Keď sa dieťa prebudí, obrazy, o ktorých snívalo, sa stále môžu zdať reálne. Je teda normálne, že sa boja, cítia sa neisto a volajú rodičov. Až v predškolskom veku deti začnú chápať, že nočná mora je len sen a nie realita.
Prevencia sa veľmi robiť nedá – okrem zabezpečenia pokojného spánku. No niekedy napriek všetkej snahe – dieťatko sa zobudí s plačom a krikom a my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
Uistite dieťa, že ste tu. Vaša pokojná prítomnosť pomôže dieťaťu cítiť sa bezpečne. Neodkladajte zbytočne čas, kedy ku dieťaťu prídete. Nenechávajte ho vyplakať, pravdepodobne sa tým jeho úzkosť zvýši.
Pomenujte, čo sa stalo. Povedzte dieťaťu, že to bol len sen, zlý sen a už je preč. Ubezpečte dieťa, že všetko zlé, čo sa v sne objavilo, nie je naozaj.
Ukážte, že rozumiete pocitom dieťaťa a že sú namieste. Pripomeňte dieťaťu, že zlé sny občas mávajú všetci a že je normálne sa v tejto situácii báť.
Vymyslite svoje kúzlo. U predškolákov a v mladšom školskom veku môže krásne pomôcť sila vašej lásky a drobné kúzlo – napr. že vy prinútite príšery zmiznúť so špeciálnym protistrašidlovým sprejom. Alebo obíďte izbu, skontrolujte WC a miesto pod posteľou, aby ste dieťa uistili, že v izbe žiadne príšery nie sú.
Nočné svetielko. Veľmi slabé nočné svetlo môže napomôcť, aby sa deti cítili bezpečnejšie.
Pomôžte dieťaťu, aby vedelo opäť zaspať. Ponúknite mu niečo, čo zmení jeho náladu a pomôže mu jednoduchšie zaspať: obľúbené plyšové zvieratko, špeciálny vankúšik, tichá hudba. Alebo sa chvíľku rozprávajte o tom, aké pekné sny by dieťa chcelo mať. Prípadne sa tuho objímte a dajte dieťaťu pusu na zaspatie. Fyzický kontakt pomôže takmer vždy.
Buďte dobrý poslucháč. Nemusíte sa o zlom sne rozprávať s dieťaťom príliš dlho, najmä v noci nie. Len mu pomôžte cítiť sa bezpečne. Ale ráno môže byť dieťa zdielnejšie a môže chcieť o prežitej more rozprávať viacej. Rozprávaním, prípadne kreslením sna, za denného svetla, veľa strašidiel stratí svoju silu.
Prečítajte si viac o tom, prečo sa u detí objavujú nočné mory.
Sladké sny – ako pomôcť dieťaťu dobre zaspať
Nemôžete síce zabezpečiť, aby dieťa nemalo nočné mory, ale môžete sa pokúsiť pomôcť dieťaťu „mať dobrý spánok“. Je dôležité, aby sa dieťa pred spánkom zrelaxovalo a spájalo si čas ukladania na spánok s bezpečím a istotou. Pomôcť môže:
pravidelný čas ukladania na spánok (a prípadne aj zobúdzania),
naša 3r dcéra sa začala báť duchov, neviem, či videla niečo v rozprávke alebo si priniesla takýto strach zo škôlky. Ale sama si našla pomôcku, že duchovia sa boja svetla, tak keď večer z postele vidí, že v obývačke sa ešte svieti, tak sa cíti chránená.