Ako fungujú lieky proti kašľu

redakcia 2

Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na:

  • Lieky proti suchému kašľu (antitusiká)
  • Lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá) – lepšie povedané, lieky na uľahčenie vykašliavania.

 

Lieky proti suchému kašľu

 ANTITUSIKÁ (klik do rubriky konkrétne LIEKY PROTI KAŠĽU)

Suchý kašeľ je typický sprievodca zápalu dýchacích ciest v počiatočnom štádiu. Tento kašeľ nie je nutné liečiť, pretože spontánne prechádza do kašľa vlhkého, hlienového.

Avšak za situácie, že kašeľ je dráždivý, úporný, vyčerpáva dieťa, nedovolí mu kľudne spať a napína ho z kašľa na zvracanie, je užitočné podať lieky na utíšenie kašľa. Tieto lieky sa volajú antitusiká (kašeľ v preklade je tussis). 

  • antituská kodeinového typu
  • antituská nekodeinového 

Kodeinové antitusiká

Pôsobia na centrum kašľa v mozgu, znižujú jeho citlivosť na potrebu kašľa. Má však nežiadúce účinky, môže viesť k útlmu dychového centra. Kodeinové antitusiká sú účinnejšie ako nekodeinové, ale môže sa na nich vyvinúť závislosť. Nesmú sa podávať deťom mladším ako 12 rokov a deťom so sťaženým vykašliavaním pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Do tejto skupiny liekov patrí : Kodein, Diolan a iné.

Nakoľko je táto skupina liekov viazaná na lekársky predpis, nie sú jej lieky predmetom našej databázy.

Nekodeinové antitusiká

Nekodeinové antitusiká sa môžu používať aj u malých detí. Mnohé prípravky, sú na našom trhu voľnopredajné.

Prehľad voľnopredajných liekov pre deti z tejto skupiny nájdete TU v rubrike LIEKY PROTI KAŠĽU.


Lieky proti vlhkému kašľu

EXPEKTORANCIÁ (TU klik do rubriky LIEKY PROTI KAŠĽU)

Vlhký, hlienový kašeľ sa pri zápaloch dýchacích ciest objaví zpravidla po niekoľkých dňoch trvania suchého kašľa. Deti lepšie tolerujú tento kašeľ ako suchý dráždivý. Podstatou liečby je uvoľniť hlieny z dýchacích ciest a to jednak ich zriedením (mukolytiká) a jednak uľahčením ich pohybu (sekretomotoriká). Lieky, ktoré sa používajú na tento typ kašľa, sa volajú expektoranciá.

Expektoranciá môžu pôsobiť:

  • na kvalitu hlienov : MUKOLYTIKÁ – znižujú viskozitu hlienov – ľudovo povedané: zrieďujú hlieny,
  • na pohyb hlienov : SEKRETOMOTORIKÁ – majú oproti mukolytikám trochu odlišný princíp pôsobenia. Ich účinok smeruje na zvýšenie aktivity riasinkového epitelu a tým aj uľahčenie transportu hlienu s jeho následným vykašliavaním.

Obe skupiny uľahčujú vykašliavanie pri vlhkom kašli.

Prípravky s mukolytickým účinkom: sú to prípravky obsahujúce ambroxol, bromhexin, acetylcystein, karbocystein.

Kompletný prehľad voľnopredajných liekov pre deti z tejto skupiny nájdete TU v rubrike LIEKY PROTI KAŠĽU.

Prípravky so sekretomotorickým účinkom: obsahujú zväčša éterické oleje z výťažkov rastlín (mäta, aníz, eukalyptus, skorocel). Nie všetky sú vhodné pre malé deti. Pozornosť je potrebné venovať aj možnej alergii. Z liekov uvádzame napr. Sinupret, Mucoplant.


Kombinované lieky proti kašľu

Existujú aj kombinované prípravky, ktoré majú jednak tlmiace účinky na kašeľ a jednak umožňujú vykašliavanie. Na našom trhu je k dispozícii Stoptusin a Pleumolysin. Pleumolysin je vhodný pre deti od 1 roku, Stoptusin pre deti od novorodeneckého obdobia.

Nekombinujte však svojvoľne expektoranciá spoločne s antitusikami. Ak pomocou antitusík potlačíte už hlienovitý kašeľ, hlien sa hromadí v dýchacích cestách a môže vyvolať komplikácie.


FYTOFARMAKÁ (TU klik do rubriky LIEKY PROTI  KAŠĽU)

Liečivá, ktorých účinná látka je výťažkom z rastliny. Rastlinný materiál alebo prípravok z nej vyrobený sa používa k liečeniu, mierneniu a prevencii ochorení.

Liečivé rastliny tradične využívané vo fytoterapii sa používajú v stave čerstvom alebo, a to väčšinou, v sušenom. Čajové zmesy sú najbežnejšou formou, ktorá sa z rastlín pripravuje, ďalej sem patria liehové výťažky a tie sa ešte môžu postupne upravovať na získanie sirupov, tabliet, mastí či krémov. Skorocelový sirup je napríklad určený na suchý kašeľ, extrakt z brečtanu zas rozrieďuje a uvoľňuje hlieny.

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

 «   SPÄŤ na Lieky Proti Kašľu

 «   SPÄŤ na Kašeľ

 «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Antitusiká - DetskeChoroby
  2. ja sa snazim dcere davat vzdy najprv sirupy nez lieky, pri prvych naznakoch kasla jej hned davam pit sirup stopkasel, vacsinou zaberie ak nie idem s nou k lekarke

Pridaj komentár