Zimné mesiace neznamenajú len Vianoce a zábavu. Pre mnohých alergikov začína najnáročnejšie obdobie v roku. Chladné počasie, vietor a vykúrené miestnosti so sebou prinášajú nádchu, suchú a podráždenú pokožku, zhoršené dýchanie aj únavu.
Čo potrebujete vedieť o alergii na chlad a ako sa na zimu dobre pripraviť?
Neznášam zimu – len pocit alebo alergia?
Neznášanlivosť chladu sa radí medzi pseudoalergie. Reakciu nevyvoláva konkrétna látka alebo alergén, ale fyzikálny stav – v tomto prípade nízka teplota. Môže sa objaviť na viacerých úrovniach – ako štípanie očí, sťažené dýchanie, ale aj na koži.
Medzi najznámejšie príznaky patrí žihľavka – podráždená, červená a bolestivá koža. Niekedy sa na tele objavia aj veľké fľaky, alebo je pokožka jednoducho suchá. Náročnejšie je to s dýchacími cestami – okrem vodnatej nádchy má pacient dráždivý suchý kašeľ a dusenie.
U starších pacientov sa často opakajujú problémy s celkovou neznášanlivosťou chladu – sťažujú sa na bolesti kostí a kĺbov.
Prečítajte si aj: Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
Alergia na chlad dá psychike zabrať – pacient sa počas zimných mesiacov cíti nepohodlne, zdravotné problémy mu sťažujú prácu aj bežný život.
Ako alergia na chlad vzniká?
Neznášanlivosť chladu sa zvyčajne objavuje v dospievaní, ale nie je to pravidlo. Trpieť ňou môžu deti, aj starší ľudia. Jednou z príčin môže byť dedičnosť, no najvýraznejším faktorom je životný štýl.
Žijeme v podmienkach, keď otužovanie a stretávanie s chladom nie je bežné. Celú zimu sa chránime často prehnanými vrstvami oblečenia, vyhýbame sa pobytu v chladnej miestnosti, obmedzujeme pohyb vonku, spíme vo vykúrenej miestnosti.
Prechod z tepla do zimy je pre telo následne obrovský šok, ktorý sa môže prejaviť až zhoršeným dýchaním, stiahnutým hrdlom a vyrážkami.
Otestovať na alergiu sa môžete aj doma
Stačí, ak na niekoľko minút priložíme kocku ľadu napríklad na chrbát ruky, a necháte pôsobiť. Ak sa objaví alergická reakcia v podobe vyrážky, zrejme vám chlad nerobí dobre.
Podobnou metódou vás môže otestovať aj lekár. V ordinácii sa zvykne priložiť pacientovi ľadová kocka na 15 minút. Z krvi sa dá zistiť aj hladina kryoglobulínov – chladových protilátok v tele.
Patologická hladina protilátok v tele však v niektorých prípadoch nemusí signalizovať alergiu na chlad ale iné ochorenie, napríklad hepatitídu C či Raynaudov syndróm.
Alergia na chlad sa v ťažších formách lieči aj liekmi – predovšetkým antihistaminikami a antileukotriénmi. Pri problémoch s dýchacími cestami vám alergológ predpíše aj sprej na uvoľnenie priedušiek.
Pozor na neliečenú alergiu – pokiaľ sa prejavuje aj oslabením dýchacích ciest, môže prerásť do bronchiálnej astmy.
Pomôže otužovanie?
Pokiaľ u vás alergickú reakciu vyvoláva predovšetkým prechod z tepla do zimy, je potrebné organizmus správne otužovať a postupne mu pridávať záťaž.
Prečítajte si aj: Alergia na orechy sa môže zmeniť na poriadnu drámu
Alergológovia upozorňujú, že najviac pomôže, ak nebudete prehrievať organizmus a najmä v zime sa vzdáte zbytočnch vrstiev oblečenia. Rovnaké pravidlo platí pre rodičov malých detí.
Prehrievanie organizmu nepovedie k ochrane pred chorobami, ale paradoxne k slabšej imunite. Nezabúdajte na pravidelné vetranie a ožeľte časté kúpanie v horúcej vode.
Pomáha aj pravidelné vetranie a pohyb na chladnom vzduchu. V prípade, že má alergia na chlad ťažkú formu, je potrebné nosiť pri sebe adrenalínové pero – v prípade anafylaktickéhé šoku vám môže zachrániť život.
Starajte sa o pokožku
Pokiaľ sa u vás alergia na chlad prejavuje podráždenou a suchou kožou, nespoliehajte sa len na bežné krémy.
V lekárni dostanete špeciálnu kozmetiku, ktorá je určená do chladného počasia. Alergikom pomáhajú aj krémy s lanolínom, výťažkami z nechtíka lekárskeho či soli z Mŕtveho mora.
Pozor, aby ste kožu nedráždili škriabaním ani nevhodným oblečením, napríklad šálom či svetrom z umelých vlákien.