Akadémia zdravia

Zuzana Pitoňáková 0

Žeby sa blýskalo na lepšie časy?

Pred pár dňami sa objavila informácia o REBRÍČKU NEMOCNÍC ako výsledok ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako 8000 pacientov. Témou bola spokojnosť ľudí s našim zdravotníctvom, s informovanosťou pacientov a so starostlivosťou ako takou. Pozitívne bolo poznanie, že výsledky ankety úzko korešpondujú s výsledkami odborných prieskumov, a tiež že viaceré parametre ako kvalita vzájomnej komunikácie, či miera zdravotnej starostlivosti sa z roka na rok zlepšuje.

Do zdravotníctva ide veľmi veľa peňazí, a niekedy ešte viac. Hovorí sa, že je to čierna diera, ktorá zožerie koľko jej dáš.

Pekne to povedal Dr. Milan Lopašovský: „Väčšina dotácií do zdravotníctva smeruje na nákup techniky, či iných materiálnych vecí, potrebných na záchranu zdravia či života. Investícia do ľudí však predstavuje prioritu znalostnej spoločnosti.“ A o to práve ide!

Koncom tohto roka ohlásilo začiatok svojho aktívneho fungovania občianske združenie (neziskové, apolitické), unikátne svojou náplňou: 

AKADÉMIA ZDRAVIA: Vzdelávanie a prevencia v zdravotníctve od A po Z.

 Hlavným cieľom je výber, podpora a zastrešenie projektov zameraných na lekárov, zdravotnícky personál, dobrovoľníkov, študentov či samotných pacientov.

Myšlienka, vízia, cieľ…

Myšlienka vznikla pred rokom na odovzdávaní Cien filantropie finančným inštitúciám. Prof. Siman vtedy vyslovil vetu, ktorá sa stala zrodom AkadémieZdravia:

„Odovzdávam symbolicky Ceny filantropie za vzdelanie výborným projektom, som však lekár, a tak je mi smutno, že ani jeden z nich nie je z oblasti zdravotníctva.“

Medzi hlavné priority občianskeho združenia AkadémiaZdravia patrí investovanie do ľudských zdrojov a podpora všetkých foriem edukácie a prevencie v oblasti zdravotníctva.

V čom je sila AKADÉMIE ZDRAVIA

Hlavným orgánom AZ je akademická rada zložená z najväčších kapacít Slovenska v oblasti medicíny. Partnermi sú pacientské a odborné organizácie, akademická pôda – univerzity, zdravotnícke zariadenia, medzinárodné organizácie – WHO, komisia EU, štátna správa, samosprávy, ministerstvá, médiá. Sponzorom –donorom je súkromný sektor, štátny sektor, štrukturálne fondy EU.

Čo má na pláne AKADÉMIA ZDRAVIA

Realizáciu tohoročných víťazných projektov. Poďte sa s nami pozrieť na niektoré z nich:

1. Kino zdravia

Hlavným cieľom tohto projektu je vytvorenie mediálno-informačného priestoru, ktorý vznikne inštaláciou veľkoplošných monitorov v  čakárňach všeobecných lekárov. Tento priestor bude následne naplnený kvalitným medicínskym vzdelávacím programom zameraným na edukáciu laikov v tejto dôležitej problematike. Program by mal byť vytváraný v spolupráci s našimi najlepšími medicínskymi odborníkmi a známymi a populárnymi osobnosťami z rôznych oblastí nášho života. Projekt by bol súčasťou úsilia o zvýšenie úrovne primárnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej všeobecnými lekármi. Cieľom je zlepšenie vzdelávania, najväčším preniknutím do  prirodzeného prostredia pacientov.

2. Škola, kde sa lepšie dýcha

Podľa epidemiologických údajov sa u každého štvrtého dieťaťa na Slovensku prejavia v školskom veku niektoré z alergických symptómov. Astmou trpí približne 5 % populácie,
ale až 7 % detí.

Cieľom projektu je pomáhať deťom s astmou, aby mohli viesť normálny, aktívny život. Projekt Škola, kde sa lepšie dýcha, ponúka návod, ako môžu žiaci aj pedagógovia zvládnuť astmu a jej dôsledky, ako aj prístup k informáciám, aby sa škola stala priateľskou aj k astmatikom.

Certifikát „ASTMA TOP ŠKOLA“ môže byť dôvodom, prečo si rodičia vyberú pre svoje dieťa práve danú školu, pretože budú mať istotu, že sa ich dieťa nachádza v bezpečnom prostredí.

3. Veda na jeden klik

„Veda na jeden klik“ má zámer sprístupniť elektronickú verziu renomovaných odborných publikácií (časopisov a kníh) pre všetkých lekárov na Slovensku. Služba bude dostupná 365 dní v roku 24 hodín denne prostredníctvom webového portálu.

4. Rómovia, nebojte sa očkovania ! – vzdelávanie v prevencii infekčných chorôb

Rómovia majú nízke zdravotné povedomie. Chorobnosť Rómov je 4-6 krát vyššia ako chorobnosť majoritnej populácie a Rómovia žijú asi o 15 rokov kratšie ako je celoslovenský priemer. Výskyt vakcínami preventabilných ochorení sa kumuluje v rómskej populácii nasledovne: 70% všetkých meningokokových invazívnych nákaz hlasených na Slovensku sa vyskytlo u Rómov, podobne až 60% hepatitíd typu A, 20% tuberkulózy. Rómovia preukazujú negatívne prejavy k očkovaniu a zdravotnej prevencii, čo ohrozuje životy ľudí žijúcich v ich komunite, ale aj zdravie širokého okolia. Cieľom projektu je zlepšiť spoluprácu s rómskymi rodinami pri realizácii povinného očkovania, zvýšiť preočkovanie rómskej komunity doporučenými (nepovinnými) vakcínami, znížiť chorobnosť na ochorenia, ktoré sú preventabilné vakcínami (hepatitída A, pneumokok, meningokok, rotavírusové hnačky).

5. Zázračný telefón

Zázračný telefón (Linka Nezábudka) slúži ľuďom, ktorí sa ocitli v duševnej kríze a potrebujú odbornú pomoc. Linku robí výnimočnou niekoľko parametrov: celoslovenská pôsobnosť, zvýhodnená cena za hovory, nepretržitá 24 hodinová prevádzka.

V súčasnosti nefunguje žiadna zvýhodnená Linka dôvery s celoslovenskou pôsobnosťou. Nestabilnosť a neustále sa meniace telefónne čísla lokálnych liniek vytvárajú bariéru, ktorá môže byť pre ľudí v kríze fatálna.V roku 2005 (posledné obdobie kedy Linka Nezábudka fungovala po celý rok) bolo uskutočnených takmer 8500 hovorov.

6. Cievy ako na dlani

Tisícstranová odborná publikácia z dielne renomovaných lekárskych kapacít vo forme komiksu či animovaného filmu na obľúbenej web stránke, zdá sa Vám to nemožné?

Spolupráca odborníkov s animátormi Strednej školy animácie prináša multimediálnu a efektívnu cestu, ako pacientom, či mladým ľuďom rýchlo, stručne a hlavne zapamätateľne povedať dôležité informácie. Aby mohol človek preventívne konať musí danej problematike v prvom rade rozumieť.

7. Vzdelaný pacient

Projekt predstavuje dlhodobý, kontinuálny cyklus workshoppov, ktoré by mali prebiehať v oblastiach s najvyššou kardiovaskulárnou úmrtnosťou v spolupráci s danými samosprávami. Skúsení odborníci budú viesť interaktívne workshopy pozostávajúce z prednášky, diskusie, pripraveného modelového prípadu. Kompletné edukačné materiály a informácie o workshoppoch budú takisto zverejnené aj na webe Slovenskej nadácie srdca www.tvojesrdce.sk  

8. Prívetiví sanitári

Vzťahy medzi zdravotníckymi pracovníkmi a verejnosťou – pacientmi či ich príbuznými a sprievodcami sú jedným z najpálčivejších problémov. Cieľom projektu je edukácia zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú často v prvom kontakte s pacientmi a ich vzdelanie je poväčšine nedostatočné. Ide o ošetrovateľov pracujúcich na ambulanciách a oddeleniach.  Často môžu byť práve oni rozhodujúcim faktorom pri akútnych prípadoch, kedy správne reakcie a komunikácia dokážu ovplyvniť výsledný efekt.

Tak im držme palce!  

Viac informácií nájdete na www.akademiazdravia.sk

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár