Sprievodca LIEKMINádcha

Čo je to Nádcha

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   13.08.2021   0

Dôvodom upchaného nosa je najčastejšie vírusmi spôsobená nádcha. Môže ísť však aj o alergiu alebo o iné ochorenie, ktoré sa na svojom začiatku prejavuje takto, no vyústi napr. do ovčích kiahní, chrípky, zápalu prínosových dutín, či inej choroby. Taktiež prerezávanie zúbkov môže spôsobiť spomínané príznaky. Upchatý nos a s ním spojené dýchanie ústami, nočné chrápanie, či nedoslýchavosť môže byť spojené so zväčšenými nosnými mandľami. Jednostranne upchatý či jednostranne "sopľavý" nos upozorňuje na prekážku – cudzie teleso, nádor či iné.

V ďalšom texte sa budeme z praktických dôvodov venovať najčastejšej príčine upchatého nosa a soplíkom a tou je nádcha.

Viete, že nádcha?

  • Viete, koľko trvá normálna nádcha bez liečby? 7 dní. A viete koľko trvá s liečbou? Jeden týždeň. (U malých detí môže trvať aj dva týždne a viac.)
  • Viete, že 90% až 95% infekcií horných dýchacích ciest u detí je spôsobených   vírusmi, na ktoré sú antibiotiká absolútne neúčinné?
  • Viete, že normálne zdravé dieťa môže prekonať za rok aj 5 infekčných ochorení s teplotami?

Ako sa naše telo bráni

Podráždená sliznica (vírusmi, či inými patogénmi, alergiou) reaguje prirodzene zväčšením prekrvenia na princípe viac než logickom: viac krvi – viac obranných buniek a látok, väčší prísun kyslíka, živín a tekutín na tvorbu hlienu. Robí teda všetko preto, aby sa škodliviny, ktorá ju dráždi, zbavila.

Na druhej strane ide telo samo proti sebe, lebo vdychovaný vzduch, ktorý teraz vstupuje do tela cez ústa, nieje patrične očistený, zohriaty a ani zvlhčený, ako keď vstupuje cez nos, čo môže prinášať ďalšie zdravotné komplikácie. Taktiež je znemožnené prevzdušňovanie nosových dutín a komunikácia hltana so stredným uchom cez Eustachovu trubicu, čo je dôležité, aby tam nevzniklo "neprevzdušnené" ložisko infekcie.

Nepríjemnosti spojené s nádchou

  • opuchnutá sliznica bráni dýchaniu nosom – upcháva ho,
  • zvýšená tvorba hlienu - sopľa, ktorý sa tlačí von, aj dnu,
  • upchatý nos blokuje čuch,
  • chuť do jedla je znížená ( veď koho baví naraz príjmať potravu aj dýchať cez ten istý otvor a pritom ani poriadne necítiť chuť jedla),
  • sťažené dýchanie v noci spôsobuje nekľudný spánok. (Dieťa v noci ťažko dýcha, a preto zle spí, budí sa, plače, to zobudí nás a aj my by sme najradšej zaplakali…)

U dojčiat je situácia trochu komplikovanejšia, lebo nevedia efektívne dýchať ústami ani fúkať nos. Ak má dojča upchatý nos, má problém prijímať potravu. To môže viesť k zníženému príjmu tekutín a následným komplikáciám. Čítajte v článku DOJČENIE A NÁDCHA. AKO UVOLNIŤ NOŠTEK »»»

 «   SPÄŤ na Lieky Proti Nádche

 «   SPÄŤ na Nádcha

 «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

 

Upozornenie: Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised