Neznášam zimu – len pocit alebo alergia na chlad ?

0

Zimné mesiace neznamenajú len Vianoce a zábavu. Pre mnohých alergikov začína najnáročnejšie obdobie v roku. Chladné počasie, vietor a vykúrené miestnosti so sebou prinášajú nádchu, suchú a podráždenú pokožku, zhoršené dýchanie aj únavu.

Shutterstock

Čo potrebujete vedieť o alergii na chlad a ako sa na zimu dobre pripraviť?

Neznášam zimu – len pocit alebo alergia?

Neznášanlivosť chladu sa radí medzi pseudoalergie. Reakciu nevyvoláva konkrétna látka alebo alergén, ale fyzikálny stav – v tomto prípade nízka teplota. Môže sa objaviť na viacerých úrovniach – ako štípanie očí, sťažené dýchanie, ale aj na koži.

Medzi najznámejšie príznaky patrí žihľavka – podráždená, červená a bolestivá koža. Niekedy sa na tele objavia aj veľké fľaky, alebo je pokožka jednoducho suchá. Náročnejšie je to s dýchacími cestami – okrem vodnatej nádchy má pacient dráždivý suchý kašeľ a dusenie.

U starších pacientov sa často opakajujú problémy s celkovou neznášanlivosťou chladu – sťažujú sa na bolesti kostí a kĺbov.

Prečítajte si aj: Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život

Alergia na chlad dá psychike zabrať – pacient sa počas zimných mesiacov cíti nepohodlne, zdravotné problémy mu sťažujú prácu aj bežný život.

Ako alergia na chlad vzniká?

Neznášanlivosť chladu sa zvyčajne objavuje v dospievaní, ale nie je to pravidlo. Trpieť ňou môžu deti, aj starší ľudia. Jednou z príčin môže byť dedičnosť, no najvýraznejším faktorom je životný štýl.

Žijeme v podmienkach, keď otužovanie a stretávanie s chladom nie je bežné. Celú zimu sa chránime často prehnanými vrstvami oblečenia, vyhýbame sa pobytu v chladnej miestnosti, obmedzujeme pohyb vonku, spíme vo vykúrenej miestnosti.

Prechod z tepla do zimy je pre telo následne obrovský šok, ktorý sa môže prejaviť až zhoršeným dýchaním, stiahnutým hrdlom a vyrážkami.

Otestovať na alergiu sa môžete aj doma

Stačí, ak na niekoľko minút priložíme kocku ľadu napríklad na chrbát ruky, a necháte pôsobiť. Ak sa objaví alergická reakcia v podobe vyrážky, zrejme vám chlad nerobí dobre.

Shutterstock

Podobnou metódou vás môže otestovať aj lekár. V ordinácii sa zvykne priložiť pacientovi ľadová kocka na 15 minút. Z krvi sa dá zistiť aj hladina kryoglobulínov – chladových protilátok v tele.

Patologická hladina protilátok v tele však v niektorých prípadoch nemusí signalizovať alergiu na chlad ale iné ochorenie, napríklad hepatitídu C či Raynaudov syndróm.

Alergia na chlad sa v ťažších formách lieči aj liekmi – predovšetkým antihistaminikami a antileukotriénmi. Pri problémoch s dýchacími cestami vám alergológ predpíše aj sprej na uvoľnenie priedušiek.

Pozor na neliečenú alergiu – pokiaľ sa prejavuje aj oslabením dýchacích ciest, môže prerásť do bronchiálnej astmy.

Pomôže otužovanie?

Pokiaľ u vás alergickú reakciu vyvoláva predovšetkým prechod z tepla do zimy, je potrebné organizmus správne otužovať a postupne mu pridávať záťaž.

Prečítajte si aj: Alergia na orechy sa môže zmeniť na poriadnu drámu

Alergológovia upozorňujú, že najviac pomôže, ak nebudete prehrievať organizmus a najmä v zime sa vzdáte zbytočnch vrstiev oblečenia. Rovnaké pravidlo platí pre rodičov malých detí.

Prehrievanie organizmu nepovedie k ochrane pred chorobami, ale paradoxne k slabšej imunite. Nezabúdajte na pravidelné vetranie a ožeľte časté kúpanie v horúcej vode.

Pomáha aj pravidelné vetranie a pohyb na chladnom vzduchu. V prípade, že má alergia na chlad ťažkú formu, je potrebné nosiť pri sebe adrenalínové pero – v prípade anafylaktickéhé šoku vám môže zachrániť život.

Starajte sa o pokožku

Pokiaľ sa u vás alergia na chlad prejavuje podráždenou a suchou kožou, nespoliehajte sa len na bežné krémy.

V lekárni dostanete špeciálnu kozmetiku, ktorá je určená do chladného počasia. Alergikom pomáhajú aj krémy s lanolínom, výťažkami z nechtíka lekárskeho či soli z Mŕtveho mora.

Pozor, aby ste kožu nedráždili škriabaním ani nevhodným oblečením, napríklad šálom či svetrom z umelých vlákien.

Shutterstock

Napriek tomu, že platí štandardné pravidlo otužovania, nezabúdajte v zime chrániť citlivú pokožku rúk rukavicami a nosiť čiapku. Pokožka hlavy trpí rovnako a problémy, ktoré sa objavia v zime, budete riešiť celý rok.

Ozhrozuje aj otužilcov

Na alergiu na chlad sa často sťažujú športovci, napríklad bežci, ktorý sa pohybu vonku venujú celoročne.

Alergická reakcia sa môže objaviť aj po dlhšej dobe a znepríjemniť radosť z pohybu. Nepraje ani klasickým zimným športom – alergiou na chlad trpí napríklad známy lyžiar Noah Bowman, ktorý zastapuje Kanadu na Olympijských hrách.

Pokiaľ sa u vás objavia problémy pri každodennom behu, lekári odporúčajú vyhýbať sa športovaniu hneď zrána, kedy sú teploty veľmi nízke, a ísť behať radšej krátko popoludní.

Najväčší chlad ustúpi a aj telo bude pripravené lepšie ako krátko po zobudení.

Problémy po celý rok

Alergia na chlad žiaľ nevypne so skončením zimy. Objavuje sa počas celého roka, aj v lete. Stačí ísť na bicykel, plávať v studenom bazéne, dať si zmrzlinu alebo studený nápoj či vojsť do chladnej miestnosti.

Alergia sa prejaví veľmi rýchlo a nedovoľuje vykonávať mnohé bežné aktivity. Aj preto je dôležité venovať sa celý rok otužovaniu, chodiť do sauny a dopriať si spánok v chladnom prostredí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár