Dvojročné dieťa je plné chuti objavovať, komunikovať. Je to obdobie stavania kociek, jednoduchých viet, prvých pokusov o maľovanie.
Svet Grace Rosewoodovej bol tiež taký. Dievčatko zo severnej Kalifornie podstúpilo operáciu v ústnej dutine. Nanešťastie, nastali komplikácie a následkom nedostatku kyslíka uňho nastalo poškodenie mozgu.
Na svoje druhé narodeniny už malá Grace nedokázala udržať hlavičku, ani poriadne chodiť.
„Diagnostikovali jej detskú mozgovú obrnu. Ochablo jej telo, hoci svaly fungovali. Na vine bol mozog,“ spomína mama Olivia Rosewoodová. „Nešlo len o narušenú koordináciu, ale aj o stratu sily. Neudržala ceruzku, nedokázala nič zodvihnúť.“ Keď sa matka dopočula o novej klinickej štúdii na Duke University, v rámci ktorej dostávajú malí pacienti s detskou mozgovou obrnou vlastnú pupočníkovú krv, prihlásila dcérku do programu. Rozhodnutie sa ukázalo ako správne.
Grace podstúpila liečbu a robí pokroky. „Prvýkrát napísala svoje meno. Udrží ceruzku. Postupne sa jej vracia sila. Tancuje. Chodí dopredu i dozadu, do strán aj do kruhu. Pre mňa je to ten najkrajší pocit,“ teší sa Olivia z účinnosti terapie založenej na unikátnych kmeňových bunkách získaných z pupočníkovej krvi.
„Bunky sú múdrejšie ako my. Po tom, keď ich vpichneme do žily, nájdu poškodené miesto,“ približuje princíp účinku vedúca klinickej štúdie Dr. Joanne Kurtzbergová. Prvé oficiálne výsledky priekopníckeho výskumu, v rámci ktorého dostane vlastnú pupočníkovú krv aj Nelly Vadovičová z Voderad, budú známe v roku 2015.