Operácia: Nezostúpené vajíčko – Retentio testis – Kryptorchizmus

MUDr. Jozef Babala, PhD. - detský chirurg 0

Jedna z najčastejších diagnóz u chlapcov v detskom veku. U detí narodených pred termínom je výskyt až 20%. U donosených detí sa s týmto stavom stretneme v 4-5%.

No u polovice týchto detí zostupovanie vajíčok pokračuje ešte počas 12-tich týždňov po narodení, čím sa stav môže samovoľne upraviť. Chlapcov, u ktorých nedôjde ku zostúpeniu vajíčka, čaká operácia.

Shutterstock

Ako poznáme nezostúpené vajíčko a ako táto anomália vzniká

Nezostúpené jedno vajíčko (po latinsky testis), alebo ak ide o obe vajíčka (testés) sa v medicínskej terminológii nazýva Retentio testis. Je to stav, kedy je miešok na jednej alebo na oboch stranách prázdny. To ešte nemusí znamenať, že dieťa nemá vajíčko vôbec.

Vajíčka sa počas vnútromaternicového obdobia vývoja plodu nachádzajú vnútri v brušku na zadnej strane pod obličkami. Odtiaľto zostupujú cez slabinový kanál postupne až na dno mieška, čo sa udeje do 25-teho až 30-teho týždňa tehotenstva. Na tejto ceste zostupu môžu uviaznuť v ktoromkoľvek bode.

Ak ostanú vysoko v brušku, nie sú dostupné nášmu hmatu, potom tento stav nazývame kryptorchizmus – vajíčka sú skryté. Takto vysoko ostanú vajíčka skryté asi u 1-2% chlapcov s nezostúpenými vajíčkami.

U ostatných chlapcov vajíčka ostanú v slabine, pred vstupom do mieška. Tieto vajíčka sa dajú vyhmatať ako pohyblivá hrčka v podkoží, ktorá sa dá viac alebo menej pritiahnuť ku miešku a opäť vybehne hore.

Sú aj takzvané migrujúce vajíčka – jojo testés, ktoré sú niekedy v miešku a niekedy v slabine.

Prečo a kedy treba nezostúpené vajíčko operovať

Existuje aj iná ako operačná liečba? Iná liečba ako operácia nemá význam. V minulosti ste sa mohli stretnúť s názorom, že liečiť túto anomáliu je možné aj podávaním mužského hormónu, no zistilo sa, že táto procedúra nemá žiaduci efekt.

Takže kedy operovať? V súčasnosti sa odporúča operovať v 6 mesiacoch života. Cieľom operácie je zamedzenie straty správnej funkcie zárodočných buniek, z ktorým neskôr vznikajú spermie. A tento proces prebieha v druhom polroku po narodení. No často sa zistí, že vajíčko nie je zostúpené príde omnoho neskôr. V takom prípade netreba strácať čas a operáciu zrealizovať čím skôr.

Čo ak je vajíčko schované v brušku

Vždy je prvotnou snahou vajíčko zachrániť a dostať ho na svoje správne miesto. No najprv ho v tom brušku musíme pohľadať. A v tom nám najlepšie pomôže laparoskopia, pomocou ktorej môžeme prehliadnuť celú cestu zostupu vajíčka. Ak ho nájdeme, urobíme prvú dobu operácie a o pol až jeden rok druhú dobu zo slabinového prístupu (Fowler-Spehensova operácia). Môže sa stať aj to, že vajíčko prvú dobu neprežije v dobrej kvalite a vtedy ho treba odstrániť. Odstrániť ho treba aj vtedy, ak sa nedá stiahnuť, lebo v dospelosti hrozí riziko jeho zhubnej premeny (asi 5-10 krát častejšie ako u normálneho vajíčka).

Ako sa dá takáto operácia urobiť

Ide o plánovanú (iným slovom elektívnu) operáciu. Pokiaľ ide o kryptorchizmus – keď sú vajíčka schované v brušku, treba počítať s hospitalizáciou v ústavnom (lôžkovom) zariadení. Pretože ide o viac zaťažujúcu operáciu vnútro-brušnú a následne v druhej dobe o kombináciu vnútro-brušnej operácie so slabinovo-mieškovou operáciou.

U väčšiny pacientov, u ktorých je vajíčko v slabine je možné operovať v nemocnici s pobytom na lôžku, ale aj formou jednodňovej chirurgie. Tento výkon – umiestnenie a fixácia vajíčka v miešku (orchiopexia) je oficiálne zaradený medzi výkonmi jednodňovej chirurgie detského veku. Operujeme z dvoch rezov – jeden vedieme v slabine a druhý na miešku.

Kto je oprávneným špecialistom operovať takýchto pacientov

Detský chirurg a detský urológ.

Vyšetrenia a operácia

A: Hospitalizácia

trvanie: 3 dni (2 noci)

1. Návšteva vášho pediatra, ktorý vás s výmenným lístkom odošle ku špecialistovi – detskému chirurgovi.

2. Návšteva detsko-chirurgickej ambulancie (spádovej a potom nemocničnej, kde je lôžkové zariadenie, alebo priamo nemocničnej), vyšetrenie dieťaťa a zvolenie vhodného času operácie.

