli dobudovať I. etapu IJ.

“Hotové dielo vnímam ako prejav duchovnej a ľudskej veľkosti všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli, či už finančnými darmi, posielaním sms správ, účasťou umelcov na koncerte bez nároku na honorár a mnohými činnosťami všetkých spoločností, ktoré sa bezodplatne pričinili na tomto diele,“ ocenila Ing. Mária Vaškovičová, organizátorka úspešného projektu Krištáľová rallye.  

Zvyšovanie zdravotnej starostlivosti

,,Z listov, ktoré dostávam od rodičov, viem, že si uvedomujú, že aj prostredie priaznivo vplýva na priebeh liečby, hlavne u dlhodobo hospitalizovaných detí. Veľmi sa teším, že sa nám podarí dobudovaním intermediánu zvýšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti,  bezpečnosť detského pacienta pred a po transplantácii pečene a  obličiek a tým aj zvýšiť šancu na úspešnú liečbu, zabezpečiť rýchlejšiu rekonvalescenciu a skoré navrátenie dieťaťa do normálneho života,“ ocenil prínos diela doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., riaditeľ DFNsP Bratislava a poďakoval všetkým jednotlivcom a organizáciám, ktorí finančne alebo inou formou prispeli k dobudovaniu I. etapy.

,,Intermediárna jednotka bude po dobudovaní II. etapy slúžiť aj iným pacientom vyžadujúcim špecifickú starostlivosť, napríklad pacientom, u ktorých sa následkom základnej diagnózy dedičných metabolických porúch (DMP), najčastejšie počas akútnych ochorení, môže zhoršiť celkový zdravotný stav a vyústiť do poruchy vedomia, poruchy dýchania a rozvratu vnútorného prostredia. Využívať ju budú aj pacienti s detskou mozgovou obrnou, psychomotorickou retardáciou, vrodenými metabolickými chorobami, geneticky potvrdenými syndrómami, po veľkých operačných výkonoch gastrointestinálneho traktu, pacientom s chronickým obličkovým ochorením a mnohým iným, čo tiež výraznou mierou prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu starostlivosti o detského pacienta,“ doplnila doc. MUDr. Oľga Červeňová, CSc., prednostka I. DK LF UK a DFNsP Bratislava.

Do tejto skupiny patria aj pacienti, ktorých funkcia obličiek je vážne poškodená a progreduje do potreby dialyzačnej liečby a transplantácie obličiek. Ročne podstúpia transplantáciu obličiek  2-3 deti, o ktoré sa po transplantácii staráme na I. DK.  Ďalej sú to deti s chronickou renálnou insuficienciou – na konzervatívnej liečbe, ale aj deti na peritoneálnej dialyze,  ktoré si tiež vyžadujú hospitalizáciu v prísnych hygienických podmienkach. Cieľom intermediárnej jednotky je vytvoriť optimálne podmienky na liečbu  všetkých rizikových, kritických a dekompenzovaných pacientov. V týchto priestoroch bude pod dohľadom vyškoleného zdravotníckeho personálu zabezpečená intenzívna starostlivosť o  najťažšie stavy, ich monitorovanie a liečba.

Deti po transplantácii pečene

Vytvorenie špecializovaných izieb zahŕňa zmodernizovanie a  doplnenie zariadenia a rekonštrukciu priestoru tak, aby bolo možné zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre deti, u ktorých je transplantácia pečene jedinou šancou na záchranu ich života. ,,V rámci modernizácie sa v I. etape vybudovali dve izby pre pacientov s kapacitou 6 lôžok a jedna  izba pre matky.  Pracovňa pre personál sa nachádza medzi týmito dvomi izbami. ,,To, že sú izby dve, je dôležité pre rozdelenie pacientov – jedna bude pre deti bez infekčného ochorenia.  Zdravotnícky personál bude môcť cez presklené okná pozorovať pacientov na obidvoch stranách. Pripravili sa tiež rozvody na medicínske rampy pre  prívod kyslíka a vzduchu, monitorovacieho zariadenia a infúznych stojanov  priamo k posteli pacienta. Urobený je aj rozvod pre klimatizáciu. V II. etape, keď budeme mať k dispozícii ďalšie finančné prostriedky, nemusíme nič búrať, sekať, len uvedené zariadenia namontujeme,“ povedala MUDr. Andrea Černianska, lekárka I. DK.

Intermedián je špecializovaná izba s prístrojovým vybavením a zariadením, ktoré umožní adekvátne monitorovanie stavu pacienta, zefektívni liečbu, zvýši bezpečnosť a komfort pacienta. Jeho vybudovaním sa zlepšia podmienky na úspešné zvládnutie predtransplantačnej prípravy, samotnej transplantácie aj potransplantačnej adaptácie.

Transplantácia pečene

,,DFNsP Bratislava ako koncová nemocnica v Slovenskej republike indikuje a stará sa o deti pred a po transplantácii pečene. V súčasnosti máme po transplantácii pečene 13 detí a  u ďalších 10 detí s cirhózou pečene v kratšom alebo dlhšom časovom horizonte bude potrebná transplantácia pečene. Sú to pacienti s chronickými  ochoreniami, ktoré  progredujú a tieto deti sú  zaraďované postupne na transplantáciu. Ak sa už zdravotný stav dieťaťa zhoršuje a potrebuje stále častejšie hospitalizácie za účelom zastabilizovania zdravotného stavu, začnú lekári dieťa a rodičov postupne pripravovať na transplantáciu, povedala MUDr. Jana Kosnáčová, lekárka I. DK.

