Matky vedia byť v okamihu, kedy je ohrozené ich dieťa, veľmi bojovné a prekračujú svoje bežné hranice kuchyne a milej, neškodnej komunikácie. Rovnako sa v takejto situácii zmobilizovali mamy, ktoré majú deti s atopickým ekzémom, často kombinovaným s ochoreniami dýchacích orgánov. Jedinú liečebňu, ktorá lieči takéto deti do 18 rokov v Trávnici, chcú pod rúškom zmeny zákona o platoch zdravotných sestier zavrieť.
Keď sa vám chce plakať
Atopický ekzém nie je koniec sveta, neumiera sa na to – ale kto ho nemal alebo nezažil v tesnej blízkosti, netuší, ako dokáže otráviť život. Zažiť okamihy neskutočného svrbenia, škaredých červených fľakov, ošupovania sa a ešte k tomu to vidieť na svojom dieťatku, to je pohľad vyvolávajúci plač. O to viac, že deti si nevedia inak pomôcť, len si to škaredé poškrabať – a to často nielen v spánku až do krvi. Na dôvažok – ekzém vám nedá na výber, kde vyrazí: a tak je ho často vidieť na tých najcitlivejších a najnepríjemnejších miestach. V kombinácii s alergiou alebo astmou či inými dýchacími problémami patrí atopický ekzém k tzv. civilizačným chorobám, ktoré má čím ďalej tým viac ľudí – a skutočnú príčinu vzniku je veľmi ťažké odhaliť.
Nečudo, že mamy, ktoré bojujú s touto diagnózou svojich detí, hľadajú každý spôsob, ako svojim drobcom pomôcť. A mnohé z nich objavili a vyskúšali práve Odborný detský liečebný ústav Trávnica. Z pobytu tam boli nadšené z niekoľkých dôvodov: liečivá voda, ktorú dovážajú z Podhájskej a svojím zložením a účinkami je podobná tej z Mŕtveho mora, dáva drobcom znovu pocítiť, aké je to mať zdravú, čistú kožu. Nadôvažok, mnohé z mamín sú nadšené aj z prístupu personálu od vedenia až po údržbára, ktorí svojou prácou pre deti žijú – a také niečo sa cení o to viac, že je už málo miest, kde sa dá s takým prístupom (napriek biednemu platu) stretnúť.
Šokujúca informácia
O to viac je prekvapujúca informácia, ktorú poskytlo šurianske mestské zastupiteľstvo: túto liečebňu plánovali zavrieť už 1. apríla 2012. Oficiálnym dôvodom bol zákon zvyšujúci plat zdravotným sestrám – mesto Šurany vlastní nemocnicu, pod ktorú spadá aj liečebňa v Trávnici a nie je schopné finančne utiahnuť chod oboch zariadení po dofinancovaní platov sestier. Prioritné podľa ich vyjadrení je zachovať nemocnicu a liečebňa musí padnúť na oltár vyšších záujmov.
Na jednej strane je pochopiteľné, že sa obe prevádzky nedajú z mestského rozpočtu utiahnuť, na druhej strane sa vynárajú otázky, ako popri jasnom dlhodobom vývoji situácie s platmi sestier hľadalo mesto Šurany možnosti na zachovanie liečebne, ktorá môže byť vďaka svojej jedinečnosti „výkladnou skriňou“ mesta? Žiadne alternatívy okrem zrušenia totiž mesto neprinieslo, o to viac sa podsúva myšlienka, či niekto vplyvný nemá príliš veľký záujem o areál liečebne s krásnym lesoparkom.
Tvrdenia riaditeľa nemocnice, že liečebňa nie je celoročne kapacitne využitá by bolo dobré porovnať so skutočnou evidenciou naplnenia kapacity liečebne podľa záznamov, ktoré má hlavná sestra liečebne k dispozícii – prečo ale nie sú dostupné verejnosti ako dôkazový materiál, je tiež záhadou. Argument, že liečebňa je stratová, je tiež zvláštny: podľa vyjadrenia sestier z liečebne do médií, bežne dostupných na internete, je o pobyt v liečebni obrovský záujem a to aj napriek tomu, že pobyt si rodič dieťaťa musí zaplatiť. Ak je problém iba v tom, že poisťovne nehradia celú sumu pobytu, tak sa predsa komunikácia a hľadanie riešenia musí presunúť niekam inam a nie ku škrtu existencie liečebne.
Zaujímavé je, že pred pár rokmi bojovalo mesto Šurany o udelenie licencie na liečebňu – táto licencia v lete končí platnosť. Nemá už mesto záujem o poskytovanie liečebných procedúr? Zákon sestier sa zdá byť v tomto prípade len chabou zásterkou… O to viac, že sestry dostali oficiálny zákaz vyjadrovať sa k situácii o liečebni, kde robia rady a kde ich idú pripraviť vlastní o prácu.
Ostáva sa teda znovu opýtať: aké kroky na záchranu liečebne podniklo mesto Šurany?
Keď bojujú mamy
Napriek účasti mamičiek na mestskom zastupiteľstve, kde sa liečebne zastali, nie sú mestskí poslanci záchrane liečebne nijako naklonení – ako keby o ňu vôbec nestáli. Mamy detí, ktoré do liečebne chodia – mnohé z nich mali termín v čase, kedy nevedeli, či ich vôbec odliečia, mnohé z nich majú nastúpiť s deťmi podľa plánu niekedy v máji – začali o liečebňu bojovať. Oslovili prezidenta, ombudsmanku, ministerstvo zdravotníctva, médiá, politické strany, inštitúcie, nadácie, koho len mohli a má nejakú oficiálnu moc a možnosť zakročiť – len preto, aby sa im podarilo nájsť riešenie na záchranu liečebne.
Momentálne majú rozbehnutú petíciu, ktorú tento týždeň chcú doručiť na Ministerstvo zdravotníctva – v týchto dňoch je na nej zaregistrovaných vyše 1700 podpisov na záchranu Trávnice. Mamy na svoju komunikáciu používajú aj facebook, kde koordinujú svoje akcie na záchranu liečebne.
Z predbežných rokovaní majú mamy podľa Lívie Vincúrovej prísľub, že sa liečebňa zatvárať nebude – momentálne existujú tri alternatívy, ako ju nechať žiť a slúžiť ďalej. Pomoc pri riešení prisľúbila aj ombudsmanka aj nová ministerka zdravotníctva, nesúhlas so zatvorením majú vraj aj od prvej dámy.
Ako to však skutočne dopadne na zasadaní mestského zastupiteľstva 19. apríla, kedy podľa informácií miestnych aj mamičiek má ísť len o to, ako zavrieť po mediálnom blázinci liečebňu tak či tak?
Každá pomoc dobrá
Ak vám nie je jedno, čo sa deje, skúste mamám pomôcť – už len tým, že im vyjadríte podporu cez FB alebo aj konkrétnou pomocou či tlakom na zastupiteľstvo a iné orgány. Ak totiž je jedno mestu Šurany, že mnohé deti stratia možnosť liečby, ak pre ne existuje len jedno jediné riešenie, do rúk musia vziať situáciu iní.
Kto vyhrá boj, ešte nie je jasné – ale je hádam jasné, komu ako mamy rovnako postihnutých detí držíme palce.
Dakujeme za podporu!
Prosím, prídte nás podporiť zajtra – v stredu 18.4 o 10hod pred detskú fakultnú nemocnicu Kramáre – o 11hod pôjdeme všetci spolu zaniesť petíciu – máme už viac ako 3000 podpisov!
Je smutné, že musíme vynakladať tolko energie v boji s ludmi, ktorí sú ignorantskí k potrebám ludí, ktorými boli zvolení a ktorým majú slúžiť.
Ubezpečujem všetkých, že urobíme všetko čo sa dá aby Trávnica pokračovala a aby 8 ludí (tolko stačí poslancov na odhlasovanie zatvorenia Trávnice) nemalo viac možnosť rozhodovať o niečom, čo sa týka celého Slovenska.