3. Vyšetrenie v anestéziologickej ambulancii.

4. V týždni pred plánovaným termínom vyšetrenie pediatrom a odber krvi na testy podľa požiadavky anestéziológa (dieťa musí byť 3 týždne pred plánovaným zákrokom zdravé).

5. V daný termín prijatie cez detskú chirurgickú a anestéziologickú ambulanciu na lôžkové oddelenie nemocnice. Dieťa má právo na prítomnosť jedného rodiča, za príplatok je možnosť samostatnej izby.

Deň prvý: Prijatie na lôžkovom oddelení, večer podanie lieku.

Deň druhý: Ráno na lačno, ranné podanie lieku, operácia podľa harmonogramu (vo výnimočných prípadoch môže byť operácia presunutá na nasledujúci deň). Operácia trvá približne 20 minút. Neľakajte sa ak od odvezenia dieťaťa až po jeho návrat uplynú 2 hodiny. Do tohto času patrí príprava, anestézia, operácia, prebudenie a sledovanie pacienta. Pooperačne má dieťa infúziu, až kým neprijíma dostatočne tekutiny. Pod vplyvom anestetík môže dieťa reagovať neprirodzene, sťažuje sa na bolesti, ktoré sú tlmené liekmi. O vaše dieťa sa stará zdravotná sestra, no treba si uvedomiť, že sa stará o niekoľko detí, z ktorých každé je pre svojho rodiča tak drahé, ako to vaše pre vás.

Deň tretí: Kontrola chirurgom, prepustenie dieťaťa do domácej starostlivosti. Chirurg ostáva nezriedka v anonymite.

6. Po týždni kontrola na chirurgickej ambulancii, kontrola po operácii, prípadne vybratie stehov z rany.

7. Návšteva u vášho pediatra, odovzdanie prepúšťacej správy.

8. 2 týždne rekonvalescencia v domácom prostredí, 1 mesiac bez cvičenia. Bez diétneho obmedzenia.

Jednodňová chirurgia

pobyt v zariadení trvá 2-4 hodiny

1. Návšteva vášho pediatra, ktorý vás s výmenným lístkom odošle ku špecialistovi – detskému chirurgovi.

2. Návšteva detsko-chirurgickej ambulancie zariadenia poskytujúceho služby jednodňovej chirurgie. Vyšetrenie dieťaťa a zvolenie vhodného času operácie, odporučenie odberov a vyšetrení.

3. V týždni pred plánovaným termínom vyšetrenie pediatrom a odber krvi na testy (dieťa musí byť 3 týždne pred plánovaným zákrokom zdravé)

4. V daný termín prijatie do zariadenia jednodňovej chirurgie na presne určený čas, vyšetrenie anestéziológom, podanie lieku (premedikácia) a umiestnenie dieťaťa na lôžko. Operácia trvá približne 20 minút, po prebudení sa pacient monitoruje na lôžku, kde je prítomný rodič. Pod vplyvom anestetík môže dieťa reagovať neprirodzene, sťažuje sa na bolesti, ktoré sú tlmené. Dieťa je pod kontrolou anestéziológa. Kontrola chirurgom, prepustenie dieťaťa do domácej starostlivosti.  Osobný kontakt chirurga s rodičmi.

5. Po týždni kontrola na chirurgickej ambulancii, kontrola po operácii, prípadne vybratie stehov z rany.

6. Návšteva u vášho pediatra, odovzdanie prepúšťacej správy.

7. 2 týždne rekonvalescencia v domácom prostredí, 1 mesiac bez cvičenia. Bez diétneho obmedzenia.

Komplikácie pri operácii nezostúpeného vajíčka

  • Najčastejšie sa vyskytuje krvná podliatina alebo zrazenina v oblasti miešku, ktorý môže byť až fialovo-bordový. Sfarbenie samovoľne odznie o niekoľko dní až týždňov a stehy z mieška vypadnú samé po 10 dňoch, ak nie, je lepšie keď ich chirurg vyberie.
  • Zriedka sa môže vyskytnúť infekcia, alebo teploty.
  • Mierny opuch ustupuje samovoľne.

Nezabudnite prísť na kontrolu v 14-tich rokoch veku, najmä ak išlo o obojstranne nezostúpené vajíčka a nie hmatateľné vajíčka, kedy si treba všimnúť, či je správny pubertálny vývoj a treba diskutovať o prognóze, čo sa týka zhubného zvrhnutia sa a plodnosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 4,32 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Jozef Babala, PhD. - detský chirurg

Pracuje na Klinike detskej chirurgie LFUK a DFNsP v Bratislave. Venuje sa najmä vrodeným cievnym ochoreniam a úrazovým poškodeniam ciev detského veku, hrudnej chirurgii a miniinvazívnej chirurgii. Vedie neštátne zdravotnícke zariadenie Euromed, s. r. o., jeho srdcovou záležitosťou je jednodňová chirurgia detského veku, ktorú v spolupráci so Slovenskou asociáciou jednodňovej chirurgie etabloval na Slovensku.

články autora...

Pridaj komentár