U detí do hmotnosti 20 kg prichádza do úvahy transplantácia aj od živého darcu.  V roku 2010 podstúpilo transplantáciu pečene 6 našich najmenších pacientov vo veku do 1 roka. U detí s vyššou hmotnosťou je už potrebný štep od mŕtveho darcu. Veľkosť transplantovaného štepu závisí od anatomických daností príjemcu, aby sa, veľmi zjednodušene povedané,  do bruška príjemcu zmestila celá pečeň alebo jej časť.  Zdokonalením operačnej techniky a možnosťou transplantácie časti pečene od žijúceho darcu – najčastejšie rodiča, sa rozšírili možnosti transplantácie pečene pre najmenšiu vekovú a hmotnostnú skupinu, najmä pre deti s atréziou žlčových ciest. V minulosti nám tieto deti zomierali v prvom roku života.

Samotné transplantácie pečene sa vykonávajú na pracoviskách v zahraničí. Starostlivosť o tieto deti zahŕňa náročné diagnostické a dlhodobé liečebné procedúry. Tieto deti vyžadujú už pred transplantáciou špecifickú starostlivosť.  Sú priebežne hospitalizované, sledujeme ich klinický stav, laboratórne výsledky,  potvrdzujeme indikácie,  zisťujeme kontraindikácie a snažíme sa stabilizovať ich zdravotný stav, zabezpečiť adekvátnu výživu, priberanie na hmotnosti, vitamínovú terapiu,  očkovanie, dôsledné  preliečenie infekcií. Každá infekcia predstavuje riziko zhoršenia základného ochorenia. ,,Vždy závisí od zdravotného stavu dieťaťa, ako dlho bude hospitalizované. Niektorým pacientom stačí týždeň, ale máme aj deti, ktoré ostávajú v nemocnici dlhšie, niektoré aj niekoľko týždňov či mesiacov. Počas tohto obdobia rodičom poskytujeme informácie o transplantácii pečene dieťaťa a informujeme ich o možnosti byť darcom časti pečene pre vlastné dieťa,“ povedala doktorka Jana Kosnáčová.  

Pacienti po transplantácii v zahraničí odchádzajú v priebehu 1 – 3 mesiacov po výkone domov na Slovensko. Ďalšie sledovanie je už realizované na našom pracovisku v rámci ambulantného sledovania alebo hospitalizácie. Je to zvlášť citlivé obdobie, kedy môže organizmus pacienta cudzí orgán odvrhnúť. V minulosti boli  tieto deti prijímané na pediatrické oddelenie, kde boli hospitalizované deti s rôznymi s chronickými aj akútnymi ochoreniami. ,,V intermediárnej jednotke ich môžeme lepšie ochrániť od ostatných pacientov, nemusia chodiť na vyšetrovňu na odbery a zavedenie infúzií.  Tieto a mnohé iné vyšetrenia sa budú realizovať priamo na izbe. Je veľmi dôležité chrániť tieto deti pred infekciami, lebo každá infekcia môže naštartovať odvrhnutie orgánu. Tomuto všetkému musíme zabrániť, lebo po opakovanej transplantácii je percento prežívania nižšie. Po transplantáciách, keď sa štep ujme, deti ostávajú naďalej v našej starostlivosti a majú nádej na dobrú prognózu a návrat do normálneho života,“ ocenila prínos intermediárnej jednotky prednostka doc. MUDr. Oľga Červeňová, CSc. 

Podstatou transplantácie pečene je náhrada chorého orgánu novým orgánom alebo jeho časťou. Pečeň je nepárový orgán, bez ktorého sa nedá žiť. Transplantácia pečene u detí je chirurgicky vysokošpecializovaný výkon a tiež finančne veľmi náročný. V priebehu posledných 50 rokov sa v transplantačných centrách  podstatne zlepšila diagnostika,  rozšírili sa operačné možnosti, zlepšila sa  starostlivosť po transplantácii,  zaviedli sa do liečby nové lieky, čo umožňuje pacientom po transplantácii pečene  nielen prežívanie, ale aj podstatné zlepšenie kvality života.

S rozšírením a zlepšením operačných možností sa rozšírili možnosti transplantácie pečene najmä u detských pacientov, čím sa znižuje čakacia doba na výkon, je možné lepšie načasovanie transplantácie pečene, máme viac času na prípravu  pacienta a prípadne aj žijúceho darcu na transplantáciu pečene. V poslednom desaťročí sa výrazne znížila aj hmotnostná hranica,  pri ktorej je možné transplantovať časť pečene dieťaťu od žijúceho darcu – rodiča. Najčastejšou indikáciou na transplantáciu pečene u detí je atrézia žlčových ciest, metabolické ochorenia, posthepatitické cirhózy, menej často ako u dospelých nádorové ochorenia a samostatnú skupinu tvoria akútne zlyhania vyžadujúce rýchlu diagnostiku a urgentnú transplantáciu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 1,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár