ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyPsychika

Večne hladný tínedžer

 Klára Grafová   30.04.2018   0

Moje bábätko, ktoré mi niekedy po prvých narodeninách na pohotovosti označili za  „pastózne dojča“ a u ktorého som väčšiu časť jeho života bojovala s tým, že by mal mať o pár kíl menej a kŕmila ho zdravou stravou, tak toto bábätko mi vyrástlo v driečneho mladého muža.

Shutterstock

 

Postava sa natiahla, zoštíhlela, ramená rozšírili, driek zúžil. Vyzerá veru šumne (a nieee, vôbec nie som nekritická matka). A apetít? Ten ostal, resp. teda v poslednom polroku sa zintezívnil. A ja som naplno pochopila úslovie „radšej šatiť, ako živiť“.

Vysoká kalorická spotreba v puberte

Veľká väčšina chlapcov v puberte je akoby stále, v kuchyni postojačky, toastíky vo svojej izbe. Na olovrant si dajú pol pekáča lazaní, čo mali byť na večeru pre celú rodinu a zapijú to pollitrom mlieka alebo veľkým pohárom džúsu.

V experimente, ktorý popisuje American Journal of Clinical Nutrition (2010), podrobili asi 200 detí vo veku 8 – 17 rokov experimentu v obedovom bufete. Vedci zistili, že chlapci vždy jedli viac, než dievčatá v rovnakom veku.

Predpubertálni chlapci, vo veku 8 – 10 rokov, jedli na obed asi 1300 kalórií, oproti rovnako starým dievčatám, ktoré jedli cca 900 kalorií. Ale chlapci uprostred puberty jedli najviac, prijali asi 2000 kalórií len počas tohto obedového jedla.

Chlapci v tomto veku sú v rastovom špurte, masívne sa buduje svalová hmota a z toho pohľadu by sme sa vôbec nemali čudovať, koľko toho pojedia.

Shutterstock

 

Chlapci vs dievčatá

Vieme, že v puberte chlapci získajú viac svalovej hmoty, na rozdiel od dievčat, ktoré sa viac zaobalia do tukov. Keď chlapci prechádzajú týmto obdobím, trvá to obvykle dlhšie než u dievčat a ich apetít je ohromný.

Odborníci hovoria, že vieme pomerne dosť o stravovacích zvykoch pubertálnych dievčat, pretože tie sú oveľa viac sústredené na obezitu a dávajú si akoby viac pozor, čo zjedia. Veľa, ak nie väčšina pubertiačok sa snaží zhodi nejaké to kilo, bez ohľadu na to, či to potrebujú alebo nie. Sú preto aj viac ohrozené poruchami príjmu potravy. 

Zaujíma vás téma PPP? Čo môže byť ich spúšťačom?

Chlapci v puberte sú zase viac zameraní na získavanie svalov, najmä ak sa venujú nejakému športu, veľa z nich so športom začne práve v tomto období.

Svoj apetít obvykle uspokojujú mäsom alebo inými potravinami bohatými na bielkoviny. Na šalát ich nedostanete, leda tam zemiakový majonézový J Odborníci na výživu ale práve upozorňujú na to, že chlapci by mali viac kalórií prijímať z iných zložiek, ako z mäsa. No neviem -  u nás platí pravidlo, že najlepšia zelenina je klobása.

Treba puberťáka v jedle brzdiť?

Shutterstock

 

Nutriční terapeuti hovoria, že pokiaľ má dieťa hmotnosť relatívne primeranú, aspoň trochu sa hýbe, skočí občas na bicykel, pláva alebo chodí „lietať“ s kamarátmi na ihrisko s loptou, potom by ani veľké a časté porcie jedla nemali byť alarmujúce.

Možno však čas tohto expanzívneho príjmu jedla je priestorom na to, aby ste svojmu synovi ukázali spôsob zdravého stravovania. Hoci je ťažké ustriehnuť, čo vaše dieťa konzumuje mimo domu, vo vlastnej kuchyni by ste mali dbať na to, aby tam synak vždy našiel chutné a nutrične hodnotné alternatívy.

Vaše dieťa si postupne bude zvnútorňovať zvyky, ktoré mu ukážete a informácie, ktoré s ním budete zdieľať mu pomôžu, keď vyrastie a osamostatní sa. Tým, že vytvoríte doma prostredie zdravého jedla, ponúkaním nutrične vyvážených jedál a vlastnou vhodnou a dobrou stravou, vyrastie z vášho tínedžera „zdravý jedák“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised