Od 1. januára 2024 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých. Zverejnil ho Úrad verejného zdravotníctva SR.
Rok narodenia Vek Druh očkovania Typ očkovania 2024 v 3. mesiaci života Diftéria (záškrt), tetanus, pertussis -čierny kašeľ (acelulárna vakcína), vírusová hepatitída B, hemofilové invazívne nákazy, detská obrna, (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokokové invazívne ochorenia, (konjugovaná vakcína (PCV), simultánna aplikácia s hexavakcínou*) I. dávka (základné očkovanie) v 5. mesiaci života II. dávka (základné očkovanie) v 11. mesiaci života III. dávka (základné očkovanie) 2023 najskôr 1. deň 15. mesiaca, najneskôr v 18. mesiaci života Osýpky, mumps, ružienka (MMR) I. dávka 2020 v 5. roku života Osýpky, mumps, ružienka (MMR) II. dávka 2019 v 6. roku života Diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ)(acelulárna), detská obrna (DTaP-IPV) preočkovanie 2014 v 11. roku života osýpky, mumps, ružienka (MMR) II. dávka 2012 v 13. roku života Diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ)(acelulárna), detská obrna (DTaP-IPV) preočkovanie X dospelí vo veku 30 rokov Záškrt, tetanus (dT**) preočkovanie každých 15 rokov
Poznámky:
- Očkovanie hexavakcínou a očkovanie vakcínou proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva
tromi dávkami v 3., 5. a 11. mesiaci života, pričom prvá dávka sa podá najskôr v prvom dni desiateho týždňa
života vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu vo výskyte čierneho kašľa. Na povinné očkovanie dojčiat proti
pneumokokovým invazívnym ochoreniam je určená 15-valentná konjugovaná vakcína, 13-valentná konjugovaná
vakcína alebo 10-valentná konjugovaná vakcína.
** Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov.
V prípade prekročenia odporučeného intervalu sa preočkovanie proti záškrtu a tetanu vykoná vždy len jednou dávkou,
pokiaľ je v zdravotnej dokumentácii pacienta dokumentované základné očkovanie tromi dávkami očkovacej látky
proti tetanu. Základné očkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu tromi dávkami sa vykoná len v prípade, ak nie je
dôveryhodná dokumentácia základného očkovania v minulosti. Prvé preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa
odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov
Najčastejšie otázky k povinnému očkovaniu:
- Musia povinné očkovanie absolvovať všetky deti?
- Áno. Je to uvedené v Zákone o ochrane zdravia. Nie je to typické len pre Slovensko. Ide o očkovanie, ktoré sa robí na celom svete. My očkujeme podľa európskych schém, ktoré používajú vyspelé, ale aj východné krajiny.
- Sú skutočne zaočkované všetky deti? Myslím teraz na zaostalejšie oblasti, sociálne zaostalé rodiny.
- U nás sa zachoval systém starostlivosti o deti v primárnej starostlivosti, tzn. že máme okrem všeobecných lekárov pre dospelých aj pediatrov priamo v teréne. Je pokryté celé územie. Znamená to, že všetky deti sú vedené v evidencii. Je zabezpečené, že každý pediater má svoju databázu detí a musí vedieť, ktoré dieťa neprišlo na očkovanie. Evidencia je veľmi prísna a epidemiológmi pravidelne kontrolovaná.
- Napriek tomu poznáme v praxi prípady, keď sa očkovaniu detí niektorí rodičia vyhli. Objavili sa už aj choroby, ktoré tu roky neboli. Čo sa deje v prípade, ak rodič nedá svoje dieťa zaočkovať?
- Ľudské práva hovoria aj o tom, že rodič môže rozhodnúť aj negatívne, pokiaľ tým neohrozuje život dieťaťa. V takom prípade musí lekár túto skutočnosť hlásiť na hygienu, upovedomiť verejné zdravotníctvo. V prvom rade by mal však presvedčiť matku.