Cieľom Európskeho dňa zvyšovania povedomia o antibiotikách, ktorý každoročne pripadá na 18. 11. je zvyšovať informovanosť o hrozbách antibiotickej rezistencie pre zdravie, ako aj o rozvážnom používaní antibiotík.
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb čelíme hrozbe, že v blízkej budúcnosti nebudeme mať účinné antibiotiká proti viacerým typom baktérií. Najnovšie údaje potvrdzujú, že v EÚ stúpa počet pacientov infikovaných rezistentnými baktériami a že antibiotická rezistencia je výraznou hrozbou pre verejné zdravie.
Rozvážne používanie antibiotík môže pomôcť zastaviť vývoj rezistentných baktérií a zachovať účinnosť antibiotík pre budúce generácie.
Antibiotiká (ATB)
patria k najväčším vynálezom ľudstva v oblasti medicíny. Vďaka nim (a spolu s vývojom očkovacích látok) sa podarilo v minulom storočí dostať pod kontrolu mnoho infekčných ochorení, na ktoré ľudia predtým zomierali v detstve alebo mladom veku.
Aj v prípade ATB však platí, že ak sa užívajú nesprávne (nevhodné alebo zbytočné použitie ATB na dané ochorenie, zlé dávkovanie, dĺžka liečby, nerešpektovanie pokynov lekára a pod.) strácajú postupne svoj liečebný potenciál. Približne od sedemdesiatych rokov minulého storočia začala WHO systematicky sledovať spôsob užívania ATB v záujme zavedenia odporúčaní pre podávanie ATB pre klinickú prax, ale napríklad aj reguláciu pridávania ATB do potravy zvierat.
Fakty: antibiotiká v EÚ:
EU (plus Nórsko a Island): ročne 400.000 resistentných infekcií získaných počas pobytu v nemocnici
V tejto súvislosti ročne zomiera 25.000 pacientov (infekcia ťažko liečiteľná, neliečiteľná, komplikovaná ďalšími „nasadajúcimi“ infekciami)
Vyžaduje to 2,5 milióna extra nemocničných dní hospitalizácie
Náklady na zdravotnú starostlivosť sú viac než 900 miliónov €
Slovenskí pacienti ročne spotrebujú 8 mil. balení antibiotík
Slovensko je z krajín EÚ v spotrebe antibiotík na 7. mieste. Dostali sme sa do fázy, keď sa začínajú šíriť veľmi odolné baktérie. Také sú napríklad kmene zlatého stafylokoka, Escherichia coli alebo Klebsiella, ktoré môžu spôsobiť aj smrť pacienta.
Slovenskí pacienti ročne spotrebujú 8 mil. balení antibiotík, ktoré stoja viac ako 66 miliónov eur, pričom 80% spotreby pripadá na ambulantnú starostlivosť, zvyšok na nemocnice. 27% antibiotickej liečby predpisujú pediatrické ambulancie a častým či nevhodným užívaním sa rezistencia môže v organizme pestovať už od mladého veku a je zodpovedná za početný výskyt detí s imunodeficienciou.
“Situácia v predpisovaní antibiotík a stav rezistencie baktérií na antibiotiká je vážna a Kancelária WHO na Slovensku bola spoluorganizátorom viacerých podujatí na túto tému. Prijali sa aj určité opatrenia na zamedzenie nekontrolovaného predpisovania ATB. Ukazuje sa, že to všetko prináša prvé ovocie. Nielenže lekári viac zvažujú, kedy a čo predpísať, ale ani pacienti sa ATB nedomáhajú tak ako v minulosti.” povedala MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku.