ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Detské chorobyZdravotníctvo

Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny

 Andrea Biela   26.05.2017   1

Medzi deťmi a rodičmi sú detské vitamíny veľmi obľúbené. Najmä tie mäkké, gumené, ktoré deťom pripomínajú bežné sladkosti, na ktoré sú zvyknuté.

Shutterstock

 

Rodičia sa spoliehajú, že prostredníctvom vitamínov deti dostanú potrebnú dávku toho, čo im chýba. Deti zase najviac oceňujú hračky, ktoré sú obvykle k baleniu vitamínov pripojené. A všetko ovplyvňuje reklama, ktorá sa snaží nalákať najmä malých konzumentov.

Potenciálne pasce želatínových vitamínov

Keď prídete do lekárne a pozriete sa na regál s vitamínovými doplnkami stravy, pravdepodobne uvidíte niekoľko radov farebných škatuliek plných farebných „cukríkov“.

Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?

Určite nie. Veľa z nich obsahuje aj také látky, ktorým by sa rodičia radi vyhli – umelé farbivá, či sladidlá. Prídavné látky (aditíva), ktoré sa v potravinách používajú (a detské vitamíny sú formálne tiež potraviny a nie lieky), sú povolené. Mnoho z nich sa však spája s podozrením, že poškodzujú zdravie a predstavujú riziko najmä pre deti a alergikov.

Lekárnici konštatujú, že na zloženie vitamínových doplnkov pozerá málokto.

Lekári upozorňujú, že veľa z týchto prípravkov obsahuje veľa pridaného cukru. Keďže nie je nič nezvyčajné, že rodičia deťom podajú nie jeden kus vitamínu, ale i 2-3, dieťa tak dostane extrémne veľa cukru, ktorý následne nestíha „spotrebovať“.

Shutterstock

Veľa z detských vitamínov obsahuje aspartam (E951), syntetické sladidlo, 200x sladšie než je cukor. Táto látka sa spája s možnými bolesťami hlavy a poruchami správania u detí.

Ďalšou pascou je, že želatínové vitamíny vyzerajú ako cukríky, niektoré sú dokonca obalené v cukre. Deti teda môžu podľahnúť dojmu, že je jedno, koľko ich zjedia. Následne sa môžu predávkovať, napr. železom, ak ho daný prípravok obsahuje, pretože železo treba detskému telu len v malom množstve.

Pretože gumené vitamíny sú lepkavé a ľahko sa žujú, viac držia na zúbkoch a viac ohrozujú detský chrup zubným kazom.

Väčšina detí žiadne vitamínové doplnky nepotrebuje

Výnimkou sú malé bábätká, ktorým sa odporúča podávať vitamín D a K. Tiež deti s hraničnou anémiou potrebujú nejaký čas podávanie železa v doplnkoch stravy. 

Možno vás bude zaujímať: Dávate dieťaťu vitamín D? Vigantol či iný model?

Ak má dieťa nejakú diétu, intoleranciu, či alergiu, možno bude potrebovať nejaké doplnky, napr. vitamín B12.

Ako vybrať vhodnejšie gumené vitamíny

Ak si naozaj myslíte, že vaše dieťa nemá potrebu vitamínov pokrytú vo svojej bežnej strave a hľadáte nejaký vhodný potravinový doplnok, vyberajte aj s ohľadom na tieto odporúčania:

Shutterstock

Vyberte radšej sirup alebo „tuhé“ tabletky, než želatínové.

Pozorne si preštudujte zloženie výrobku, najmä s ohľadom na obsah cukru a použité náhrady cukru a vyberte pochopiteľne ten výrobok, ktorý má toho cukru čím menej.

Pri čítaní zloženia sa zamerajte aj na umelé farbivá. Vhodné sú tie vitamínové doplnky, ktoré obsahujú len prírodné farbivá.

Ak vyberiete želatínové vitamíny, malo by si vaše dieťa umyť zuby tak skoro po ich konzumácii, ako to len bude možné.

Nakoniec, ubezpečte sa, že vaše dieťa chápe, že vitamíny nie sú cukríky a vždy ich držte z dosahu detí. 

Zaujímavé: Viete ako sa vyrábajú želatínové cukríky? 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Komentáre k článku
autumn11 napísané 05.06.2017 21:48

želatínové cukríky a želé v rôznej podobe nemám rada a pripadá mi to taká umelá hmota, takže dieťaťu by som istotne nedávala vitamíny v podobe želatíny. Radšej jesť veľa ovocia a zeleniny a keď ani to nestačí, tak niečo na prírodnej báze.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku
autumn11 napísané 05.06.2017 21:48

želatínové cukríky a želé v rôznej podobe nemám rada a pripadá mi to taká umelá hmota, takže dieťaťu by som istotne nedávala vitamíny v podobe želatíny. Radšej jesť veľa ovocia a zeleniny a keď ani to nestačí, tak niečo na prírodnej báze.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised