ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 21.11.2017 | meniny má Elvíra  
Sprievodca LIEKMIDieťa a lieky - užitočné informácie

Nech žijú bežné detské choroby!

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   10.12.2014   19

Choré dieťa? Môžeme si položiť otázku smerujúcu k riešeniu dvoma spôsobmi.

"Aké lieky sú preň teraz vhodné a najlepšie?"

alebo:

„Čo urobiť, aby táto choroba bola pre moje dieťa prínosom?“

 

Tlmiť utrpenie za každú cenu?

Je to normálne a prirodzené, každý rodič chce svojmu dieťaťu len to najlepšie, a ak už je choré, tak nech aspoň čo najmenej trpí. Veľmi dôležitý je náš vlastný postoj k utrpeniu.

Utrpenie v dnešnej dobe v našej spoločnosti akosi nieje „in“. Kde sa dá, sa mu vyhýbame a volíme ľahšiu cestu. Navyše fyzická i cenová dostupnosť utišovadiel rôzneho druhu je tak dokonalá. Tak prečo? Ale nie je aj schopnosť trpieť a odriekanie súčasťou života? Je to vec pohľadu.

V zásade každé učenie je spojené s istou mierou utrpenia. (Spomínate si na svoje školské roky?) Isté je, že po prekonanom ochorení je organizmus silnejší, zdravší a „múdrejší“ než pred ním. A častokrát je tá zmena viditeľná i na duševnom živote dieťaťa.

Nech žijú bežné choroby!

Čo je horúčka, kašeľ, soplík? To samo o sebe nie je choroba! Ale je to zmysluplná reakcia organizmu na infekciu, na svoje poškodenie.

Horúčka napríklad výrazne obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií, taktiež mobilizuje vlastný imunitný systém, zvyšuje aktivitu bielych krviniek zodpovedných za ničenie nezvaných hostí, ktorý sa šíria v tele. Upchatý noštek a soplík, to je prirodzená reakcia napadnutej oblasti nosohltana, pri ktorej dochádza najmä k rozšíreniu ciev, a k zvýšenej sekrécii nosových žiaz, ktorých cieľom je čo nejefektívnejšie zlikvidovať nepriateľa.

A kašeľ je dômyselný reflex, ktorého úlohou je zbaviť sa všetkého, čo v dýchacích cestách dráždi.

Nemusíme ich silou-mocou ochraňovať

Bežné detské choroby k životu patria, nie je to nič zlé, nič pred čím by sme mali svoje dieťa silou-mocou ochraňovať, resp. ho hneď liečiť „super účinnými liekmi“.

Nefarmakologická liečba (bez liekov) je pri bežných ochoreniach častokrát dôležitejšia ako tá farmakologická (s liekmi). A zrejme aj preto, že je zadarmo, nemusíme za ňu nikomu platiť, a teda neprináša nikomu zisky, nemá podporu veľkých farmaceutických spoločností, teda nieje zaujímavá pre reklamné účely a tak je často neprávom zatláčaná do úzadia. To nieje kritika farmaceutických spoločností ( ktorých záujem je prirodzene inde), to je fakt na zamyslenie.

Je dobré, že tu bežné choroby sú, lebo práve vďaka nim si dieťa môže budovať kvalitný imunitný systém, aby mohlo byť v dospelosti plne vyzbrojené, a teda „zdravé“.

Myslime o dva kroky vpred, a nielen krátkozrako: „aby sa môjmu malému uľavilo, nech sa tak netrápi...“, ale aj, čo mu to dáva do života: učiť sa zvládať trápenie, lepšiu imunitu v dospelosti a teda lepšie zdravie do budúcna, a to nie je málo!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
autumn11 napísané 05.06.2017 21:52

pri horúčke do 38,5 malému žiadne lieky nepodávam, ale keď sa už šplhá hore, tak mu dám paralen alebo nurofen. Vysoká teplota môže spôsobiť aj febrilné křče a iné komplikácie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku
autumn11 napísané 05.06.2017 21:52

pri horúčke do 38,5 malému žiadne lieky nepodávam, ale keď sa už šplhá hore, tak mu dám paralen alebo nurofen. Vysoká teplota môže spôsobiť aj febrilné křče a iné komplikácie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised